Sunak’tan Normandiya özrü

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Fransa’da Normandiya Çıkarmasının 80. yıl dönümü için düzenlenen törenden erken ayrıldığı gerekçesiyle eleştirilmesinin ardından açıklama yaptı.

Normandiya Çıkarmasının 80. yıl dönümü için Fransa’da çeşitli etkinlikler düzenlenmiş, ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Kralı Charles’ın yanı sıra liderlerin katılım gösterdiği törenden İngiltere Başbakanı Rishi Sunak erken ayrılmıştı.

İngiliz basını, Sunak’ın röportaj vermek amacıyla ülkesine dönmek üzere Fransa’dan erken ayrıldığını yazmıştı. İngiltere muhalefeti tarafından da törenden erken ayrıldığı için eleştirilen İngiltere Başbakanından açıklama geldi.

Sunak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Normandiya Çıkarması’nın 80. yıl dönümü değerlerimizi, özgürlüğümüzü ve demokrasimizi korumak için hayatlarını ortaya koyan cesur kadın ve erkekleri onurlandıran derin bir an. Bu yıl dönümü, ülkemiz için nihai fedakarlık yapanlar hakkında olmalı. Anma törenlerinin siyasetin gölgesinde kalması en son isteyeceğim şeydir. Gazileri derinden önemsiyorum ve iki gün boyunca Portsmouth ile Fransa’da Birleşik Krallık’ı temsil etmekten ve cesurca savaşanlarla tanışmaktan büyük onur duydum. Normandiya’daki İngiliz etkinliğinin tamamlanmasının ardından İngiltere’ye döndüm. Fransa’da daha uzun süre kalmamak bir hataydı. Özür dilerim” dedi.