EBSO Başkanı Yorgancılar: Kamu da tasarruf etsin

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Mart ayı meclis toplantısında, enflasyonu düşürme kararlılığında acı reçete yavaş yavaş belirmeye başladı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Mart ayı olağan meclis toplantısı İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 50’ye yükselttiğini belirten Yorgancılar, “Seçim öncesi atılan bu adım merkez bankasının kararlılığını göstermesi açısından oldukça önemli. Merkez Bankası bant uygulamasını tekrar geri getirerek aynı zamanda faizi yüzde 53’e yükseltmiş oldu. Merkez Bankası duruma göre +/- 300 puan ile gecelik borçlanma faizini belirleyecek. Kurdaki baskı, rezervlerdeki azalış, enflasyonun hala yüksek gelmesi gibi ana etkenler bu sürpriz karara merkez bankasını zorlamış gibi görünüyor.  Kuşkusuz faizlerin yükselmesinden en çok canı yanan bizleriz. Maliyetlerimizi artıran, karlılığımızı düşüren ve kredi maliyetlerimizi yükselten bu karara normal şartlarda sonuna kadar karşı çıkardık. Ancak, ne yazık ki şu an yüzde 67 enflasyonu düşürecek adımları desteklemekten başka bir şansımız yok” diye konuştu.

Merkez Bankası’nın faiz silahının önemli olmakla birlikte tek başına yeterli olmadığının altını çizen Yorgancılar, Türkiye’nin gıda enflasyonunda da yüzde 71 ile dünyada ilk sıralarda yer aldığını, enflasyonu yükselten bu durumun tarım politikalarının da ivedilikle iyileştirilmesini zorunlu kıldığını vurguladı.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, 2017’den beri yıllık enflasyonun çift hanede olduğunu da hatırlatırken, sözlerini şöyle sürdürdü: “2021 yılında yüzde 36 olan enflasyon 2022’de yüzde 64,27 geçen yılı da yüzde 64,77 ile kapattık. TCMB hedefi ise yüzde 36. Yani 3 yıl önceki performansımıza geri dönmeye çalışıyoruz. Bu şartlarda bunu başarmak çok da kolay görünmüyor. Bizleri zorlu bir mücadele bekliyor. Enflasyonu düşürme kararlılığında acı reçete yavaş yavaş belirmeye başladı. Seçim sonrasına ilişkin de yapılan açıklamalar bu yönde. Her kesim payına düşeni alacak gibi görünmektedir. Benzer şekilde, kamunun da aynı fedakarlığı göstermesini, tasarruf tedbirlerine sıkı sıkıya uyulmasını özellikle belirtmek isterim. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ‘Tasarruf kararları konusunda tereddüt yok. Kamuda harcamaları kısacağız ve enflasyonu aşağıya çekeceğiz.’ sözünün gereğini inşallah pratikte de görebiliriz.”

 

“Kredi notu yatırıma uygun hale getirilmeli”

 

Fitch Ratings, 12 yılın ardından Mart raporunda kredi notumuzu “B”den “B+”ya yükselterek, kredi not görünümünü pozitife çıkardığını hatırlatan Ender Yorgancılar, “Makroekonomik ve dış kırılganlıkları azaltmada para politikası sıkılaştırmasının beklenenden daha fazla önden yüklenmesi de dahil olmak üzere, Haziran 2023’teki değişimden bu yana uygulanan politikaların dayanıklılığına ve etkinliğine olan güvenin artmasından kaynaklandığı bildirildi. Ancak yine de, yatırım yapılabilir seviyenin hala 4 kademe altında olmamız ise çok adil değil. Çünkü, Bahreyn, Benin, Uganda, Ruanda gibi ülkelerle aynı kategorideyiz. Standart&Poor’s ile Moody’s raporlarında da, görünüm pozitif olmakla birlikte hala yatırım yapılabilir seviyenin 5 ve 6 kademe altındayız. Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan çekimserliğini bu 3 kuruluşun yatırıma ilişkin görüşleri teyit eder niteliktedir” dedi.