Çevre Bakanlığı’ndan ‘kirlilik’ açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı, Erzincan İliç'teki maden sahasında meydana gelen göçüğün ardından Sabırlı ve Çöpler Dereleri ve Fırat Nehri'nin yer aldığı bölgede kirliliğin tespit edilmediğini duyurdu.

Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı, Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen ve 9 işçinin göçük altında kaldığı faciayla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, “İlk andan itibaren Sabırlı ve Çöpler Dereleri ve Fırat Nehri boyunca belirlenmiş noktalardan rutin olarak anlık numuneler alınmaya başlanmış ve takibi yapılmaktadır. Şu an için bir kirlilik tespit edilmemiştir” denildi. 

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Sonrasında toprak kaymasını önlemek amacıyla menfezlerin önünde de bir sedde yapılmıştır. Ayrıca bölgeden numuneler alınıp sürekli takip etmek üzere Bakanlığımızdan 10 kişilik uzman ekiple birlikte 2 georadar, 1 multistation, 2 set izleme cihazlarının bulunduğu 2 mobil cihaz ve mobil laboratuvarın da yer aldığı ekipleri bölgeye ivedilikle sevk edilmiş olup, ekiplerimiz titizlikle çalışmaya başlamış ve devam etmektedir.”

Bölgede yağmur ve benzeri nedenlerle oluşabilecek akış sularının toplanması için yüzey suyu toplama havuzu yapıldığı ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Olabilecek herhangi bir akış durumunda atık depolama barajına verilecek sistem oluşturulmuştur. Bakan yardımcımız ile birlikte jeoloji, maden ve çevre alanında uzman 10 bilim insanı ile sahada çalışmalar sürdürülmektedir. İlk andan itibaren Sabırlı ve Çöpler dereleri ve Fırat Nehri boyunca belirlenmiş noktalardan rutin olarak anlık numuneler alınmaya başlanmış ve takibi yapılmaktadır. Şu an için bir kirlilik tespit edilmemiştir.”