Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bir zamanlar ODTÜ

14.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

- Sayıştay raporuna göre, 41’i akademik, 29’u idari olmak özere 70 personele sahip Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ne fiilen devam eden öğrenci sayısı birinci sınıfta 4, ikinci sınıfta 3, dördüncü sınıfta 2 olmak üzere sadece 9 öğrencidir. Bir başka ifade ile öğrenci başına düşen öğretim sayısı 4,5’tir.

- Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde öğrenci başına yapılan yıllık harcama miktarı Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenci başına yapılan harcamanın 2 katından fazladır.

- 9 profesör, 3 doçent, 4 yardımcı doçent çok sayıda araştırma görevlisinin yer aldığı Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı Sürmene Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü, 26 öğrenci kontenjanına karşılık hiç tercih edilmemiştir. Tunceli su ürünleri bölümünü ise bir öğrenci tercih etmiştir. 10 profesör, 7 doçent, 6 yardımcı doçent 32 akademik personele sahip Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Eğridir Su Ürünleri Fakültesi de hiçbir öğrenci tarafından tercih edilmeyen bir diğer su ürünleri bölümüdür.

- Kayda değer öğrencisi olmayan Ege Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünde, 40 profesör, 32 doçent, 6 yardımcı doçent olmak üzere 108 akademik personel görev yapmaktadır. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünde görevli profesör ve doçent sayısı Adıyaman, Siirt, Mardin ve Munzur Üniversiteleri başta olmak üzere Anadolu’daki birçok üniversitesinde görev yapan profesör ve doçent sayısından daha fazladır.

- Yine Sayıştay raporuna göre, Tunceli’deki Munzur Üniversitesi’nin 4 fakültesi ve 3 meslek yüksekokulunun 33 bölümünde, Bayburt Üniversitesi’nin 5 fakülte ve 5 meslek yüksekokulunun 38 bölümünde, Giresun Üniversitesi’nin 7 fakülte ve 14 meslek yüksekokulunun 117 bölümünde, Dicle Üniversitesi’nin 9 fakülte ve 8 meslek yüksekokulunun 62 bölümünde eğitim gören öğrenci yoktur.

- Sayıştay’ın inceleme yaptığı 2017 yılında 20 üniversitenin 100’ü aşkın fakülte, yüksekokul ve enstitüde kayıtlı öğrenci yoktur. Birçok fakültede akademik personel sayısı, öğrenci sayısını misliyle geçmiş durumdadır.

- 273 öğrencinin eğitim gördüğü ODTÜ Petrol Mühendisliği bölümünde ise 4 profesör, 1 doçent, 1 yardımcı doçent, 466 öğrencinin eğitim gördüğü Uzay ve Havacılık bölümünde ise 7 profesör, 5 doçent, 8 yardımcı doçent görev yapmaktadır.

- Öğrenciler tarafından tercih edilmeyen, kontenjanlarının %10’unu bile dolduramayan, öğrencisi olmayan bölümler için yüzlerce, binlerce akademik ve idari personel görevlendirilirken, söz konusu bölümler için yüz milyonlarca TL harcama yapılırken, gençlerimizin ilk tercihi olan ODTÜ ve Boğaziçi gibi üniversitelere ne yeterli kadro ne de yeterli bütçe tahsis edilmediğinden, söz konusu üniversitelerimiz kan kaybediyor ve her yıl dünya sıralamasındaki yerleri gerilere gidiyor.

- Üniversitelerimizde liyakate göre atama bütünüyle devre dışı bırakılmıştır. Akademik geçmişi olan AKP’li eski siyasetçiler ve AKP’ye yakın olanlar, rektör ve dekan olarak atanmaktadırlar.

- Üniversitelerimizden beklenen, araştırma yapıp, bilgiyi üretmeleri değil, AKP iktidarına kayıtsız şartsız itaat ve sadakattir.

- Sonuçta dünyanın en saygın üniversite derecelendirme kuruluşları arasındaki Times Higher Education (THE) açıkladığı 2018 yılı dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında, ilk 350 üniversite arasında maalesef ülkemizden hiçbir üniversite yer almadığı görülmektedir.

