EGOD’dan İzmir Uluslararası İş Dünyası Sempozyumu

Ege Otomotiv Derneği (EGOD), Toplumsal Dönüşüm Derneği ve Global Hope İnternational Network iş birliğinde ‘Geleceğin Aile Şirketleri’ başlığıyla İzmir Uluslararası İş Dünyası Sempozyumu düzenlendi.

İzmir Ticaret Odası Konferans Salonu’nda yapılan sempozyuma Bornova Belediyesi Önceki Dönem Başkanı Mustafa İduğ, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Semiha Güneş, TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Engin Korkmaz, Ulukent Sanayicileri Derneği (USAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Telcioğlu, İZTO Meclis üyeleri ve iş insanları katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, İzmir’in tarih boyunca farklı kültürlerin ve düşüncelerin buluştuğu özel bir şehir olduğunu belirterek, “Bugün, geleceğin aile şirketlerini ve iş dünyasını şekillendirmek için, uluslararası iş dünyasının vizyoner liderleri olan sizlerle bir araya gelmekten büyük mutluluk ve heyecan duyuyorum” dedi. Bu sempozyumun aile şirketlerimizi nasıl sürdürülebilir, yenilikçi ve adaptif hale getirebileceğimizi keşfetmek için bizlere, eşsiz bir fırsat sunacağını söyleyen Torun, “İş dünyası, sabit kalmaz; sürekli evrilir ve adapte olur. İşte bu yüzden, her birimiz için adaptasyon, inovasyon ve vizyon gereklidir. Bugün burada birlikte attığımız adımlar, gelecekteki başarılarımızın temelini oluşturacak. Birçoğumuz kendi kurduğumuz veya ailemizden devraldığımız işlerimizi, yıllarca süren emekle büyüttük ve az ya da çok bir zaman sonra bu işlerimizi, gelecek nesillere, kendi çocuklarımıza devretmenin arzusu içinde olacağız” dedi.

Çelik: “Öğrencilerden iş insanlarına herkese faydalı bir sempozyum”

Toplumsal Dönüşüm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Başak Çelik ise öğrencilerden iş dünyası üyelerine kadar bu sempozyumun çıktılarından herkesin faydalanacağını belirtti. Toplumsal Dönüşüm Derneği’nin kuruluş felsefesi ve yoksullukla mücadele ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında yürüttükleri faaliyetleri anlatan Çelik, kadının güçlendirilmesi çalışmaları sırasında iş dünyası ile etkili temaslar kurduklarını belirterek, “Bu süreçte gördüm ki Türkiye’deki şirketlerin çok büyük bir kısmı aile şirketi ve buna bağlı olarak sorunları var. Toplumsal Dönüşüm Derneği olarak bu alana da eğilmemiz gerektiğini düşünerek bugün bu sempozyumu organize etmek istedik” dedi.

Global Hope İnternational Network Türkiye Temsilcisi Jeff Latsa da kendilerine bu fırsatı veren başta EGOD olmak üzere Toplumsal Dönüşüm Derneği’ne ve kendilerini ağırlayan İzmir Ticaret Odası’na teşekkür etti.

Aile Şirketlerinin Geleceği tartışıldı

Açılış konuşmalarından sonra sempozyumun ilk oturumu ‘Aile Şirketleri Gerçeği’ başlığı altında Bornova Belediyesi Önceki Dönem Başkanı Mustafa İduğ, TAİDER Yönetim Kurulu Üyesi Tuğçe Gülcüler ve Strateji ve Yönetim Profesörü, Monad Consultancy Kurucusu Prof. Jülide Kesken’in katıldığı panel ile yapıldı. Kuşaklar arası geçişlerde şirketlerin yaşadığı zorluklar ve kuşak çatışmalarının konuşulduğu panel sonrasında Plouse Manufacturing Kurucu Ortağı ve Satış Direktörü David Smith ‘Aile Şirketlerini Büyütmek’ başlığı altında bir sunum gerçekleştirdi. Capital Blue Cross Kıdemli Satış Gücü İş Analisti Steve Hoke ise ‘Kendinin Efendisi Olmanın Önemi’ başlıklı bir konuşma yaparken, sonrasında Penn State Üniversitesi’nden Bilgi Bilimleri ve Teknolojisi Kıdemli İT Yöneticisi Kaite Miller ile birlikte ‘Harika Ekipler Oluşturmak-Ekiplerle Çatışma Yönetimi’ni tartıştı.

Günün ikinci bölümünde ise yine Katie Miller ‘İş ve Özel Yaşam Dengesi’ni anlatırken, Prof. Jülide Kesken ise ‘Stratejik Planlama ve Değişim Yönetimi’ni dinleyicilerle paylaştı. Öğleden sonra oturumunun ikinci etkinliğinde ise David Smith ‘Aile Şirketlerini Gelecek Nesillere Taşımak’ sunumunu gerçekleştirirken son oturumda ise Steve Hoke ‘Bir Vaka Çalışması-Milton Hershey’in Mirası’ konulu konuşma yaptı.