Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Benim köylerim!..

20.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

“Orda bir köy var, uzakta / O köy bizim köyümüzdür. / Gezmesek de, tozmasak da / O köy bizim köyümüzdür.”

Ahmet Kutsi Tecer’in “bu dörtlükle başlayan” ölümsüz “Orda bir köy var, uzakta” şiirini gönlümde yaşatan bir köyüm vardı benim; Manyas’ın Çavuşköyü!..

O köy, babam “Albay Fuat Uluç’un, babasının, anasının, kardeşlerinin köyü” idi; oralıydılar!..

“Orada doğmadım”; ama “o köylü idim” ve o köylü olmaktan hiç vazgeçmedim; “nüfus kütüğüm hâlâ oradadır” ve “DNA’larımda o köy vardır!..”

Bugün evimin salonunda günümün çoğunu geçirdiğim koltuğun karşısında TV bulunuyor ve onun üstünde de bir resim asılıdır; sevgili kız kardeşim Serpil Gogen Uluç’un yaptığı bir resim; Köyümüzdeki evimizin kapısının resmi. Kapının yanında koca bir kütük var, 4 – 5 kişinin yan yana oturabileceği bir kütük. Orada ben, Çavuşköylü arkadaşım Metin’le beraber oturuyorum; “Hep ‘orada’ oturacağım!!!”

Sonra “o köy ikileşti”; taaa Van’ın İran sınırına çok yakın köyü (1940’larda köydü, şimdi ilçe oldu) Çaldıran’dı “unutmamın mümkün olmadığı” gönlümdeki ikinci köy; yanındaki ovada 1514’de yapılan savaşla tarihe geçen köy!.. İşte “o köyün, o ovasının hemen yanı başındaki ilkokulda” başlamıştı, okul hayatım ve de orada bugüne kadar “hiç unutamadığım” bir köpeğim olmuştu; Kibar. (Sevgili kardeşim Hıncal’ın köpeğinin adı da Karabaş’tı.)

Çok sonraları yerleştiğim Urla’da ilk köpeğim bir “Kangal kırması” idi, ona “Kibar” adını vermiştim; şimdi evimin yanında, ölümünden sonra diktiğim Defne ağacının dibinde yatıyor!..

“Köpekleri” neden yazdım. “Bir Adam” köşesindeki bir cümleden anlayacaksınız, sevgili okurlarım!..

Babamız subaydı, ben gazeteci oldum, Türkiye’nin çok yerine gittik, gittim, oralarda “çok köy gördüm, gezdim”, bende tatlı hatıraları vardır, o köylerin!..

Ama “gönlüme giren ve orada kalacak olan” üçüncü köy; Seferihisar’ın “Gödence köyü” oldu!..

“Kalan hayatımı” orada yaşamak isterdim, ama hayat “öyle bir acımasız” ki; “İstediğin ‘istemek ile’ olmuyor!..”

 

Gödence!..

 “Antik Çağlardan günümüze GÖDENCE / Yarımada’nın zeytinyağı cenneti” adlı kitapçıktan:

 “Seferihisar Doğanbey’den başlayarak yükselen Kızıldağlar, geniş bir yay çizerek bir ucu Kilizman üstünden Balçova’ya, diğer ucu Cumaovası Menderes ilçesine ulaşır. Kızıldağlar, İzmir’in tam anlamıyla akciğerleridir. Sınırsız Kızılçam ormanları, denize açılan derin vadileri, temiz su kaynakları, ulu çınarları, geçit vermeyen makilikleri, bin bir çeşit çiçekleri, börtü böceği, çeşitli mantarları ile çok zengin bir bitki örtüsüyle üstünde 7 köyü barındırır.”

İşte bu köylerden biridir, Gödence!..

“Antikçağlardan beri tarım yapılan ve de ‘kendine özgü özel bir mikro klimaya sahip olan Kızıldağlar, İzmir’in zeytin ve sofralık üzüm bölgesidir”, ama “bardacık” incirinden, armuduna, narına, domatesine kadar “yenmesine doyulmayan” meyve ve sebzeleriyle de ünlüdür.

Dahası, 150 hanelik 350 nüfuslu Gödence, Kızıldağların “sanayi” merkezidir de!..

