Yoksulluk sınırı 60 bin lirayı aştı

DİSK/Birleşik Metal İş Sendikası (BİSAM), nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı raporunu açıkladı.

BİSAM’ın, TÜİK verilerini dikkate alarak yaptığı 2024 Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırması son zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. BİSAM’ın açıkladığı verilere göre açlık sınırı 17 bin 2 TL’lik asgari ücrete 754 TL ile fark attı. Öte yandan yoksulluk sınırı ise Mart ayında 57 bin TL olarak hesaplanmıştı. Nisan ayında yoksulluk sınırı 61 bin 418 lira olarak hesaplandı.

Raporda esas alınan gider gruplarında dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı Nisan 2024 için 17 bin 756 lira olarak ölçüldü.

Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 61 bin 418 lira olarak gerçekleşti.

Tek başına yaşayan bir kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için yapması gereken mutfak harcamaları ile yaşamını idame ettirmek için yapması gereken barınma, ulaşım, eğitim, sağlık vb. harcamalarının toplam tutarı ise en az 28.458 lira olmalıdır. Buna göre tek başına yaşayan bir kişi için yoksulluk sınırı 28.458 lira olarak tespit edildi.