Terbay Makina 70. kuruluş yılını kutladı

İzmir'in köklü sanayi kuruluşlarından Terbay Makina Endüstri ve Ticaret AŞ, 70. yılı geride bırakırken yurt dışı pazarlarla büyümeyi, makina parkını yenilmeyi ve yeni yatırımları hedefliyor.

2023 yılında gerçekleştirdikleri toplam 36 milyon euroluk cironun yüzde 95’ini ihracatın oluşturduğunu dile getiren Terbay Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Baysak, Avrupa pazarındaki daralmaya dikkat çekti, 2024 yılında 32 milyon euroluk ciro öngördüklerini söyledi.

Terbay Makina Endüstri ve Ticaret AŞ, kuruluşunun 70. yılını fabrika bahçesinde düzenlenen etkinlikle kutladı. Terbay’ın kurucularından, duayen iş insanı, sanayici Cemal Tercan etkinliğin onur konuğu oldu. Terbay Onursal Başkanı Tercan, etkinlikte Terbay yönetici ve çalışanlarına seslenirken şunları söyledi:

“91 yaşındayım. Terbay’ı kurduğumuz 1954’ten bu yana ne kadar zaman geçti bilmiyorum. Terbay’ımıza Allah bugünleri de gösterdi. Sizler Terbay’ı yücelten, Terbay’a anlam kazandıranlar, ‘Ya Allah’ diyerek duvarları örenlersiniz. Sizi seviyoruz. Bana bu anı yaşattığınız için mutluyum. Burada Terbay’ı çoğaltacağız. 50 yıllık, 60 yıllık dostlarımız var. Onlar emekliliğe doğru giderken yedekleri hazırlayacaklar. Hedefimiz hem üretim yapmak hem de bu topluma faydalı olmak. Bu bilinçle bugünü yaşayan sizlerin sevgiyle gözlerinden öpüyorum ve Allah’a emanet ediyorum.”

Etkinlik öncesinde Terbay Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Baysak, Terbay Yönetim Kurulu Üyeleri Bülent Tercan, Levent Baysak, Atilla Baysak, Cüneyt Baysak, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyesi gazetecilerle bir araya geldi, sorularını yanıtladı. Terbay’ın 1954 yılında Ahmet Kemal Baysak, Cemal Tercan, Salih Şükrü Baysak ve Şükrü Baysak tarafından kurulduğunu anlatan Baysak, kuruluşunun 70. yılını kutlayan firmayla ilgili şu bilgileri verdi:

“Terbay’ın kurulduğundan beri Türk sanayisine ve ekonomisine çok büyük etkileri, katkıları oldu. Yıllar içinde BMC başta olmak üzere çok sayıda kurumla çalışmaya başladık. Terbay olarak 2000’li yılların başından itibaren düzenli ihracata başladık. 2005 yılından itibaren de üretimimizin yüzde 95’inden biraz daha fazlasını ihraç ediyoruz. Taşıt, inşaat, maden, makina gibi çok farklı sektörlere üretim yapıyoruz. Hedef sektörlerimiz arasında maden makinaları, elleçleme denilen bakım onarım platformları da yer alıyor.”

Baysak: Yurt dışında büyümeyi hedefliyoruz

2023 yılında 36 milyon euroluk ciro gerçekleştirdiklerini belirten Baysak, “Bunun yüzde 95’i ihracat. 2024 yılında ise ciromuzun ihracat ağırlıklı 32 milyon Euro olacağını öngörüyoruz” dedi. Avrupa ülkeleri içinde Belçika, Romanya, Fransa, Almanya’ya, onların dışında ABD, Endonezya ve Brezilya’ya ihracat yaptıklarını söyleyen Abdullah Baysak, “Yurt içinde büyüme hedefimiz yok. 70. yılda ana hedefimiz iki yılda bir yurt dışında yeni bir ülkeyi portföyümüze katmak. Yeni pazarlarla buluşmak için yıllardır Bauma ve Hannover fuarlarına katılıyoruz” diye konuştu.

Dövizde yaşanan sorunlar etkili

Ürettikleri parçaların kilogram başına ihracat değerini arttırmayı hedeflediklerini anlatan Baysak, “Kilogram başı ihracat değerimiz ortalama 4,5 Euro. Ancak özel üretim kimi parçalarımızın kilogram başı değeri 20 Euro’ya kadar çıkıyor. Hedefimiz kilogram başı değeri arttırmak” dedi. Abdullah Baysak, “Dövizde yaşanan sorunlar nedeniyle maliyet artışı üretimde bir miktar artışa yol açıyor bizde de. Ancak yurt içinde büyüme hedefimiz yok, hedefimiz dış pazar. Şu sıra aslında Avrupa’da da da bir resesyon, daralma oldu. Yılın ikinci yarısında bir açılma olacak gibi görünüyor” öngörüsünü paylaştı.

