Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Güncel sanatın nabzı ''daire'' ile İzmir’de attı

30.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir merkezli K2 Çağdaş Sanat Derneği’nin koordinatörlüğünü yürüttüğü, ''Konuk Sanatçı'' Programı Aracılığıyla ''STK’lar ve Kamu Kurumları Arasında Ağ Oluşturmak'' başlıklı, kısa adı ''daire'' olan proje, 19-22 Eylül tarihlerinde İzmir Mimarlık Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikle tanıtıldı.

"Daire Konuk Sanatçı Programı Tanıtım Günleri ve Güncel Sanat Buluşması” başlıklı etkinlikte, ülkemizde ve dünyada güncel sanat bağlamında konuk sanatçı programları da irdelendi ve tecrübe paylaşımında bulunuldu. Türkiye’nin 9 ilinde konuk sanatçı programları düzenlenmesini kapsayan proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse ediliyor. Yaklaşık 200 kişinin katılım sağladığı etkinliğin açılışında, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı İzmir Temsilcisi Ceyhan Çiçek ile K2 Çağdaş Sanat Derneği Başkanı Ayşegül Kurtel’in konuşmalarının ardından, tanınmış küratör, sanat eleştirmeni ve eğitimci Vasıf Kortun, canlı bağlantıyla bir konuşma yaptı.

Dünyanın önde gelen sanat etkinliklerinden Venedik Bienali’nin Türkiye Pavyonu’nda bu yıl eserleri sergilenen sanatçı İnci Eviner, etkinlik kapsamında yaptığı sunumda, kendi katıldığı konuk sanatçı programlarına ilişkin deneyimlerini aktardı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yurtdışı Projeler Yöneticisi Tuna Ortaylı Kazıcı, İKSV’nin Cité des Arts’da yirmi yıllığına kiraladığı Türkiye Atölyesi ile her yıl Türkiye'den sanatçılara Paris’te yaşama ve çalışma imkânı sunduğunu anlattı. Ayrıca, İKSV’nin dört proje ortağından biri olduğu, genç yetenekleri teşvik etmenin yanı sıra Türkiye ile Avrupa’nın sanat ortamları arasında kalıcı bağların oluşumuna katkı sunmayı amaçlayan “Be Mobile Create Together!” başlıklı misafir sanatçı programları projesi hakkında bilgi verdi.

Bağımsız Küratör Necmi Sönmez, dünyada 1.500’den fazla konuk sanatçı programı olduğunu ifade ettiği konuşmasında, farklı coğrafyalarda bu konuya ilişkin tecrübeler edindiğinden bahsetti. Konuk sanatçı programlarının bazı bölgelerde turizmi canlandırmak için de kullanıldığını söyleyen Sönmez, bu programların sanatçı ile toplum arasındaki ilişkiye yeni, farklı ve beklenmedik perspektifler getirdiğini vurguladı.
İnci Eviner’in yanı sıra, bir eseri dünyanın en önemli müzelerinden New York Modern Sanat Müzesi’nin (MoMA) koleksiyonunda yer alan, bu yılki Venedik Bienali ana seçkisine davet edilen sanatçı Halil Altındere; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölüm Başkanı, sanatçı, küratör, danışman Prof. T. Melih GÖRGÜN, Troya Kültür Derneği Başkanı Seyhan Boztepe; koreograf, dans sanatçısı ve eğitmen Gizem Aksu ile sanatçı Cansu Çakar’ın panelist olduğu oturumda, konuk sanatçı programı modelleri ve konuya dair sorunlar ile çözüm önerileri tartışıldı. Oturumun moderatörlüğünü, akademisyen ve sanatçı Güven İncirlioğlu yürüttü.

Yatoo - Global Nomadic Art Project (GNAP) Türkiye Koordinatörü Varol Topaç sunumunda, doğa sanatına odaklanan Güney Kore çıkışlı Yatoo - Geumgang Nature Art Bienali ve Uluslararası Konuk Sanatçı Programı hakkında bilgiler verdi. SCCA - Ljubljana Çağdaş Sanat Merkezi’ni temsil eden direktör Miha Kelemina da Slovenya’daki konuk sanatçı programlarını ve SCCA’yı anlattığı bir sunum gerçekleştirdi.