1972’de kurulan Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 46 yılda, köyde “organikleri ile beraber” Zeytin / Üzüm ürünleri zeytin, zeytinyağı, sabun, üzüm ve üzüm pekmezi başta, bal, kurutulmuş domates, badem, ev tarhanası, sakız üzerine “marka olmuş”, şişelenmiş, paketlenmiş, kutulanmış onca ürün üretecek hâle gelmiş ve bu ürünler, köydeki kooperatif marketinde satılmakta.

“Butik şarap da üretmek” istiyorlar ama henüz “evlik şaraptan” öteye bir adım atılabilmiş değil.

“Gidemeyenler için” bir duyurum da var; “Gödence ALO SİPARİŞ hattı 0 232 749 00 15’ten sipariş alınıyor” ve anlaşmalı kargo şirketiyle Türkiye’nin her yerine gönderiliyor.

Kooperatifin “organik zeytinyağı” üreten işletmesini gezdim, “en ileri teknolojiye sahip” pırıl pırıl bir fabrika. Etrafta “özel” tesisler de var.

Özetle “anlat anlat bitmez” bir “örnek köy” Gödence, “gitmek, görmek gerek!..”

Gitmek ve görmek istiyorsanız, “Ulusal” hâle de getirilen 19 yıllık “Gödence Tarım Başarı Ödülleri” ve de “Yarımada’nın En Güzel Zeytinyağı Yarışması” etkinliklerinin günlerini seçerseniz, Gödenceli kadınların birbirinden lezzetli yöresel yemekleriyle kurulan sofralarda misafir olursunuz!..

 

 

Bir Adam

Çağatay Özcan Kokulu

 

Onu, sevgili doktor arkadaşım Levent Köstem’in İzmir – Çeşme eski yolu üzerinde açtığı “Zeytin Müzesi ve İşletmesinin açılışında” tanıdım.

“Öcal bey” diyerek seslendi, döndüm ve “Gödence Köyü standının yanında” onu gördüm. Kendini tanıttı; Köyün tarımsal kooperatifinin başkanı idi.

Ayaküstü konuştuk, stanttaki ürünleri gördüm ve şaşırdım, 150 hanelik bir köy ve “bunca tescilli marka ve ürün!..”

Ona söz verdim; “Köyünüze geleceğim ve bu mucizeyi yerinde göreceğim!..”

Ve “nihayet” aylar sonra gidebildim!..

46 yıllık mucizeyi anlattı, kooperatifin tesisini gezdirdi ve de “son iki kitabını” imzalayarak verdi; “İkisi sanayide çırak, biri kayıp” adlı Yarımada Hikayeleri kitabını bir gecede okudum, kitabın “bir köpeğin ölümünü anlatan” son hikayesinde göz yaşlarımı tutamadım.

“Mayıs’ın Gözyaşları” adlı “kooperatif destanını” ise kaç gecedir “yudum yudum” okuyorum, okuyorum, okuyorum…

Bir aydın, bir önder, bir hoca, “o köylü”, Türkiye’ye ve dünyaya açılmış, 1968’li üniversite yıllarında “sol hareketlere katılmış”, yürüyüşler, sancılı günler, gözaltılar, tutuklanmalar, CHP’de gençlik kollarıyla başlayan siyasete atılış, Demokrat İzmir Gazetesinde yazarlığa başlayış ve kooperatifçiliğe soyunuş, nihayet “köyün bilgesi ve önderi” olarak bugünlere geliş…

Köyden ayrılırken, içinden “Neden onu bu kadar geç tanıdım” diye hayıflanıyorum ve de “köyün kalkınma mucizesine ve kooperatife verdiği destek için” Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na da, “Yarımada’da oturan” bir Türk vatandaşı olarak teşekkür ediyorum.

 

Sözün Özü

 

“… Kanaatim odur ki, muhakkak suretle birleşmede kuvvet vardır.  Kooperatif yapmak, maddi ve manevi kuvvetleri, zeka ve maharetleri birleştirmek demektir.

… Müstahsillerin birleşmesinden şahsi menfaatlerini haleldar olacağını düşünenler tabii şikayet edeceklerdir." ( Atatürk - 1 Şubat 1931, İzmir Ticaret Odası konuşmasından)

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar