Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Kuduza son ver; işbirliği yap, aşılat''

29.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya Kuduz Günü’nün bu yılki teması ''Kuduza son ver; işbirliği yap, aşılat'' olarak belirlendi. Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, 28 Eylül Dünya Kuduz Günü için her yıl farklı bir tema belirlendiğini belirtirken, hastalıkla mücadelede işbirliğinin önemine dikkat çekti.

AYSEL KANBER

Ölümcül bir hastalık olan kuduzun önlenmesi için toplumsal farkındalığın artırılması gerektiğine işaret eden Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, hayvan sağlığı ve de halk sağlığını korumak için sahipli hayvanların her yıl kuduz aşılarının yaptırılması gerektiğini söyledi.

28 Eylül Dünya Kuduz Günü nedeniyle açıklama yapan Ali Eroğlu, söz konusu hayvanlarla birlikte sahipsiz hayvanların da yerel yönetimlerce toplanılarak kısırlaştırma, aşılama, kimliklendirme işlemlerinin aksamadan yürütülmesi, hastalığın tespit edildiği bölgelerde yaban hayatına yönelik oral aşılama çalışmalarının ara verilmeden uygulanması gerektiğine vurgu yaptı.

Korunma tedaviden daha etkili ve daha ekonomiktir yaklaşımının bir mecburiyet haline geldiğini dikkate alarak, yerel, ulusal ve evrensel anlamda insanların, hayvanların ve çevrenin tam sağlığa ulaştırılması için başta beşeri hekimler ve veteriner hekimler olmak üzere farklı disiplinlerin birlikte çalışması ve işbirliğini ifade eden tek sağlık kavramının Türkiye’de de gelişmiş ülkelerde olduğu gibi işlevsel yapılarının tanımlanması ve biran önce uygulamaya konulmasının koşul olduğunu anlatan Eroğlu, görüşlerini şöyle aktardı:

“Halk sağlığı açısından büyük önem taşıyan kuduz, insan, evcil ve vahşi hayvanlarda görülen hayvanlardan insanlara geçen (zoonoz), viral öldürücü bir hastalıktır. Tilki, kurt, çakal gibi yabani memeliler ve köpek, kedi, inek, koyun, keçi gibi evcil hayvanlardan insana ısırık, salya ve tırmalama gibi yollarla bulaşabilmektedir.

Dünya Kuduz Günü her yıl 28 Eylül’de kutlanmaktadır. Dünya Kuduz Günü, kuduz hastalığının ne olduğu ve hastalıkla nasıl mücadele edileceği konusunda farkındalığı arttırmak amacıyla düzenlenen, yüz binlerce insanın bir araya geldiği bir gün olup, dünyanın birçok yerinde kuduz kontrol programlarının bir parçasıdır.

Kuduzun, özellikle sınır tanımayan bir hastalık olduğunu akılda tutarak ortadan kaldırılması için uluslararası, ulusal ve yerel düzeylerde iş birliğine devam edilmesi gerekiyor.”

Dünya Sağlık Örgütüne göre, kuduz hastalığının dünyanın en ölümcül bulaşıcı hastalıklarından biri olarak kabul edildiğini aktaran Eroğlu; “Kuduz hastalığı nedeni ile her 9 dakikada 1 kişi ve her gün 160 kişi, yüzde 40'ı çocuk olmak üzere yılda yaklaşık olarak 59 bin kişi hayatını kaybetmektedir.” Dedi.

Kuduzla Mücadele Küresel Birliği (GARC) tarafından, kuduzun neden olduğu küresel ekonomik yükün her yıl 8,6 milyar dolar olduğunu ifade eden Ali Eroğlu, dünya çapında her yıl yaklaşık olarak 9 ila 12 milyon kişinin kuduza karşı korunma ve tedavisinin toplam maliyetinin yaklaşık 2.1 milyar dolar olduğunun rapor edildiğini dile getirdi.

GARC’a göre; Dünyadaki köpek popülasyonunun en az yüzde 70’inin aşılanmasıyla insanlarda kuduz hastalığına bağlı ölümlerin ortadan kaldırılabileceğini kaydeden Eroğlu, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü; 

“Ülkemizde son 20 yıl değerlendirildiğinde kuduz olan hayvanların %90.17’sinin evcil hayvanlar olduğu ve ilk sırayı %43.62 ile köpeklerin aldığı görülmektedir. Bu vakalar coğrafik olarak, Ege, Marmara, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde daha çok görülmektedir. 2014 yılı itibariyle İç Anadolu Bölgesinde de vakalar görülmeye başlanmıştır.

Ülkemizde, geçmişte ağırlıklı olarak köpekler aracılığıyla yayılan hastalık, son yıllarda değişim göstermiştir. Hastalık, sokak köpeklerinden tilkilere, yani yaban hayatına, bunun yanı sıra yabani hayvanların saldırıları ile meralarda çiftlik hayvanlarına bulaşmaktadır. Sahipli hayvanlar, sahipsiz hayvanlar ve yabani hayvanların eş zamanlı bağışıklığı sağlanamadığından, hastalık bu gruplar arasında hayatiyetini devam ettirmekte ve yok edilememektedir. Bunun doğal sonucu olarak Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 250.000 kuduz riskli temas bildirimi yapılmaktadır.”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak Zoonotik Hastalıklar ile mücadelede başarının, tek sağlık yaklaşımı ve uygulaması ile mümkün olacağının önemine işaret eden Eroğlu; .

“Acilen yapılması gereken; Kamu yapılanmasında, uluslararası yasalara ve kabullere uygun etkin, motivasyonu yüksek, yetki ve sorumluluk kargaşası yaşanmayan, çözüm odaklı, merkezden taşraya emir komuta zinciri içinde çalışan bütüncül bir yapılanmanın, Tarım ve Orman Bakanlığında Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü, ayrıca Sağlık Bakanlığında Veteriner Halk Sağılığı Genel Müdürlüğü’nün  tesis edilmesidir.” Diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Birçok İl Hıfzıssıhha Kurulu kendi önlemlerini alarak bazı kararları yürürlüğe koydu. Önümüzdeki haftadan itibaren artan Koronavirüs (Kovid-19) vakaları sebebiyle yeni...

Oruç Reis Araştırma Gemisinin eğitim ihalesini alan yumurta şirketi ve şirketin kayıtlı olduğu adres gündemde.

Kars'ın Digor ilçesinde eşek yavrusuna işkence eden iki kişi yakalandı. Yakalanan kişilere para cezası kesildi.

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde sanayi sitesinde çalışan 14 yaşındaki çocuk işçi fenalaşarak hayatını kaybetti.

19 Ekim 2020 tarihinde İstanbul Çekmeköy'de yaşanan olayda adresi bulamayan ve darp edilen 40 yaşındaki Mehmet Ali İbin öldü.

İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'u, Türkiye'de kaç bölge olduğu gibi sorulara yanıt veremeyen, gündemden düşmeyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı tanımayan ...

Bakan Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile yaptıkları toplantı hakkında bilgi verdi. Bakan Koca, İstanbul'da Korona...

Yazarlar
Website Security Test