“daire” projesinin uygulandığı, İzmir’in dışındaki 8 il olan Çanakkale, Diyarbakır, Hatay, İstanbul, Mardin, Mersin, Nevşehir ve Sinop’tan temsilcilerin katılımıyla, akademisyen Mehmet Kahyaoğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen iki farklı oturumda, bu illerdeki güncel sanat ortamı tanıtıldı. Çanakkale Bienali ve Mahal Sanat, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Kültür, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Hal Kültür Sanat (Sinop), Uluslararası Sinop Bienali (Sinopale), Mordem Sanat Merkezi (Diyarbakır), 13 Metrekare Sanat Kolektifi (Mardin), Ro-graf Fotoğraf Derneği (Mardin), Kültürhane (Mersin) ve İnsan ve Doğa Derneği (Nevşehir) temsilcilerinin söz aldığı oturumlar, ilgiyle karşılandı.
Etkinlikte, İzmir güncel sanatında inisiyatiflerin etkisi, akademisyen ve sanatçı Özgül Kılınçarslan ile sanatçı ve küratör Borga Kantürk’ün moderatörlüğünü üstlendiği iki ayrı oturumda masaya yatırıldı. Bu oturumlara; 49A, Açık Stüdyo, Büyük Siyah Kapı, Darağaç, İzmir Kültür Platformu Girişimi (İKPG), karantina, Karton Kitap, Kültür için Alan, LOKALL, Monitor İzmir, No:238, NomadMind/ Oturma Odası, Shelter Artists Run Space ve Yüksek Oda temsilcileri katılım sağladı.
Ayşegül Kurtel, “daire projesi aracılığıyla, Türkiye’nin 9 ilinden kültür ve güncel sanat aktörlerini, kamu kurumu ve sivil toplum temsilcilerini İzmir’de buluşturmuş olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Son derece verimli geçen dört günlük etkinliğimizin yeni karşılaşmalar için platform sağladığını görmek ise ayrıca sevindirici. İnanıyorum ki bu projemiz vesilesiyle kurulan bağlar, farklı ölçeklerde birçok yeni işbirliğine ve projeye zemin hazırlayacak.” diye konuştu.
Proje, Türkiye’den Göçebe Akıl (NomadMind) Tasarım ve Sanat Uygulamaları Derneği (İzmir), Troya Kültür Derneği (Çanakkale) ile Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin ve Slovenya’dan SCCA - Ljubljana Çağdaş Sanat Merkezi’nin ortaklığında hayata geçiriliyor.

Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı Hakkında
Avrupa Birliği Başkanlığı on beş yılı aşkın süredir Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) sivil toplumları arasındaki diyaloğun güçlenmesi ve Türkiye’deki sivil toplumun kapasitesinin geliştirilmesini hedefleyen projelere destek sağlamaktadır. Avrupa Birliği
Katılım Öncesi Yardım Aracının 2014-2020 döneminde (IPA II), Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından sivil toplum alanının bir sektör olarak tanımlanmasıyla, bahse konu destekler sivil toplum sektörü çatısı altında artarak devam etmiştir. Sivil toplum sektörünün öncelikleri olan “kamu-sivil toplum kuruluşu (STK) işbirliğinin güçlendirilmesi; STK’lara yönelik yasal çerçevenin iyileştirilmesi; STK’ların kapasitesinin ve STK’lar arası işbirliğinin güçlendirilmesi; Türkiye ve AB sivil toplumları arasında diyaloğun geliştirilmesi” kapsamında birçok program ve proje geliştirilmiştir. Bu programlardan birisi olan Sivil Toplum Destek Programı kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesine yönelik olarak geliştirilen “Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı”nı da kapsamaktadır.

Sivil Toplum Destek Programı altında yürütülen “Kamu ve STK’lar Arasında İşbirliğinin Güçlendirilmesi için Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı” Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) 2014 programı kapsamında finanse edilmektedir. Program mali ve idari açıdan güçlü ve daha önce proje deneyimi olan sivil toplum kuruluşlarının geliştirecekleri ortaklıkları ve ağları destekleyerek, bu ortaklıklar ve ağlar vasıtasıyla kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi ve sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerini geliştirmeyi hedeflemektedir. Hibe programı kapsamında 10 sivil toplum kuruluşu yaklaşık 4.300.000 avro hibe desteği almaya hak kazanmıştır.
Program T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülmektedir; Sözleşme Makamı ise Merkezi Finans ve İhale Birimidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

AliExpress Türkiye ve Ortadoğu Ülke Müdürü Yaman Alpata, Aliexpress'te satış yapan Türkler hakkında bilgiler verdi. AliExpress’in 2019 yılında başlattığı uygulama saye...

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, bölge sanayicilerinin dayanışması ile Türkiye’ye örnek bir okul kazandırdı.

Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) bünyesinde kurulan akaryakıt istasyonu hizmete açıldı.

Ferit Şahenk, İstinyePark’ta yüzde 42’lik hissesini dünyanın en büyük fonlarından olan Qatar Holding LLC'ye devretmeye hazırlanıyor.

Sun Express’in Beyrut, Tel Aviv ve Kiev’e doğrudan uçuş başlatacağını söyleyen Destination İzmir Başkanı, Skal İzmir Pr Başkanı Bülent Tercan, ‘2021 yaz uçuş programı ...

İzmir’in en önemli otomotiv firmalarından biri olan Egem Opel, 30 yıldır kente ve Türkiye’ye değer katmanın haklı gururunu yaşıyor!

Türkiye çiftçilerinin ürünlerini dünyanın 25 ülkesine ulaştıran Pınar, ihracatta büyümeye devam ediyor. 2020 yılında ihracat rakamlarını bir önceki yıla göre yüzde 4 b...

Yazarlar
Website Security Test