37. Uluslararası İzmir Festivali başlıyor

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), 37. Uluslararası İzmir Festivali’ni 07 Haziran - 26 Temmuz 2024 tarihleri arasında düzenleyecek.

Eczacıbaşı Topluluğunun ana sponsorluğunda Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, İzmir Goethe Enstitüsü, İnstitut français Türkiye- İzmir, İzmir İtalya Konsolosluğu, Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile düzenlenen 37. Uluslararası İzmir Festivali’nin programında on etkinlik yer alacaktır. Efes Antik Tiyatro ve Celsus Kütüphanesinin restorasyon edeniyle gösterilere kapalı olması sonucu Festival etkinlikleri; AASSM, İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi, İzmir Tarihi Agora, Çeşme Kalesi ve Bergama Asklepion Tiyatrosu’nda yapılacaktır.

Festival Macar- Türk Kültür Yılı Konseri ile açılıyor

         37.Uluslararası İzmir Festivali’nin 7 Haziran 2024 Cuma akşamı 21.00’de gerçekleştirilecek açılış konseri “2024 Macar – Türk Kültür Yılı” etkinleri kapsamında yapılacaktır. AASSM Büyük salondaki konserde tanınmış çellist ve şef İstván Vardái yönetimindeki Franz Liszt Oda Orkestrası’na solist olarak piyanist Gülsin Onay katılacaktır. Festival’de bu yıl bir ilk de gerçekleştirilecektir.  İstván Vardái’nin seçtiği, Türk çok sesli müziğini de etkileyen Macar Müziğinin en güzel örneklerini yansıtan Konser programı, Müzik tarihçisi ve eleştirmen Ufuk Çakmak tarafından AASSM Küçük Salonda yapılacak söyleşiyle açıklanacaktır. “Macar Müziğine Bir Bakış” adlı konuşma AASSM Küçük Salonda saat 19.30’da yapılacaktır. Herkese açık olacak bu konuşma görsel ve işitsel örneklerle zenginleştirilecektir.

İzmir Devlet Tiyatrosu Yeniden Festival’de

         Kentin en eski yerleşik sanat kurumu İzmir Devlet Tiyatrosu,  yedi yıl sonra “Hayal-i Temsil” adlı oyunla tekrar Uluslararası İzmir Festivali’ne katılacaktır. Ahmet Sami Özbudak’ın yazdığı, Gürol Tonbul’un yönettiği, müziklerini Nihat Demirkol, dekor tasarımını Tayfun Çebi, kostüm tasarımını Fulya Çebi’nin yaptığı “Hayal-i Temsil” adlı oyunun prömiyeri 8 Haziran 2024 Cumartesi akşamı 21.00’de İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesinde yapılacaktır. Oyunda, Burcu Ongun Altay, Özlem Başkaya, Hakan Özgömeç ve Nihat Demirkol rol almaktadır. Hayal-i Temsil’in prömiyeri Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve İKSEV işbirliği ile davetiye karşılığı izlenebilecektir.

97 Yıllık Dans Geleneği: Folkwang Tanzstudio

37.Uluslararası İzmir Festivali 10 Haziran 2024 Pazartesi akşamı 21.00’de AASSM Büyük salonda dünyanın en eski çağdaş dans topluluklarından biri olan Folkwang Tanzstudio’ yu ağırlayacaktır. İzmir Goethe Enstitüsü işbirliği ile gerçekleşecek etkinlikte 97 yıllık geçmişe sahip Topluluk kendi bünyelerinde yetişen, çağdaş dansın önemli isimi Rodolpho Leoni’nin “Wonderful Life” adlı koreografisini sunacaktır.

Sihir Ayrıntıda Gizli: Senfoni Orkestrası Eşliğinde Ud ve Perküsyon

12 Haziran 2024 Çarşamba akşamı 21.00’de AASSM Büyük Salonda Driss El Maloumi Trio Olten Filarmoni Orkestrası ile çalacaktır. Orta Doğu’nun bir numaralı ud icracısı olarak tanınan Driss El Maloumi, perküsyon sanatçıları Said El Maloumi ve Lahocine Bagir, Didier Benetti yönetimindeki Olten Filarmoni Orkestrası eşliğinde son projeleri “Sihir Ayrıntıda Gizli: Taffasil” i seslendirecektir. İzmir Fransız Kültür Merkezi işbirliği ile gerçekleşecek konserde Arap müziğinin önde gelen temsilcisi Driss El Maloumi Trio geleneksel çalgılarını ve tınılarını senfoni orkestrası eşliğinde sunma fırsatı bulacaktır.