“Yeni yatırım programlarımız var”

70.yılda yeni yatırım programları olduğunu da söyleyen Terbay Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Baysak, “Yatırım programlarımızın bir kısmı devam eden görüşmelerimize bağlı. Onlardan gelecek olumlu dönüşlere göre yapılacak yatırımlarımız var” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir de makina parkı yenileme gibi her zaman yapılan yatırımlarımız var. Önümüzdeki süreçte en önemli yatırım planımız yeni bir fabrika kurmak olacak. Bulunduğumuz alanda ciddi bir baskı altındayız. Daha rahat genişleme alanı bulabileceğimiz yeni bir yere taşınma planımız var. Ancak işlerimiz sürerken bunu yapmak oldukça zor. Bu fikiri on yıl gibi uzun bir vadeye yaymayı düşünüyoruz. Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi’ne başvurumuzu yaptık. Çalışanlarımızın üçte biri de o bölgeden geliyor.”

 

Tercan: Ara elaman sıkıntısı büyük

Sanayi sektörünün en büyük sorunlarından birinin ara eleman sıkıntısı olduğuna dikkat çeken Terbay Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Tercan, “Aileler çocuklarını çıraklık okullarına getirsin, bu üniversite sevdasından vazgeçsinler” diyerek şu görüşleri dile getirdi:

 

“Herkes üniversiteye gitmek zorunda değil. İyi yetişmiş, çalışkan ve işinde başarılı bir çırak zaman içinde mühendisten fazla ücret alacak duruma geliyor. Sanayinin en büyük sorunlarından biri ara eleman sıkıntısı. Ailelere önerim çocuklarını Çıraklık Eğitim Merkezlerine yönlendirin ve kollarına altın bilezik takın. Bizim bu açıdan meslek liseleriyle çalışmalarımız oluyor. Örneğin Mithat Paşa Endüstri Meslek Lisesi ile özel bir anlaşmamız da var. Öğrenciler bir gün okulda teori eğitimi alırken fabrikada dört gün çalışıyor.”

 

Terbay’ın kadın dostu bir işletme olduğunu belirten Bülent Tercan, “70. yıl hedeflerimizden biri de işinde daha pratik ve hassas olan kadın çalışan sayımızı artırmak olacak” diye konuştu.

 

Terbay bir çok konuda öncülük yaptı

 

Etkinlikte konuşan Terbay Genel Müdürü Abdullah Baysak, 70. kuruluş yılını kutlayan Terbay’ın bugünlere gelene kadar kentimizde, ülkemizin farklı yerlerinde sanayi alanında çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini belirtti. “Terbay bugüne kadar bir çok konuda öncülük yaptı. Ülkeye döviz kazandırma, ileriye yeni adımlar atmak, liderlik yapmak heyecanımız hala devam ediyor” diyen Baysak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha büyük hedeflerimiz var. Artık dünyanın en büyük firmalarında aranan, tercih edilen bir şirket haline geldik. Kalitemize güveniyorlar. Sizlerin sayesinde, sizin gayretlerinizle iş kolunda dünyanın en büyük firmalarınca aranan, tercih edilen bir şirket haline geldik. kalitemize inanıyor, güveniyorlar. bu bilinçle daha fazla çalışacağız, daha dikkatli ve daha verimli olacağız. Daha fazla müşteriye ulaşma, rekabetçi olma yolunda bütün bunları birlikte yapacağız.”

  1. kuruluş yıl dönümü etkinliği sırasında Terbay Makine’de 60, 50, 40, 30, 20 ve 10. yıllarını tamamlayan personele plaketleri verildi. Deneyimli personel, plaket töreni sırasında anılarını diğer çalışanlarla paylaştı. Fabrika bahçesinde düzenlenen etkinlikte çalışanlar takım oyunlarına ve yarışmalara katıldı. Terbay çalışanları, etkinlik alanında müzik eşliğinde gönüllerince eğlenme ve zaman geçirme fırsatı buldu. Etkinliğe katılanlara öğle saatlerinden başlayarak dürüm döner, ayran, gözleme, dondurma ve meşrubat ikram edildi.

