İklim krizinin etkilerini gösteriyorlar

Çevre ile ilgili duyarlılığını net bir şekilde ortaya koyan Garanti Bankası bu defa kurucusu olduğu Salt’ta çok önemli bir gösterime destek verdi.

İklim değişikliği odaklı gösterim programı “Bu son şansımız mı?”24 Mart’a kadar Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da izlenebilecek. Bu çok önemli çevre etkinliği ile ilgili şu bilgiye yer verildi:

“Türkiye, Filistin, İspanya, Kenya, Danimarka, İsveç ve Almanya’dan yedi belgesel filmi bir araya getiren program, iklim değişikliğinin biyoçeşitlilik, ekosistem kaynakları, insan ve olmayan varlıklar üzerindeki etkilerini irdeliyor.

Hızla azalan yağışlar ve toprak kaybı, dünyanın birçok yerinde yerel toplulukların kadim yaşam pratiklerini derinden etkiliyor; insan kaynaklı ekolojik tahribatın önüne geçmeye çalışanlar her zamankinden çetrefilli sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Bu son şansımız mı? 2024 seçkisi, değişen iklim koşulları bağlamında insan ile insan olmayan varlıklar arasındaki ilişkileri irdelerken yas, kayıp ve onarım kavramlarını merkeze alıyor. Farklı coğrafyalardan hikâyeler, gezegendeki her şeyin birbiriyle bağıntılı oluşuna vurgu yapıyor.”

Bu son şansımız mı? kapsamında 2015’ten bu yana yetmişi aşkın filmin gösterildiğini belirten Salt Genel Müdürü Deniz Ova, dünya çapında yaşanan ekolojik krizler ile toplumsal dönüşümleri anlamak ve farkındalık yaratmak için kültür kurumlarının kritik bir rolü olduğuna değindi. Salt’ta düzenlenen iklim odaklı programların, kurumun ilgi alanları ile önceliklendirdiği konuları yansıttığını ifade etti.

Programla ilgili görüşünü dile getiren Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Murat Çağrı Süzer, “Garanti BBVA olarak iklim kriziyle mücadele ve kapsayıcı büyümeyi odağımıza alarak topluma değer katmak için çalışıyoruz. Kurucusu olduğumuz Salt ile birlikte, ‘sürdürülebilirlik’ kavramını sanat aracılığıyla toplumsal gündeme taşımaya önem veriyoruz. Sanatın farkındalık yaratma, diyalog kurma ve harekete geçmede ne kadar etkili olduğunu biliyoruz; bu nedenle sanatsal etkinliklerin kapsamına iklim ve ekolojik kriz gibi öncelikli konuları alarak farklı kitlelerde etki yaratmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda güçlü bir çağrı yapan “Bu son şansımız mı?” gösterim programının destekçisi olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Çevre etkinlikleri devam ediyor

Çevre ile ilgili etkinlikleri revam ettiren bir başka kurum da ÇEVKO Vakfı oldu. Küresel Isınma Kurultay Komitesi ile ortaklaşa yaptıkları toplantılarda iklim değişikliğe ilişkin bilgilendirmeler gündeme getiriliyor.

ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer’in açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte İklim Elçileri gündeme ilişkin mesajlar verdi.

Ayrıca 25 Mart’ta yapılacak toplantıda ise Anadolu Efes – Grup Kurumsal İletişim ve İlişkiler Direktörü Selda Susal Saatçi, İTÜ – Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Görgün, AB Komisyonu İklim Elçisi – Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencisi Seren Anaçoğlu katılacağı bir önemli etkinlik daha yapılacak. Toplantının açılışı yeni ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer tarafından yapılacak.