30 bin tonun üzerinde tıbbi atık evsel atığa dönüştürüldü

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 yıl önce Menemen’de hizmete alınan tıbbi atık sterilizasyon tesisi sayesinde, kentteki tıbbi atıklar lisanslı araçlarla el değmeden toplanıp evsel atığa dönüştürülüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin maske ve eldiven kullanımının yoğun olduğu pandemi dönemi olan 2020’de Menemen’de devreye aldığı tıbbi atık sterilizasyon tesisinde kentten toplanan 30 bin tonun üzerinde tıbbi atık evsel atığa dönüştürüldü. Kentteki sağlık kuruluşlarından çıkan tıbbi atıkların toplandığı tesis Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise en modern tesisleri arasında yer alıyor.  

Türkiye’nin en modern çevreci tesisi
Kentteki tıbbi atıkların 15 lisanslı özel donanımlı araçla el değmeden toplandığını belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı Sıfır Atık Planlama ve Katı Atık Değerlendirme Tesisleri Şube Müdürü Işıl Konya, “Son bir yılda 2 bin 800 noktadan 33 bin kez toplama işlemi yaptık. Hastalık bulaştırma riski olan atıkları topluyor, sterilize ediliyor, evsel atık niteliği kazandırıyor, temasında risk barındırmayacak hale getiriyoruz. Tıbbi atıkları toplama ve yönetme sistemimiz sayesinde kentimiz daha güvenli. Modern tesisimiz Türkiye’nin en çevreci sistemine sahip. İş sağlığı ve güvenliği açısından da yüksek standartlarda” dedi. 

Doğal su kaynakları korunuyor
İzmir’de aylık 1 tonun üzerinde tıbbi atık üreten 64 büyük hastane ve 27 diyaliz merkezi olmak üzere 2 bin 59 adet sağlık kurumu ve kuruluşu bulunuyor.  Tıbbi atıklar buralardan 
kovalı sistemle el değmeden, aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygun bir şekilde toplanarak, lisanslı araçlarla taşınıyor. Kovalı toplama ve taşıma sistemi, tıbbi atıkla teması en aza indiriyor. Sağlık kuruluşlarında tartılarak ve radyasyon ölçümleri yapılarak teslim alınan tıbbi atıklar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetimi yapılan çevrimiçi mobil atık takip sistemi ile kayıt altına alınıyor. Buhar üretim ünitesi ile sterilizatörler arasında enerji geri kazanım sistemi de kuruldu. Böylece yoğuşma suyunun geri devir sayısını artıran ekipmanlar aracılığıyla doğal su varlıklarının korunması da sağlandı.