Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İnsanımızın ruhsal tedavisi için bir büyük proje!..

19.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Bahçe Terapisi” nedir? Bu soruya cevabı, bakın önümdeki haber bülteni nasıl veriyor; "Diğer adıyla ‘Hortikültürel Terapi’ özel ve kanıtlanmış tedavi hedeflerine ulaşmak için terapistler tarafından kolaylaştırılmış bahçecilik faaliyetlerini içeren bir yöntem. Düşük maliyetli, etkili ve çok yönlü bu yöntem kişinin fiziksel, zihinsel ve kişisel gelişimi için canlı malzeme olarak bitkilerle yapılan aktiviteleri içeriyor. Her yaş grubundan insanların faydalanabildiği iyi planlanmış bir bahçe terapisi programından, Demans ve Alzheimer hastaları, günlük tedavi ve rehabilitasyon programlarındaki engelli bireyler, risk altındaki bireyler, madde bağımlısı bireyler, psikiyatri hastaları ve özel gelişimli bireyler yararlanabiliyor."

Anladığım kadarı ile "küçücük hazırlanmış bir toprak parçası üzerinde bitki, fidan, çiçek ekebilmek, onu bakmak. Dünyanın birçok ülkesinde yerel yönetimlerin öncülüğünde planlanan ve uygulanan bir “ruhsal rehabilitasyon ve  tedavi!.."

Bültenden "aynen" alıyorum; "Kent parklarında, yapı yüzeylerinde, terk edilmiş atıl alanlarda, refüjlerde, okul bahçeleri ve üniversite kampüslerinde yeşil alanlar oluşturulacak, terapi bahçeleri geliştirilecek. Gönüllü katılımı ile fidanlık üretim alanları yaratılacak, üniversiteler ile işbirliği yapılacak. Farklı yaş, cinsiyet ve yetiye sahip yurttaşların bir araya geleceği terapi bahçelerinde çocuklar ile yetişkinlerin de birlikte vakit geçirmesi sağlanacak."

Zira bilim diyor ki; "Bahçecilik faaliyetleri stresli yaşam koşulları ile yaşamaya ve onlarla başa çıkmaya, insanların yaşam sevincini yükseltmeye, bazı hastalıkların ilerlemesini durdurmaya ya da tedavi sürelerini hızlandırmaya büyük ölçüde katkı sağlıyor."

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, başta Tunç Soyer başkan olmak üzere, bu projeye ve uygulamasına katkı veren / verecek olan çalışanlarını kutlarım ve İzmir’de yaşayan "65+" bir TC vatandaşı olarak teşekkür ederim.

Ve de "bir önerim" var; keşke bu proje ülkenin her tarafında yayılsa ve de "bazı siyasetçilerimiz ile birçok gazetecimiz de bu projeden faydalansa"; inanıyorum ki, "insanlarımızın ruhsal gerilimi" çok ama çok azalacaktır!..

 

Sözün Özü

Bu hafta "Sözün Özü" Mahmut Tolon Hocamdan:

“65 yaş üstü vatandaşlarımız haftanın her günü 10:00 ila 20:00 saatleri arasında dışarı çıkabilecektir.  Yatılı okul mu yönetiliyor?”

 

Okuyucunun soruları…

Bir okuyucumun sorusu; resimli ve “haklı olarak” diyor ki; “Bu nasıl iş?..”

CEVABIMDIR; “Milli Eğitim”, temeli olan “milli olma” yolundan sapmaya başlarsa olacak budur; “sistem değiştirmek yerine” milli eğitim bakanlarını değiştirir dururuz!..

 

Erdem ve Politika 

Süleyman Demirel hükümetlerinde Sanayii / Çalışma / Milli Eğitim bakanlıkları yapmış ve 1946’dan beri politikanın içinde olan Ali Naili Erdem’in “Politika üzerine bir konuşması” elime geçti.

Bu haftadan itibaren “o konuşmadan” bazı pasajları “Erdem ve Politika” başlığı ile sütunuma alacağım. Başlıyorum:

“Kısaca söylemek gerekirse, politika başlangıcı ve sonu olmayan bir olaylar labirenti olduğu gibi, aydınlık günlerin ve refahın en parlak durağıdır. En geniş anlamda da fenalıklarla savaşmanın nirengi noktasıdır. Bu nedenledir ki, politika çok geniş, çok çaplı, derinliği kadar yüksekliği olan bir alandır.”

 

İnternet’ten “esen” rüzgarlar!..

“Gazeteciliği anlamak” üzerine…

65 yıldır gazetecilik yapıyor, yönetiyor, yazıyorum.

Gazetecinin “araştırma, soruşturma” safhasında “ilgili yasaları ‘usul bakımından’ çiğnemediği” takdirde, “kısıtlama / yasak” olamaz, olmamalıdır.

“Yasak ve kısıtlama”, ancak o da “kanunlara ve hukukun temel ilkelerine dayalı olarak, TV’lerde, radyolarda konuşma, gazetelerde, dergilerde yazma” safhasında olabilir!..

Hele ki, “gazeteci / casus” iddiası, sadece ve sadece “bir devlete ait sırlarının, başka bir devlete iletilmesinin kesin olarak ortaya çıkarılması” ile “suç” hâline dönüşür.

Çok kişinin bildiği, yazılmış, çizilmiş bilgilerin “sır kabul edilmesi” ise doğru da değildir, gazetecilik açısından da, hukuk açısından da  mümkün de değildir!..

Bize çok değerli hocalarımız, (ki, içlerinde mesleğimizin pirleri ile beraber Barolar Birliği’nin kurucu başkanı rahmetli Faruk Erem Hocamız gibi efsane hukukçu hocalar vardı) “gazeteciliği, gazeteciliğin hukuk ve kanunlarla ilişkisini ‘böyle’ öğrettiler”, bizler de “genç gazeteci arkadaşlarımıza” böyle öğrettik.

Bu konularda konuşmak, karar vermek, iddia ve isnatlarda bulunmak, “olaylara sadece kanun penceresinden bakmak” ile olmamalı, “gazeteciliği bilmek, gazeteciliği anlamak ve olaylara gazetecilik penceresinden bakmak” da gerek.

Zira “gazetecilik, demokratik hukuk rejimlerinde, ‘yasama, yürütme ve yargı güçlerinin yanında 4’üncü güç’ olarak kabul edilir” ve de gazeteci  “halk adına anayasalarda yazılı diğer üç gücü denetlemek, halka doğru bilgileri ulaştırmak” ile yükümlüdür!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Ankara bir diş hekimi ile hamile karısı, iddiaya göre Muğla'nın Fethiye ilçesine giderken yolda darp edildi. Hamile kadının düşük riskinin olduğu belirtildi.

Günlük Burç Yorumları Aşk 5 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Ağustos 2020 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ağustos ayında burçları neler bekliyor? Burçların ağustos ayı aşk hayatları.

Geçtiğimiz hafta ibadete açılan ve ilk Cuma namazı kılınan Ayasofya'da halıya uzanıp selfie çeken adam sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 31 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test