Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tınaztepe Üniversitesi ne zaman eğitime başlıyor?

22.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tınaztepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mehmet Bektur, Gözlem Gazetesi’nin haftalık olağan yayın kuruluna konuk oldu.

Geçtiğimiz aylarda ilgili kanunun Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilmesiyle kuruluşu gerçekleşen İzmir’in en yeni akademik eğitim kurumu Tınaztepe Üniversitesi ile ilgili yayın kurulu üyelerine bilgi veren Bektur, sağlık bilimlerine ilişkin olarak bir eğitim kurumu kurmak niyetinin kendisinde çok uzun zamandan beri var olduğunu belirterek, “Mesleki anlamda beni en çok doyuma ulaştıracağını düşündüğüm şey, bir tıp fakültesi kurmaktı. Geçtiğimiz yıllarda Yaşar Üniversitesi bünyesinde bir tıp fakültesi kurulması için girişimimiz ve görüşmelerimiz olmuştu. Selçuk Yaşar Beyefendi de bu konuda istekliydi. Ancak çeşitli sebeplerle bu girişimsonuca ulaşmadı” dedi.

Tınaztepe Hastaneleri’nin elde ettiği başarılar ile bir dönem yürüttüğü Bucaspor Başkanlığı ile kamuoyunda tanınan ve kendisini “Kayseri-Yozgat-Boğazlıyan arasından Bornova Aradolu Lisesi rüzgarıyla buralara kadar geldik, bir daha da çıkmadık” sözleriyle anlatan Bektur, uzun süredir hayali olan sağlık bilimleri konusunda eğitim verecek üniversite için yaptıkları başvuruların sonuçlandığını belirterek “Tınaztepe Üniversitesi’nin kuruluşu ile ilgili kanun çıktı. Şimdi üniversitemizi en iyi şekilde eğitimin hizmetine sunmak için çalışmalarımıza aralıksız şekilde devam ediyoruz. Pek çok sektörde gerileme yaşanırken sağlık sektörü, turizm ile birlikte Türkiye’yi global arenada en iyi biçimde lanse eden sektörlerin başında geliyor. Yaptığımız seyahatlerde bunu hissediyoruz ve bunu gözlemliyoruz. Çok mutlu ve heyecanlıyız” diye konuştu.

Bektur, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) son dönemde vakıf üniversitelerinin kurulmalarına ilişkin yeni, titiz ve yerinde bazı standartlar geirdiğinin de altını çizdi. YÖK’ün artık belirli konulara odaklanan ve bu alanlarda uzmanlaşmış bir şekilde eğitim veren üniversitelerin kurulmasını istediğini dile getiren Bektur, “Türkiye’de üniversiteler, son dönemde tematik olarak sağlık bilimleri, fen bilimleri ve sosyal bilimler olmak üzere üç ana başlıkta tasarlanıp kurulmaya başlandı. Devlet yeni üniversite kurarken de böyle yapıyor, vakıf girişimi olan üniversitelerden de böyle olması bekleniyor. Bizim Tınaztepe Üniversitemiz, bir sağlık bilimleri üniversitesi olarak kurulmuş durumdadır. Fen bilimleri ile ilgili eğitim birimlerinin kurulması, sekizinci yıl fizibilitemizde yer alıyor” dedi.

Tınaztepe Üniversitesi’nin ilk aşamada tıp fakültesinden, diş hekimliği fakültesinden, sağlık bilimleri fakültesinden, meslek lüksekokulundan ve enstitüden müteşekkil bir akademik kurum olarak yola çıktığını ifade eden Bektur, “Tıp doktoru, hemşire ve ebe gibi tekniker, diyetisyen ve aklınıza gelecek her tür sağlık çalışanını önümüzdeki dönemde yetiştiriyor olacağız. Akademisyen olmaya giden süreçte olacak olan öğrencilerimiz de lisans eğitimlerinin arıdnadan sağlık bilimleri enstitümüzde mezuniyet sonrası eğitimlerine devam edecekler” ifadesini kullandı.

Hazırlıklarını 2019’da eğitime başlayacak şekilde yaptıklarını, ancak YÖK’ün tercih kılavuzuna 2020 yılında gireceklerini belirten Bektur, “2019’da öğrenci almak istedik ancak bürokratik işlemler beklediğimiz şekilde yürümedi. Biz yine de 2019’da öğrenci kabul edecek şekilde hazırlığımızı yapıyoruz, ancak ilk öğrencilerimiz, 2020-2021 akademik yılında eğitim görmeye başlayacaklar” dedi.

Üniversite kurulumu ile ilgili mevzuatı hazırlamanın büyük ve özenli çabalar gerektirdiğine işaret eden Bektur, “Bizim hazırlamış olduğumuz mevzuatı masaya üst üste koyduğumuzda başınızın hizasına kadar ulaşacak bir yüksekliğe varıyor. Ve inanınız, bu mevzuatta da gereksiz hiçbir şey yok. Tüm içeriği, gerçekten önemli ve gerekli. Zaten bu yüzden son derece titiz bir çalışma sonucunda hazırlandı” diye konuştu.

Yayın kurulu üyelerine hem Tınaztepe Üniversitesi’nin sahip olduğu özellikler ve hem de YÖK’ün akademik kurumların kurulmasına ilişkin yeni regülasyonları hakkında bilgi veren Bektur, “Yükseköğretim Kurulu’nun aldığı önemli bir karar, üniversitelerin ‘kampüsünde öğretim’ yapması. Biliyorsunuz, geçtiğimiz dönemde Türkiye’de bir özel üniversite furyası yaşandı. Özellikle İstanbul’da ‘apartman üniversitesi’ veya ‘merdiven altı üniversite’ diye tabir ettiğimiz çok sayıda eğitim kurumu ortaya çıktı. YÖK, bunun önüne geçmek için kampüs alanı istiyor, öğrenci başına ve akademisyen başına kampüs alanı gibi son derece titiz standartlar söz konusu. Üstelik kampüsünüzün de sürdürülebilir olması gerekiyor. Yüksek lisans ve doktora programlarının kampüs dışında yapılabilmesine olanak tanınırken, lisans programlarının mutlaka kampüs içinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Buna bağlı olarak biz de projelerimizi oluşturduk ve kampüs çalışmalarımız devam ediyor. Kampüsümüz bir onay sürecimden geçecek ve ardından eğitim faaliyetlerine açılacak” ifadelerini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ülkenin geleceğini oluşturan gençlerin hayallerine ''kesintisiz burs'' uygulamasıyla destek oluyor. İzmir Ekonomililere ve üniversite...

Üniversite adaylarının meslek kariyerleri için önemli bir dönemeç öncesinde Yaşar Üniversitesi’nde ''Tercih Danışmanlığı Günleri'' başlıyor. Selçuk Yaşar Kampüsü’nde r...

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), öğrencilerinin yurt dışındaki eğitim imkânını geliştirmek için ABD’deki Missouri Üniversitesi ile anlaşma imzaladı.

Yaşar Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Umutlu tarafından finans alanında hazırlanan bilimsel yayının sonuçları, Amerika Bir...

Ege Üniversitesi(EÜ) Teknopark Kuluçka Merkezinde faaliyet gösteren Loggma adlı firma tarafından geliştirilen yazılım sayesinde güneş enerjisi santrallerinin performa...

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzum Erdem Gürsan, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı'na bağlı Danışma Kuruluna Üye ...

1213 öğrencinin mezun olacağı, İzmir Ekonomi Üniversitesi 2018-2019 ''Akademik Yılı Mezuniyet Törenleri'' müjdelerle başladı. İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu...

Yazarlar
Website Security Test