Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Önümüzdeki günler

31.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2021 yılı insanı dehşete düşüren sorunlarıyla birlikte geliyor.

Dünyayı teslim alan Covit 19 belası tüm dengeleri alt üst etti. Ölümler bitmiyor.

İşsizlik korkunç boyutlarda olup açlık davul zurnayla esnafın kapısına dayanmıştır. Bu kahredici durumu “Bir kuru ekmeğe muhtaç kaldılar” diyerek anlatmağa çalışan milletvekiline bir başka milletvekili “Öyleyse karınları tok” diye cevap veriyorsa orada insanlık bitmiştir. Şefkat bitmiştir. Merhamet bitmiştir. Sevgi bitmiştir. Ve en önemlisi de sorumluluk yok olup gitmiştir.

Her gün gazetelerde bir topan ekmek için birbirini çiğneyen insanların resimleri yayınlanıyor. Bunlar kuyruklarda tüketilen ömürlerdir. “Bir dilim ekmeğe muhtaç insanların gözyaşları derya deniz olmuş akıyor” demektir.

Terör ihanetin her çeşidi ile yaşamaktadır. Ve kınalı kuzular şehit ağıtlarıyla uğurlanıyorlar.

Böylesine bir ortamda siyasetin aydınlığını beklerken üzüntülü olaylara şahit oluyoruz.

Büyüklerimizin yorumlarına göre at izi it izine karışmıştır. Anlaşılan o ki söz ayağa düşmüş; küfür, başarının anahtarı haline gelmiştir. Böylesi gecenin sabahı zor olur.

Devlet idaresinin şirket idaresi olmadığı benimsenmedikçe, sorunlar aysberglere dönüşür. Ve siyaset bilimcilerine göre, meclisler forumdan uzaklaştırılıp arena haline getirilirse, demokrasi yönetemez hâle gelmiş demektir.

Çoğulcu demokrasiye geçtiğimiz tarihten bu yana ülke sorunlarında yaşadığımız asgari müştereklerde anlaşma hali kaybolmuş; doğru olan benim doğrumdur, başka doğru yoktur anlayışı ülke yönetimini teslim almıştır. Bu kafayla bir yere varılmaz ve ülkeyi düzlüğe çıkarmak mümkün olmaz.

Bugün siyasi iktidarın “her şartta ben üstte kalmalıyım” anlayışı ile hareket ettiği görülmektedir.

Meclisin çatısı altında “Siz seçimi kazansanız dahi size iktidar verilmez” denilebiliyorsa orada ne hukuk, ne adalet, ne demokrasi ve ne de devlet vardır. Bu tarz görüşler Türkiye’yi yalnız ve dostsuz bırakmış, devletin rotasını batıdan orta doğuya çevirmiştir.

“Yurtta barış, evrende barış” ilkesinden adeta vazgeçilmiş, itidal yerini öfkeye bırakmış gibidir. “Barış içinde bir Türkiye” özleminin sona erdirilmesi doğru olacaktır.

İktidar partisinin koltuk değneği sayılabilecek MHP yanlış tutum ve davranışlarıyla yüzde onun altına düşmüş görünüyor. Buna göre TBMM’ne girme şansı düşüktür.

Başkanlık sistemi başlangıçta taraftarlarının isteklerine cevap verirken geçen zamanın sonunda oy kaybının nedeni olmuştur. İster bugün olsun ve isterse yarın yapılacak bir seçimde AKP’nin tek başına iktidar olması bir hayli güçtür.     

Cumhuriyet ittifakı kaybetmiştir. Bu hâl bir baskın seçimi devreye sokabilir. Ciddi kamuoyu araştırmalarına göre AKP’nin 2023 seçim tarihine kadar siyasi iktidarı devam ettirmesi mümkün görülmüyor.  Bu nedenle “Bir baskın seçim olabilir” sözleri yaygın haldedir.

İyi Parti, genel başkanının gerçekçi ve seviyeli tutum ve davranışlarıyla oy potansiyelini artırmıştır. Millet ittifakı alkışlanacak bir mesafe kaydetmiştir.

CHP klasik oyunu koruyacaktır. Kendi içindeki itişip kakışmayı bitirmedikçe ve halkın beklentilerini doğru olarak tespit etmedikçe daha ileriye bir hamle yapması beklenmemelidir kanaatindeyim.

Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu kuruluş amaçlarına uygun oy toplayacaklardır. Bu oylar da genellikle AKP’ye verilen oylar olacaktır. Bu durumda, Sayın Cumhurbaşkanının oy toplama sahası bir hayli küçülecek ve daralacaktır. Ancak kendisinin bu duruma seyirci kalması beklenemez. Yeni ittifaklar arayacaktır.

Birbiri arkasına kurulan siyasi partilerin seçim sonuçlarını etkileyecek bir güçlerinin olacağını sanmıyorum.

2021’in bir önemli olayı; tarafsız bir görüşle, Amerika’nın ve Avrupa Birliği’nin Türkiye üzerindeki yaptırımlarıdır. Hafife alınacak hiçbir yönü yoktur. Kırk yılın dostu olan Amerika’nın şimdi Türkiye’yi düşman olarak görmesi fevkalade manidar ve o ölçüde önemlidir.

Anlaşılan o ki siyasette rahatlatıcı günlerimiz beklentilerimizin ölçüsünde olmayacaktır.

Ancak coronavirüs belasının sona ereceğine ve bilimin insanlık alemine sağlık ve esenlik getireceğine inanıyorum. Yeni bir Dünyanın kurulacağına kesin gözüyle bakıyorum. Bu yeni dünyada paranın değil, insanın her şey olmasını diliyorum.

Çokça olumsuzluğa rağmen “Aklı egemen kılan, gönül bahçelerini iyiliklerle donatan bir siyasi ve sosyal ortamın tüm insanlığa mutluluklar vereceğine tanık olacağımız günler yakındır” diyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar