Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Biden; müttefikler memnun ya Türkiye?

15.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bir hafta önce, Senatonun Cumhuriyetçi kontrolünde kalacağı düşünülüyordu. Bu nedenle, Biden yönetiminin emelleri, idari kararlar ve düzenleyici kurumlara atamalar yoluyla başarabilecekleriyle sınırlı kalacak gibiydi. Başkan yardımcısı Kamala Harris'in eşitlik bozma oylamasını yaptığı Senato'da 50-50'lik bir bölünme ile artık Biden’in önüne engel konulamayacak. Oy eşitliği Biden’a daha fazla söz hakkı verecek. Fakat yine de Demokratların isteyeceği kapsamlı reformları kolayca gerçekleştirebilmesine olanak yok.

Bununla birlikte Biden, yargı ve kabinesiyle ilgili tercihlerinin teyidini alabilecek. Senato'da yasama gündeminin kontrolü Cumhuriyetçilerden Demokratlara geçecek.

Biden yönetiminin ilk 100 günü nasıl olacak?

Telegraph, önceliğin tartışmasız Coronavirüs Pandemisinde olacağını söylüyor. Bunun yanı sıra Biden, 2017’de Obama ile saraydan ayrıldıklarında ABD nasılsa, her şeyi geri eski haline getirmek için vakit kaybetmeyecek. Trump dönemi hiç yaşanmamış gibi tüm saatleri birer birer dört sene öncesine alacaklar. Yönetici sıfatını kullanarak Trump’ın emirlerini tersine çevirecek uygulamalar başlatacak. Bunlara Trump’ın çevre yasasını ihlal eden girişimleri dahil.

Biden uluslarası ilişkilerine fazlasıyla önem verecektir. Tüm dünya liderlerine telefonlar açacak. Arasının bozulduğu müttefiklerini geri kazanarak ve var olanlar ile ilişkileri güçlendirerek ABD’nin dünya sahnesinde yerini tekrar sağlama alacak.

Başka bir acil öncelik, federal bir hukuk davasından geri çekilerek Obamacare'i kurtarmak adına harekete geçmek olacaktır. Bu federal dava, Trump yönetimi tarafından Obamacare’i (bir tür sağlık sigortası) durdurmak adına açılmıştı.

Demokratların daima kazandığı en kalabalık eyaletlerin başında ise Kaliforniya gelmekte ve onların sağlık talepleri de Biden’ın seçimi kazanmasıyla gündemden düşmedi. Kaliforniyalıların sağlık hizmetleri için bekleyebilecekleri değişiklikler, federal hükümetten düşük gelirli Kaliforniyalılara sağlanan sübvansiyonların artırılması gibi sağlık hizmetlerini daha uygun fiyatlı ve daha istikrarlı hale getirebilecek daha küçük adımları içeriyor.

Biden ve Demokratlar Obamacare'i güçlendirmek için harekete geçerse diğer eyaletler daha fazla değişiklik talep edebilir. Aksine Kaliforniya, sağlık yasasını başından beri benimsemiş ve Trump yönetimi mahkemede ve icra kararlarıyla zayıflatmaya çalışırken bile Obamacare’i korumak için çabalamıştı.

ABD-Türkiye ilişkileri ne olacak?

Biden, geçtiğimiz günlerde “sağlam” Türkiye eleştirmeni Brett McGurk'u Milli Güvenlik Konseyi'ne aday gösterdi. Türkiye, kararı eleştirerek McGurk’u “Türk-Amerikan ilişkilerini bozmakla" suçladı.

Birbirini izleyen Demokrat ve Cumhuriyetçi yönetimler altında çeşitli kapasitelerde görev yapmış, ulusal güvenlik teşkilatının çalışanlarından McGurk, Türk hükümetini Suriye'deki rolü ve daha geniş bölgesel politikalar nedeniyle sık sık eleştirmişti.

Türk yetkililer, McGurk'un uzun zamandır ABD güçleri ile Türkiye merkezli PKK'nın Suriye kolu olan YPG milislerinin önderliğindeki Kürtlerin çoğunlukta olduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasındaki ortaklığı güçlendirmedeki rolüne şüpheyle bakmakta.

Birleşik Arap Emirlikleri bu yılın başlarında İsrail ile ilişkilerini normalleştirdiğinde McGurk anlaşmayı memnuniyetle karşılamış ve iki ülkenin Türkiye'ye karşı ortak düşmanlığının onları bir araya getirmeye yardımcı olduğunu öne sürmüştü.

"BAE ve İsrail arasındaki tarihsel normalleşmenin temel itici güçleri arasında: Türkiye'nin bölgesel politikaları, hem Kudüs hem de Abu Dabi'de giderek artan bir tehdit olarak görülüyor" demişti McGurk.

Milli Güvenlik Konseyi, dış politika ve savunma konularında Başkana tavsiyelerde bulunur. McGurk gibi Biden'in kendisi de Türkiye Cumhurbaşkanının sesli bir eleştirmeni.

ABD seçimleri öncesinde New York Times gazetesine verdiği röportajda Biden, Erdoğan'ı bir "otokrat" olarak nitelendirerek, Türk muhalefet liderlerini seçim süreciyle "onu yenmeleri için destekleyeceğini" ve "cesaretlendireceğini" söylemişti.

İki NATO müttefiki olan ABD ve Türkiye arasındaki ilişkiler, geçtiğimiz yıllarda sayısız sorun nedeniyle zorlu mücadelelerle karşı karşıya kaldı. Geçen ay ABD, Rusya'nın hava savunma sistemlerini satın alması nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulamıştı.

Bu yaptırımlar Biden döneminde kuşkusuz artacak. McGurk’un Milli Güvenlik Konseyi’ne aday gösterilmesi belki de olacakların habercisi. Her ne kadar Biden’ın ilk aylarında sağlık planları ve Pandemi ön plana çıkacak gibi görünse de, Türkiye, Trump’tan gördüğü “hoşgörüyü” Biden ve yönetiminden göremeyecek. Bu durumdan en çok iktidar partisi ve Cumhurbaşkanı etkilenecek gibi duruyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test