Mücbir sebep en az bir yıl uzatılmalı

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay’da ve ekonomisi depremden yara alan diğer illerde mücbir sebep halinin en az bir yıl uzatılması gerektiğini söyledi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay’da ve ekonomisi depremden yara alan diğer illerde mücbir sebep halinin en az bir yıl uzatılması gerektiğini, aksi halde bir de ekonomik felaket yaşanacağını kaydetti.

CHP’li Güzelmansur TBMM’de yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“6 Şubat sonrasında deprem illerinin ekonomisinin tamamen çökmemesi için mücbir sebep ilan edildi. Bu süre Hatay ve 4 il ile 2 ilçe için 30 Nisan 2024’e kadar uzatıldı. Önümüzde on üç gün kaldı, on üç gün sonra ertelenen vergi ve borçlar dağ gibi, esnafın, sanayicinin, işverenin önüne çıkacak. Oysa depremin yıktığı yerlerde iş hacmi düştü, ticaretin, sanayinin çarkları eskisi gibi dönmüyor, esnaf hâlâ perişan, hâlâ mağdur. Hatay başta olmak üzere, depremlerle ekonomileri sıkıntıda olan illerde bu vergileri, borçları ödeyecek hâlâ hiç kimse yok. Dolayısıyla, mücbir sebebin uzatılması acilen gündeme alınmalı, en az bir yıl ertelenmeli. Monaco’da ıstakoz yiyeceğinize deprem bölgesine bakın.”