Dağ “Eşsiz İzmir Vizyonu”nu anlattı

Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ, kenti ayağa kaldıracak, İzmirlilere derin bir nefes aldıracak "Eşsiz İzmir” başlığıyla projelerini tanıttı.

Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı AK Parti’li Hamza Dağ, “Eşsiz İzmir Vizyonu” başlığıyla projelerini tanıttı. Dağ’ın Swissotel Büyük Efes’te gerçekleşen proje tanıtım toplantısına Cumhur İttifakı İl Başkanları ile il yönetimleri, AK Parti ve MHP İzmir Milletvekilleri, AK Parti ve MHP’nin belediye başkan adayları ile kentteki sivil toplum kuruluşları, iş ve sanat dünyası temsilcileri katıldı.

 

İzmir’i dünyanın gözbebeği yapalım

İzmir’i ayağa kaldıracak, İzmirliyi mutlu edecek, İzmirlilere derin bir nefes aldıracak projelerinin hazır olduğunu kaydeden Dağ,”Gözlerimizi kapatalım ve hayal edelim; Konak’tan Karşıyaka’ya 10 dakikada gidebildiğimizi, trafikte değil sevdiklerimizle zaman geçirdiğimizi, mis gibi kokan körfezin kıyısında yürüdüğümüzü, Küçük Menderes’ten Bakırçay Havzası’na tüm ilçelerimizde modern şehircilik hizmetleriyle erişilebilir bir İzmir’in, nasıl da bir yıldız gibi parladığını görün. Bugün, hemşehrilerimiz benden yıllarca maruz kaldığı problemleri, sorunları değil sadece çözümleri duyacak. Çünkü ne bizim ne de İzmirlilerin, İzmir’in sorunlarını konuşmaya ayıracak bir dakikası dahi yok. Önceden olduğu gibi bugün de İzmir için sadece çözümlere odaklandım. Güzel şehrimizin sorunlarını bütüncül bir bakış açısıyla değerlendiren; insanı merkeze alan yepyeni bir yönetim yaklaşımını, İzmirli hemşehrilerimin hizmetine sunacağız. İzmir’e yakışan, dünya standartlarında bir şehir haline getirecek projelerimizle bu şehri eşsiz bir hüviyete kavuşturacağız. Bu hayal, İzmir’imiz için belirlediğimiz ortak gelecek vizyonunun en önemli parçası olarak kayıtlara geçecek. Şimdi diyoruz ki; gelin, hep birlikte İzmir’imizi dünyanın gözbebeği yapalım!” dedi.

 

Açık kapı stratejisi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği takdirde uygulayacağı belediyecilik ve yönetim anlayışını paylaşan Dağ, “Açık Kapı stratejisi uygulayacağız. Hemşehrilerimizin doğrudan büyükşehir belediyemize; soru, talep ve önerilerini iletilebileceği mekanizmaları Açık Kapı platformunu hayata geçireceğiz. Şeffaf olacağız. Yönetimimiz boyunca, her adımımızı açıklık, dürüstlük ve hesap verebilirlik temelinde atacağız. İnsan merkezli çalışmayı ilke edineceğiz. Altyapı, ulaşım, eğitim, sağlık, çevre düzenlemelerinde her daim insan odaklı çalışmaları esas alacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımızın her anında hep yanında olacağız. Kent sakinlerimiz; yaşamlarının her aşamasında, hayatlarının her anında destekleyici ve yönlendirici bir anlayışla bizleri hep yanlarında görecek. İzmir’imize 360 derece belediyecilik ile her alanda kaliteli hizmet sunacağız. Her vatandaşımızın refahını düşünen, ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliği birleştiren, yenilikçi politikalarımızla kent yaşamını destekleyeceğiz. Sürdürülebilir kaliteli hizmet vizyonuyla hareket edeceğiz. Şehrimize sunacağımız tüm alt yapı ve üst yapı projelerinde dayanıklı ve modern ürünler kullanarak sürdürülebilir kaliteli bir hizmet anlayışını kentimize kazandıracağız. Katılımcı bir yönetişim dönemi için söz veriyoruz.  Bu dönem kentte her sesin gücü ve çeşitliliği ön planda olacak” diye konuştu.

 

Unutulan hiç kimse kalmayacak

“Kapsayıcı bir bakışla İzmir’de unutulan hiç kimse, görmezden gelinen tek bir hemşerimiz kalmayacak” sözlerini sürdüren Dağ, “İzmir’imizi Türkiye Yüzyılı’nın parlayan yıldızı yaparken nasıl bir yönetim anlayışı benimseyeceğiz. İlk olarak yerelde hizmet anlayışıyla her daim ulaşılabilir olacağız. İzmirli hemşehrilerimiz, vatandaşın ayağına giden bir belediye ile tanışacak. Mobil iletişim araçlarımız sürekli İzmir’imizin sokaklarında dolaşacak. Planlı olacağız. Yapılan çalışmaların süresini, başlama-bitiş tarihlerini, çalışmalardan etkilenen sokak ve caddelerde oturan vatandaşlarımızın bilgisine sunacağız. Uyumlu bir şekilde hareket edeceğiz. Hizmetlerimiz şehrin ihtiyaçlarına cevap verirken kentin tarihi cazibesini tamamlayacak, kalkınmanın İzmir’in kültürel mirası doğal çevresiyle uyum içinde olmasını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

