Birçok ilde gösteri yasaklandı

Diyarbakır, Mardin, Bingöl, Siirt ve Dersim, Van, Muş, Şırnak, Ağrı ve Batman'da gösteri yürüyüşü ile açık ve kapalı toplantılar yasaklandı.

Kobani Davası’nın ardından Doğu ve Güneydoğu’daki pek çok kentte gösteri yürüyüşü, toplantı ve eylemler, anket, açlık grevi, basın toplantısı gibi birçok etkinlik yasaklandı. Valilikler kararları arka arkaya açıkladı. Şimdiye kadar Diyarbakır, Mardin, Bingöl, Siirt ve Dersim, Van, Muş, Şırnak, Ağrı ve Batman’da etkinliklerin 4 gün süreyle, 20 Mayıs’a kadar yasaklandığı bildirildi. Valilik açıklamalarında gerekçe şöyle ifade edildi:

“Daha önce kentte yaşanan vahim olayları tekrar gerçekleştirmek arzusunda olan terör örgütü sempatizanları, marjinal ve radikal gruplar tarafından bu olayları sözde protesto etmek amacıyla kent genelinde yasa dışı eylem ve etkinlik gerçekleştirme çabası içinde olabilecekleri, bu eylem ve etkinlikler nedeniyle kamu düzeni ve güvenliğinin tehlikeye düşebileceği ve toplumsal çatışma çıkarılmak istenebileceği değerlendirildi. Bahse konu eylem ve etkinliklerin ilimizde de yapılabileceği, kamu düzeni ve güvenliği bozulabileceğinden, can ve mal güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin ve kamu esenliğinin sağlanması güçleşeceğinden, açık alanlarda bahse konu olaylara ve davaya ilişkin yapılmak istenilen (toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri ve broşür dağıtma, afiş ve pankart asma ve benzeri) her türlü eylem, bu eyleme katılmak amacıyla geldiği anlaşılan kişi ve araçların diğer illerden ilimiz sınırına girişleri, dış ilçelerimiz açısından ise bu eyleme katılmak amacıyla çıkışları veya il merkezimize girişleri, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/A, B ve C maddeleri gereğince (jandarma bölgesi dahil) il ve ilçe mülki sınırlarımız içerisinde bugün saat 18.45’ten 19 Mayıs saat 23.59’a kadar yasaklanmıştır.”