 

***

 

TERBAY ÇIRAKLIK OKULU SEKTÖRE KATKILI

 

 

Terbay’ın donanımlı ve yetenekli, eğitimli kadrosunun en önemli dayanak noktaları olduğunun altını çizen Baysak, her türlü üretimi kısa sürede yapmalarına olanak sağlayan bir yapıları olduğunu söyledi. En önemli çalışmalarından birinin 1985 yılında kurulan ve sektöre çok ciddi katkı sağlayan Terbay Çıraklık Eğitim Merkezi olduğunu belirten Abdullah Baysak, şu bilgileri verdi:

 

“1985 yılında kuruldu Terbay Çıraklık Eğitim Merkezi. O yıl on şirkette kurulmuştu, bizde hala devam ediyor. Şu an okulumuzda 62 öğrenci eğitim alıyor. Sekiz sınıfımız var. Çalışan sayımız ise 355. Bu arada 25’e yakın firma da bize iş yapan yan sanayi işletmeleri. Yani yaklaşık 1200’ye yakın kişiyiz üretimde diyebilirim. Bu network’ü oluşturmak elbette çok zamanımızı aldı.”

 

**

 

Terbay’ın 70 yıllık öyküsü

 

Terbay, 1954 yılında Ahmet Kemal Baysak, Cemal Tercan, Salih Şükrü Baysak ve Şükrü Baysak tarafından kuruldu. Türkiye’nin sanayi ve ekonomik büyümesine paralel olarak faaliyet alanlarını genişleten kuruluş, 1972‘de Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Özel Makina İmalatı Grubu’na kaydedildi.

 

1975 yılında Ege Bölgesi Sanayi Odası’na üye olan Terbay Makina, EBSO, İzmir Ticaret Odası (İZTO), Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (HUKD) üyesi.

 

2002 yılından başlayarak yurt dışı fuarlara katılmak suretiyle ihracata yönelen Terbay Makina Endüstri ve Ticaret AŞ, üretim faaliyetlerini 20 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 50 bin metrekarelik alanda sürdürüyor.

 

Terbay’ın üretim hollerinde lazer ve oksijen kesim, büküm ve form verme, yüzey şekillendirme, talaşlı imalat, jigs ve aparatlarla robot ve manuel kaynak işleri, yüzey hazırlama, boyama ve ambalajlama işlemleri yapılıyor.

 

Yılda 10 bin ton metal malzeme işleme gücüne sahip Terbay, entegre tesisiyle seri siparişler için kaynaklı, işlenmiş ve boyalı sac metal parçaların tedariğini sağlayan orijinal ekipman üreticisi konumunda. İş makinaları, maden makinaları, zirai araçlar ve ticari araçlar sektörlerine hizmet veren Terbay, dünyaca ünlü markalara ürün sağlıyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın izniyle Terbay Makina bünyesinde kurulan ve “çıraklık okulu” olarak tanımlanan İzmir Mesleki Eğitim Merkezi 1985 yılında eğitim ve öğretime başladı. Merkezde bugüne kadar 2 binden fazla öğrenciye talaşlı imalat ve kaynakçılık konularında eğitim verilerek gençlerin gelişimine katkıda bulunuluyor.

 

Terbay Makina, genç işsizlere meslek kazandırılması ve istihdam olanağı sağlamak için Konak, Bornova ve Çğli belediyeleriyle iş birliği protokollerine imza attı.

 

 “Konak İş Eğitim Merkezi” projesi kapsamında CNC torna tezgahı ve gaz altı kaynak operatörlüğü eğitimi görecek gençler Terbay Makina’da istihdam imkanına kavuşacak.

 

Bornova Belediyesi’nin hayata geçirdiği Altın Bilezik Projesi kapsamında yapılacak iş birliğiyle nitelikli ara eleman yetiştirilecek, istihdam sorunun çözümüne katkı konulacak.

 

Yapılan iş birliği protokolü uyarınca Çiğli Belediyesi’ne başvuran işi ve mesleği olmayan gençler Detay Kalite’nin eğitim merkezinde kurs görecek. 18-29 yaş aralığındaki gençler, mesleki eğitim sonrasında Terbay Makina’da istihdam edilebilecek.

 

Terbay Makina, yerel yönetimlerden sonra mesleki eğitim veren kuruluşlarla iş birliğine yöneldi. İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu ile protokol imzalayan Terbay, ortaklaşa projeler geliştirmeyi, etkinlikler düzenlemeyi amaçlıyor.