Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Rakamlardaki iyileşme, Ayşe Teyze'ye yansımıyor

7.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekonomide birtakım iyileşmeler olması sevindirici. İhracatın artması, dövizin düşmesi, faiz oranlarının daha fazla artmaması güzel. Sebep ithalatın düşmesi midir, taşıtta ÖTV indirimi midir, satın alma gücünün azalması mıdır, bankaların kredi musluklarını kısması mıdır; tartışılır. Çünkü, yapısal ve kalıcı reformlar konusunda atılmış adımlar yoktur. Her neyse; önemli olan iyileşme olması ve tabi bunun kalıcı olmasıdır. Bir de enflasyon var, yıllardır unuttuğumuz ama bir anda şok artışla karşımıza gelen ve bizi sersemleten enflasyon. Enflasyon rakamlarında da iyileşme var ama bu iyileşme çarşı pazara, Ayşe Teyze’nin mutfağına, Ahmet Amca’nın tarlasına yansımıyor. Yansımaz tabi, çünkü elmayla armut nasıl birbirinden ayrıysa; enflasyonla hayat pahalılığı da birbirinden ayrı ama hep birbirine karışır. Fiyatların genel düzeyinin sürekli artmasına enflasyon denir. Enflasyondan söz edebilmek için enflasyon sepetindeki mal ve hizmetlerin artması ve bu artışın sürekli olması gerekir. TÜİK verilerine göre enflasyon sepeti 407 madde ve 895 farklı madde çeşidinden oluşuyor. Şayet sepete ödediğimiz toplam fiyat her ay artıyorsa enflasyondan söz edebiliriz. Ancak, sepetteki maddelerin bir kısmının fiyatı artarken bir kısmının düşüyor ve toplamda ödediğimiz fiyat değişmiyorsa, enflasyon yoktur, madde bazında fiyat artışı vardır, hayat pahalılığı vardır. Şu an Türkiye’de yaşananlar da tam olarak budur. Enflasyon oranı başka, çarşı pazar fiyatları başkadır. Türkiye ardı ardına gelen kur şoku, faiz şoku ve enflasyon şokunu yaşamıştır. Bunların sonucunda da fiyatlar artmış ve artmaya devam etmektedir. Ancak, alınan tedbirler ve yaşanan gelişmelerle enflasyon göreceli olarak baskılansa da artan fiyatlarla hayat pahalılığı devam etmektedir. Enflasyonla mücadele devam ederken hayat pahalılığı ile mücadelenin yükü vatandaşın omuzlarına bırakılmıştır.

Tüketicileri, alışveriş yaparken markalara daha fazla bedel ödemeye yönlendiren etki nedir? O markanın kalitesi, güveni, müşteri memnuniyeti ve tabii ki piyasada oluşturduğu pozitif algı. Üründe bir memnuniyetsizlikle karşılaştığınızda o markanın sizi mağdur etmeyeceğine ve çözüm bulacağına inancınız sizi daha fazla bedel ödeyerek o markadan alışveriş yapmaya yönlendirir. En azından ben böyle düşünüyorum ve alışverişimi buna göre yapılıyorum.
“Beymen” markası sizde ne uyandırıyor? Kalite? Güven? vs. vs. hatta yabancılar bla bla bla… diyorlar. İzmir Çankaya’da bir mağazada gezinirken gözüme bir ayakkabı ilişti, çok şık ve güzel bir model, hemen denedim. Hoşuma gitti ve hemen aldım. Piyasa ortalamalarına göre bir parça pahalı olmasına rağmen o kadar beğenerek aldım ki hiç önemsemedim. Aradan bir hafta on gün geçmedi ki, ayakkabının topuğu çıktı, nazar değdi adeta. Çok beğenmiştim ayakkabıyı. Koşa koşa mağazaya gittim, ayakkabıyı inceleyeceklerini söyleyip aldılar. Ve Beymen ile maceram 2 Aralık 2017 tarihinde böyle başladı.

Bir müddet sonra ayakkabımı yenisiyle değiştirdiler. Yine aynı heyecan ve keyifle ayakkabıyı kullanmaya başladım. Bir defa nazara geldik ya topuk yerinde durmaz artık ve tekrar çıktı. Hemen mağazaya gittim. Prosedürü biliyorsunuz. Bla bla bla… Neyse, ayakkabıda üretim hatası olduğunu kabul ettiler ve geri aldılar. Hatta o ürünü bütün mağazalardan toplattıklarını söylediler. Buraya kadar her şey güzel. Güzel olmasına güzel de benim beğendiğim ayakkabı yok. Başka ayakkabı da istemiyorum. Ben de ödediğim bedeli geri talep ettim. Cevap: Bedel iade edemiyoruz ama başka bir ürün alabilirsiniz. Ayakkabıda üretim hatası var. Başka ürün istemiyorum. Zorla mı satacaksınız! Bekledim, aynı ayakkabıdan hatası düzeltilip yenisi gelir mi diye! Mağazaya kaç defa gittiğimin sayısını bile unuttum. Bir kişi de geri aramaz mı? Yok! Gide gele çalışanlarla ve mağaza müdürüyle yüz göz olduk artık. Mağduriyetimi giderin diyorum. Yok! Bu konuda şikayet edeceğim diyorum. Yok! Hatta “ Biz üstlerimize konu hakkında bilgi verdik zaten, şikayet edebilirsiniz” gibi pişkin cevaplar veriyorlar. Diyeceğim o ki, marka algısı gerçekten çok önemli ama bu algıyı korumak daha önemli. Hatta bir ayakkabıya değişmeyecek kadar önemli! Bu arada üzerinden bir yıl geçti hala bekliyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 29 Ocak 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Ocak 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Ocak 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 27 Ocak - 2 Şubat haftalık burç yorumları. Burçları yeni haftada neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Ocak 2020 Pazar hafta sonu. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test