Özel, adaylık tartışmalarına son noktayı koydu

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada 26 Mayıs Pazar günü Ankara'da Büyük Emekli Mitingi düzenleneceğini açıkladı.

Özgür Özel, partisinin grup toplantısında konuştu.

Geçtiğimiz hafta üçüzlere CHP rozeti takan Özgür Özel, bu hafta da 2001 doğumlu Özel, İlayda, Berkay, Olgay ve Gökay dördüzlere parti rozeti taktı. Öte yandan CHP Grubu’nun salonunda İYİ Parti’den istifa eden eski İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Bahadır Erdem de yer aldı. Erdem, CHP’ye katıldı. Bahadır Erdem’e CHP rozetini Özgür Özel taktı.

Özel’in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde: 

Taksim 1 Mayıs’ta emekçilere kapatıldı. AYM kararına rağmen, örülen utanç duvarını gördük. Türkiye’nin en kıymetli hazinelerinden biri olan sarnıcın önüne, İstanbul’un susuzluğunu ortadan kaldırmak için yapılan tarihi kemerinin önüne polisi getirerek bir utanç duvarı haline getirdiler. Bu iktidar gittiğinde o duvar hep hatırlanacak. O gün birileri Anayasa’ya uymadılar. Bu yüzden emekçileri içeri almadılar.

Öncesinde her iki tarafı da uyarmıştık. 49 yurttaşımız, 1 Mayıs’ta yaşananlar üzerine tutuklandı. Bir tarafta AYM kararına direnen, kanunsuz emir verenler, karşılarındaki gençleri tutukluyorlar. Gösteri ve toplantı yürüyüşü hakkı anayasal bir hak. Suçluların mağdur, mağdurların suçlu ilan edildiği bir süreçteyiz.

Şimdi yeni bir hazırlık var. Pandemide yüzde 18’den yüzde 8’e inen ve şu anda yüzde 10 olan pek çok başlıkta liste oyunu ile KDV yüzde 10’dan 20’ye çıkarılmak isteniyor. Doğrudan vatandaşın cebine Mehmet Şimşek’in el atmak istediğini söylemek istiyorum. Fabrikatörle işçisi aynı vergiyi ödüyor. Çok kazanının çok, az kazananın çok vergi ödemesi lazım.

CHP olarak bütün emeklileri ve destekleyenleri 26 Mayıs Pazar günü Ankara’da Büyük Emekli Mitingi’ne davet ediyorum.

Müfredat önemli dedik. Ama sözümüzü duyuramadık. Yedi gün yetmez dedik, çıkmış Milli Eğitim Bakanı 10 güne çıkardım deyip gülüyor. Yeni müfredatta görüş alınmadı.  

Atanmayan öğretmen sayısı bir milyonu aştı. O öğretmenlere tüm kamuya alımlarla birlikte müfredatsız  KPSS ile seçilme sözü verdiler. Bu vaat ile oy topladılar. Bu arkadaşlar müfredat getirerek, ayrımcılığı kurumsallaştırdılar. Oy topladılar, şimdi de mülakatı kaldırmıyorlar. 86 bin öğretmen ataması dediler, 20 bin atamaya düştüler.

Seçim öncesi miting meydanlarında İsrail ile ticaret son bulsun diye pankart açanları yaka paça içeri atanlar, önce 54 ticari ürünün ihracatına kısıtlama getirdiler. Biz mazlum Filistin halkının yanında durmaya devam edeceğiz.

Nisan ayı anketleri geldi. 31 Mart seçimleri bir yerel seçimdir genele yansımaz diyenler yanıldı. Birinci parti olmadığımız hiçbir anket yok. CHP’de iç karışıklık çıkarabilir miyim

Geçmişte yaptığımız hataları tekrar etmeyeceğimizi söylemiştim. Hazır birinci partiyken, gelecek seçime daha zaman varken aday tartışması iyi niyetli şekilde de yapılsa da faydası olmayan bir tartışmadır. Buradan gelecek seçim için şimdiden aday tartışması başlatmanın CHP’nin gücünü azaltmak ona çelme takmaktan başka bir amacı yoktur. Bu tartışmaları doğru bulmam. Her birimiz gönlümüzdeki adayı, gönlümüzdeki ortak bir duyguyu ön plana çıkarmak durumundayız. Günü gelince CHP’nin bir adayı olacak. O aday CHP’nin üyeleriyle, halkın sesini dinleyerek, seçim organlarında tartışılarak, Anayasa nasıl diyorsa öyle, bu seçim başarısı nasıl geldiyse öyle belirlenecektir. 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkan olarak kendi adaylığımı dayatmak, CHP’nin tarihi bir fırsatını kaçırması sağlamak birilerinin tükenmekte olan iktidarına tekrar fırsat vermeyeceğimden herkes emin olsun.