Zeytinde özlenen rekolte yolda

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, zeytinde müjdeli haber verdi. Alhat, “Harika bir çiçeklenme dönemi yaşıyoruz, bu yıl rekor bir rekolte bekliyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Olivtech – 11. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı, yine sektörün buluşma noktası oldu. Fuarın yıldızı da her zamanki gibi Akhisar standıydı. Akhisar Ticaret Borsası ile Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın açtığı iki stanttaki Akhisarlı firmalar fuar süresince ziyaretçi akınına uğradı. Pasaport Pizza’nın fuara özel zeytinli pizzaları ise lezzet severlerden tam not aldı. Akhisar stantlarını ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, zeytinyağı tadımı yaptı, Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat da Başkan Tugay’a günün anısına hediye verdi. 

 

Alhat, Türkiye’nin her yerinden bu yıl müjdeli haberler geldiğini söyledi. Zeytin bölgelerinde çok güzel bir çiçeklenme yaşandığına dikkat çeken Alhat, “Dünya genelindeki kuraklık nedeniyle geçen sezon büyük bir rekolte düşüklüğü yaşanmıştı. Buna bağlı olarak da zeytinyağı fiyatları aşırı yükseldi. Haliyle tüketicilerimizi biraz üzdük. Umarım bu yıl, halkımızı memnun edebileceğimiz güzel bir sezon geçireceğiz. Çiftçimizde bolluk bereketiyle kazanacak. Bu hepimiz için umut verici” dedi.  

 

PRİM DESTEĞİ ARTMALI
Çiftçinin, üreticinin uzun yıllardır prim desteği konusunda sıkıntı yaşadığına da dikkat çeken Alhat, “Uzun zamandır zeytin ve zeytinyağı primleri realiteden kopuk kaldı. Artan maliyetlere karşı varını-yoğunu ortaya koyan, emek veren, ter döken çiftimizin bu durum belini büküyor. Özellikle bu sezon prim desteği konusunda hassasiyet bekliyoruz” diye konuştu. 

 

ETİKETİ DİKKATLİ OKUYUN
Akhisar Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bahattin Alkın’da “Zeytin ve zeytinyağında hem sektörel sorunların aşılması hem sektörün büyümesi hem de tüketicinin sağlıklı gıdaya ulaşması için mevzuat değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Alkın, “Türkiye’de marketlerde satılan zeytinyağları tüketicilerimiz rahatlıkla kullanabilir. Buraların dışındaki yerlerde ise tüketicilerimiz ürünlerin etiketini dikkatli okusun ve gerektiğinde Alo 174 ü arayarak kontrol edilmesini istesinler” uyarısında bulundu.

 

TANITIMA DEVAM
Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sami Karaoğlan da Olivtech’in sektördeki en önemli buluşma noktası olduğunu söyledi. Karaoğlan “Türkiye’nin önde gelen üretim merkezi Akhisar’ımızı bu fuarda en güzel şekilde temsil ediyoruz.  Fuarlar, firmaların tanıtım yapmaları, ihracatı artırmaları için çok önemli bir etken. Biz de bu fuar organizasyonlarımızla şehrimizin firmalarını potansiyel alıcılarla buluşturarak, Akhisar zeytininin daha katma değerli bir şekilde değerlendirilmesi için elimizden geleni yapıyoruz” dedi. Coğrafi İşaret Tescili konusunda da büyük yol aldıklarına dikkat çeken Karaoğlan, Akhisar’a özgü Domat ve Uslu tipi zeytinlerin coğrafi işaretlerinin alındığını hatırlatarak, bu coğrafi işaretlerin yaygın kullanımını sağlama konusunda üreticilerin de son derece hassas olduğunu belirtti.