Puccini’yi Anarken

Opera tarihine ölümsüz eserler kazandıran İtalyan besteci Giacomo Puccini ölümünün 100. Yılında 37. Uluslararası İzmir Festivali’nde anılacaktır. İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile 24 Haziran 2024 Pazartesi 21.00’de İzmir Tarihi Agora’da gerçekleştirilecek konserde Soprano Gesua Gallifoco ve tenor Gioseppe Infantino, Alessandro Zilioli’nin piyanosu eşliğinde, opera tarihinin en güzel aryalarını yaratan Puccini’nin eserlerini seslendirecektir.

Moricone’nin büyülü Müziği   

3 Temmuz 2024 Çarşamba 21.00’de Çeşme Kalesi destansı müzikleriyle çok sayıda filme müzikal ilham veren, büyük yeteneğe sahip bir besteciye, Ennio Moricone’ye saygı duruşuna sahne olacaktır. Şef Andrea Albertini yönetiminde tümü kadınlardan oluşan Ensemble Le Muse, Moricone’nin ölümsüz müziğini film sahneleri ve Albertini’nin anekdotları eşliğinde seslendirecektir. Soprano Susanna Rigacci unutulmaz sesiyle konsere destek verecektir.

Klasik Gitarın Genç Duayeni  

Dünya çapında on beşten fazla klasik gitar yarışmasını kazanan Polonyalı Sanayçı Marcin Dylla, 6 Temmuz 2024 Cumartesi 21.00’de Çeşme Kalesi’nde konser verecektir. İstanbul Polonya Başkonsolosluğu ve İzmir Polonya Fahri Konsolosluğu işbirliği ile gerçekleşecek konserde Dylla, klasik gitar repertuarının seçkin eserlerini seslendirecektir.

Geleceğin Dahi Virtüözleri

         En iyi bölgesel kültürel projelerden biri olan Batı Balkanlar’ın en iyi yaratıcı kapasitesini sergileyen, aynı anda farklı etnik özelliklerin sinerjisi aracılığıyla sanatsal mükemmelliği gösteren, hepsini benzersiz bir sanat ifadesi ve karakteristik sıcak Balkan mizacında birleşen bir Orkestra olarak tanımlanan Camerata Balcanica Ensemble 11 Temmuz 2024 Perşembe 21.00’de İzmir Tarihi Agora’da olacaktır. Festival izleyicileri, bu özel konserde klasik müziğinin geleceğini simgeleyen iki keman sanatçısını Lana Zortan ve Milan Kostelenec’i tanıma fırsatı bulacaktır.

Ve Kapanış: Fazıl Say & İZBB AASSO’dan  

37.Uluslararası İzmir Festivali 26 Temmuz 2024 Cuma 21.00’de Bergama Asklepion da Fazıl Say ve Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası Konseri ile sona erecektir. Antik çağın en önemli şifa merkezlerinden biri olan Asklepion’da İzmir Büyükşehir Belediyesi ve AASSM’nin katkılarıyla yapılacak halka açık konser, Fazıl Say’ın yorumlayacağı Beethoven’in 3. Piyano Konçertosu ile başlayacaktır. Ardından İtalyan- Türk Şef Nil Venditti yönetimindeki AASSO Elgar’ın Enigma Varyasyonları’nı seslendirecektir. Konser davetiye karşılığında izlenebilecektir.

Biletler Biletix’ de

37.Uluslararası İzmir Festivali biletleri 23 Mayıs 2024 Perşembe gününden itibaren Biletix’ten ve AASSM’de bulunan Ana gişeden alınabilecektir.

Festival Afişi Muhammet Ceyhan’dan

37.İzmir Avrupa Caz Festivali afişi, İKSEV’in Caz Afiş yarışmalarında çok sayıda derece alan ve 27. İzmir Avrupa Caz Festivali afişinin de sahibi Muhammed Ceyhan’ın imzasını taşımaktadır.