İZBAŞ ile Özbekistan arasında ticaret köprüsü

Son beş yılda kaydettiği ekonomik büyüme ile dikkat çeken Özbekistan’ın iş dünyası temsilcilerinden oluşan heyet, İzmir Serbest Bölgesi’ni (İZBAŞ) ziyaret ederek, yatırımcılara sunulan avantajlar ve devam eden yatırımlar hakkında bilgi aldı.

Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Maşrab Mamirov’un başkanlığındaki heyette; Özbekistan’da faaliyet gösteren deri işleme ve ayakkabı sektörü temsilcilerini çatısı altında buluşturan Uzcharmsanoat Derneği yöneticileri de yer aldı.

YATIRIMCI DOSTU YÖNETİM

İZBAŞ Yönetim Kurulu Üyeleri Abdurrahman Akay ve Mehmet Eriten ile İZBAŞ Genel Müdürü Gürsel Bahçıvancılar’ın ev sahipliği yaptığı heyete, Bölgede yatırım yapan şirketlere sağlanan kolaylıklar ve avantajlar hakkında detaylı bilgi verildi.

Özbekistan heyetine, Türk ekonomisinin mevcut durumu ve rakamsal verilerinin yer aldığı kapsamlı bir sunum yapan İZBAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Akay, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen ve ihracata odaklanan şirketler için İZBAŞ’ın çok önemli fırsatlar sunduğuna dikkat çekerek, “Yatırımcı dostu yönetim ekibimiz, ülkemizin en önemli limanlarına ve İzmir kent merkezine olan yakınlığımız ve lojistik avantajlarımız ile ülkemizin en önemli üretim ve ihracat üslerinden biri olmayı sürdürüyoruz. Yönetim Kurulu olarak, Bölgemizin yüzde 90 seviyesinde doluluk oranına ulaşması nedeniyle yatırımcılar konusunda seçici davranıyoruz.” dedi.

ÖZBEKİSTAN %7,4 BÜYÜDÜ

Özbekistan’ın Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Maşrab Mamirov da, 2023 yılında yüzde 11 oranında enflasyona karşılık yüzde 7,4 seviyesinde büyüme kaydeden ülkesinin, Türk ekonomisindeki ihracat ivmesini dikkatle izlediğini belirtti. 

DERİ 2000 FİRMASINA ZİYARET

Uzcharmsanoat Derneği’nin toplamda 363 milyon dolar ihracat hacmine sahip 568 şirketi temsil eden bir sivil toplum kuruluşu olduğunu vurgulayan Mamirov, İZBAŞ yöneticilerine konukseverlikleri için teşekkür etti.

1991 yılında bağımsızlığına kavuşan Özbekistan’ı ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu anımsatan Maşrab Mamirov, iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkisini, dış ticarette yaşanmasını istedikleri artış ile daha da geliştirmek istediklerini kaydetti.

Özbekistan heyeti daha sonra İZBAŞ’ta üretimini sürdüren Deri 2000 şirketinin tesislerini ziyaret ederek, şirket yöneticilerinden bilgi aldı.