Egeli iş insanları ticaret köprüsünde buluştu

EGİAD, iş insanlarını iş ağlarını (networking) kurmak ve genişletmek amacıyla kurulan ticaret köprüsünde bir araya getirdi.

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Ticaret Köprüsü, 10’uncu kez iş dünyasını ESKEM – EGİAD Sosyal Kültürel Etkinlikler Merkezi Tarihi Portekiz Sinagogu’nda bir araya getirdi. EGİAD üyelerinin en temel beklentilerinden biri olan İş Ağlarını (networking) kurmak ve genişletmek amacıyla oluşturulan etkinliğe çok sayıda iş insanı katılım sağladı.

Etkinlikte konuşan EGİAD Başkan Vekili Başak Çayır Canatan, etkinlik sayesinde bugüne kadar binin üzerinde iş insanın birbirine networking anlamında bağlantılar kurduğunu ve kurulan güçlü bağlantılarla iş dünyasının hedeflerine ulaşmasında kolaylıklar sunduklarını dile getirdi. İletişimin artık hayatın vazgeçilmezi olduğunu vurgulayan Canatan, “Artık, özel hayatta olduğu kadar iş yaşamında da vazgeçilmez bir kavram network. Günümüzde dijital bir hayat bulunmakta. Network dediğimizde aklımıza, iş-sosyal ağlarımızdaki bağlantılar, telefon rehberindeki isimler, iş platformlarındaki profiller aklımıza gelebiliyor. Network dediğimizde, sadece bağlantıda olan kişiler ve miktarını düşünmeyin. Network ne kadar geniş olursa, faydası da bir o kadar fazla olacaktır. Kimimiz sözlü, kimimiz yazılı, kimimiz ise yüz yüze iletişimi tercih eder. Bugün burada el değiştirdiğimiz kartvizitlerimizle, sesli ve yüz yüze görüşmelerimizle network ağımız için önemli bir temas sağlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

“Büyük potansiyel sunuyor”
Yükselen dinamizmin iş dünyası için yukarı yönlü bir ivme yaratacağını belirten Canatan, “İletişim kurduğunuz kişiye kendinizi, işinizi tanıtın. İletişim kurduğunuz kişiye iletişim bilgilerinizi verin ve sizde isteyin. Mutlaka iletişimde olduğunuz kişilerin listesini güncel tutun ve ara ara kendinizi hatırlatın. Kısacası bugün bu hedef odaklı etkileşim, EGİAD çatısı altında iş dünyasını birleştirmiş olacak. EGİAD Ailesi olarak, birlikte hareket eden, birbirine her zaman destek olan ve bir amaç etrafında kenetlenen bir yapıya sahibiz. EGİAD üyeleri olarak birbirimiz için çok değerli bir sosyal sermaye oluşturuyoruz. Aramızdaki güçlü bağlar, birlikte neler başarabileceğimizi belirliyor. Üyelerimiz arasında gerçekleşecek tanışmaların, iletişim, güven ve dayanışmayla, güçlü bağlara ve her geçen gün büyüyen bir sosyal sermayeye dönüşmesini umuyoruz. Aramızda çok farklı sektörlerden, çok farklı bilgi ve deneyime sahip üyelerimiz bulunuyor. Bu çeşitlilik, üyelerimiz arasında kurulacak ticaret köprülerinin yanında, yeni fikirler, yeni projeler, yeni çözümler üretmek için de çok büyük bir potansiyel sunuyor. EGİAD olarak bu etkinliğimizi, üyelerimizin yenilikler peşinde koşabileceği bir platform olarak da görüyoruz” diye konuştu.

“Girişimcinin iyi bir networku olmalı”
“Kurumsal ve bireysel hedefleri doğrultusunda çevre oluşturmak, mevcut ve yeni çevrelerine farklı bir gözle yeniden bakıp, ilişkilere bağlantılarını etkili çevirmek isteyenlerin Ticaret Köprüsü’ne katılabileceğini ifade eden Canatan, STK’ların bu güçlü bağlantılar için en etkili arenalar olduğunu söyledi. Canatan sözlerini şöyle sürdürdü: “İş modellerinin hızla değiştiği, yeni ve yenilikçi sistemlerin her geçen gün iş yaşamını farklı boyutlara taşıdığı bir süreçten geçilmekte. Günümüzde iyi bir networkü olmayan bir girişimci ve yatırımcının iş hayatında hayatta kalması mümkün değil. Sosyal sermaye iş hayatına atılırken olmazsa olmaz kriterlerin başında geliyor. Kuvvetli bağlantıları olan bir iş insanı çok daha etkili olabilir ve ihtiyaç duyduğu an bağlantılarından destek alabilir. Ancak en önemli konu desteğe ihtiyaç olduğu zaman önceden hazır bir network’ün olabilmesini sağlamaktır. Bunun için de daha ihtiyaç olmadan insanlarla ilişki kurmak, geliştirebilmek ve canlı tutabilmek gerekir. Biz de tam bu noktada devreye giriyoruz. Burada iş dünyasını biraraya getirerek, bir ağ oluşturarak onların birbirlerine ihtiyaç duyacakları zaman için ön hazırlık oluşturuyoruz. Bağlantılarımızı, iş ağlarımızı, ortak tanıdıklarımızı daha net görüyoruz. Bu da networkün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.”