- Aynı değerlendirme kuruluşunun 2014-2015 yılı için açıkladığı dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında ülkemizden tam 6 üniversite ilk 350 üniversite içinde yer alıyordu. (ODTÜ 85, Boğaziçi 139, İTÜ 165, Sabancı 182, Bilkent 201 ve Koç Üniversitesi 301’ci sırada yer almıştı.)

- Times Higher Education’un 2014-2015 yılı için açıkladığı dünyanın en iyi 250 üniversitesi sıralamasında, Türkiye, İtalya ve Belçika ile eşit düzeyde, Rusya ve İsrail’in önünde yer alıyordu. Bugün ise İran ve Suudi Arabistan’ın gerisinde, Mısır ve Pakistan’la aynı düzeydeyiz.

- 2014-2015 yılı dünyanın en iyi üniversiteler değerlendirilmesinde 85’ci sırada yer alan ODTÜ, bugün dünyanın en iyi 100 üniversitesi içinde gösterilen Hollanda’nın Amsterdam, Utrech, Belçika’nın Ghent, İngiltere’nin Durham, Glasgow, Almanya’nın Berlin, Münih Teknik, Tübingen, Kanada’nın Montreal, ABD Purdue üniversitelerinin önündeydi.

- 2018 yılı sıralamasında ise; uzun yıllar dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi gibi ülkemizin seçkin eğitim kurumları 500 sıra gerileyerek 600-800 arasında yer almışlardır.

- 80’li yılların sonunda ve 90’lı yılların başında ODTÜ’den çok sayıda genç akademisyen Suudi Arabistan’daki Kral Abdülaziz Üniversitesine öğretim üyesi olarak gitmiş ve üniversitenin akademik gelişmesine önemli katkıları olmuştu. Bugün Kral Abdülaziz Üniversitesi 201. sırada yer alırken, ODTÜ 600-800 sırada yer almaktadır.

- 2014-2015 yılında Avrupa ve Amerika'nın seçkin eğitim kurumları ile yarışan ODTÜ, bugün Ürdün (Ürdün Bilim ve Teknik Üniversitesi 351-400), İran (Babol Noşhirvani Teknik Üniversitesi 351-400) Suudi Arabistan üniversitelerinin gerisine düşmüştür.

- Daha acısı, Kıbrıs Rum kesiminin Times Higher Education listesinde ilk 400 içinde iki üniversitesi yer alırken (Kıbrıs Teknik Üniversitesi 301-350, Kıbrıs Üniversitesi 351-400 ) 80 milyon nüfusu ve dünyanın en büyük 10’cu ekonomisi olma iddiasındaki Türkiye’nin tek bir üniversitesi yer almamaktadır. Günümüzde üniversitelerimiz yolsuzluk, usulsüzlük, adam kayırma ve partizanca atamalarla anılıyor, akademik başarıları, bilimsel çalışmaları ile kamuoyunda yer almıyorlar.

- Yükseköğrenim kurumlarındaki mevcut kötü yönetim ve AKP iktidarının üniversitelerdeki partizanca uygulamaları devam ettiği sürece korkarım ki dünün seçkin eğitim kurumları olan ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerimiz 2023 yılında ilk bin içinde bile kendilerine yer bulamayacaklardır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

m salih bayraktutan

26.12.2018 - 07:13
tablo o kadar acik ki 1980 nli yillardan itibaten turkiyede bilim egitiminde bazi istisnalar disinda seviye dusus kotu gidisati net gostermektedir. liyakat ve ehliyet yerine tarikat vy benzeri subjektif baglar one alin mistir. temel tek sebep bu. yaziyi destekliyorum
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 29 Şubat 2020 Cumartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Hafta sonu burçları neler bekliyor?

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İdlib'deki son gelişmeleri değerlendiren bir yazı kaleme aldı.

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Şubat 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Şubat ayı sonu Hayırlı Cuma'da burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk'ün gazetemizde yayınlanan ''Atatürk’ün adını silme projesinin devamı'' başlıklı yazısıdır.

Yazarlar
Website Security Test