 

İzmir’in ortak aklı olacak

İzmir’in eşsiz kimliğini geleceğe taşıyacağını ifade eden Dağ, “Ortak akılla istişare kültürünü benimseyeceğiz. İzmirlilerin ortak aklı, İzmir’in ortak aklı olacak. Çözüm odaklı olacağız. Kente dair sorunları; siyasi görüş ayırt etmeksizin, ötelemeden ana gündemimiz haline getirecek, çözüme kavuşturacağız. Şehrimize dair her meseleyi yenilikçi bir vizyonla ele alacağız. Kent sakinlerimizin yaşam kalitesini artırabilecek yenilikçi politikaları, teknolojileri ve kentsel yönetişim yaklaşımlarını benimseyeceğiz. Güncel teknolojik yöntemleri şehrimize kazandıracağız. Hizmetlerimiz için dijital platformlardan, yenilenebilir enerji altyapısına, trafik akışını optimize eden akıllı sistemlere kadar tüm teknolojik çözümleri şehrimizde uygulayacağız. Bir hayalimiz var. Hepimizin hayali. Çocukluk anılarımızı, gençlik hatıralarımızı, ilk aşkımızı, dostluklarımızı, ailemizi bulduğumuz eşşiz şehrin her sokağını eşşizleştirmek. Biz ‘Eşşiz İzmir’ diyoruz. Çünkü İzmir’i başka türlü tarif edemiyoruz. Ulaşımıyla, çevresiyle, suyuyla, toprağıyla, havasıyla, ve doğasıyla ‘Eşşiz İzmir'” dedi.

 

İzmir’e söz

Ulaşım, kentsel dönüşüm, sosyal belediyecilik, spor, kültür gibi 11 başlıkta projelerini aktaran Dağ, “Biz İzmiriz, eşsiz, benzersiz İzmiriz. Hepimiz bu şehirde birlikte yaşıyor, hatıralarımızı da anılarımızı da aynı şehirde birlikte maziye katıyoruz. Aynı toprağın, aynı havanın, aynı medeniyetin çocuklarıyız. Aynı kentte hayata gözlerimizi açıyor, aynı kentin dertleriyle dertleniyoruz. Derdimiz, sevincimiz, mutluluğumuz, çocukluk anılarımız, gençliğimiz, aile hatıralarımız aynı şehrin sokaklarında saklı.  Size söz veriyorum, her birimizin anılarının dolaştığını bu sokakların tılsımını, dokusunu, kültürünü samimiyetle koruyacağım. Söz veriyorum; Şehrimiz, alt yapısı, ulaşımı, çevresi, doğası, yatırımlarıyla dünyanın en modern şehirleriyle yarışırken; anılarımızın, hayallerimizin yaşadığı bu sokaklar aynı doku, aynı kültür, aynı samimiyetle geleceğe yürüyecek. Şimdi durmadan, İzmir’imizde ulaşmadık hane, sıkılmadık el kalmayana kadar çalışmaya devam edeceğiz. Seveceğiz, sevileceğiz, gönüllere gireceğiz. Çünkü biz İzmir’iz… Başarabiliriz” ifadelerini kullandı.

Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Hamza Dağ, projelerini bazılarını ise şu şekilde aktardı:

 

Ulaşılabilir İzmir

Dağ, Ulaşılabilir İzmir başlığı altında, yeni çevre yolu müjdesi verirken 35 İzmir 35 Proje’yi hatırlatarak Körfez geçişine değindi ve şunları söyledi: “Ulaşım bir şehrin nabzıdır. Ulaşım, hayatı kolaylaştıran bir medeniyet işidir.  Şehrimizin geleceğine yön verecek, İzmir Körfezi’ni bir uçtan bir uca en kısa şekilde birleştirecek vizyon projemiz; İzmir Körfez Geçişi….  İzmir Körfez Geçişi, İzmir’in iki yakası birbirine bağlayan bir köprü ve tüp geçit projesidir. Körfezin iki yakasını birbirine daha da yakınlaştıracak bu proje, şehrimizin ulaşım ağını köklü bir şekilde dönüştürecektir. Bu proje 12,6 kilometre, gidiş geliş 3 şeritli yol, 6,9 kilometresi deniz geçişi olmak üzere 4 bin 175 metre körfez deniz köprüsü ve yapay ada içerecektir. Projeyle birlikte yapılacak raylı sistem, her iki yakadaki raylı sistemlere entegre edilecek. Bu sayede, İzmir’in ulaşım ağında entegre, verimli ve hızlı bir sistem oluşturulacak.

 

Menemen-Bayraklı 10 dakika olacak

İzmir’imizin en can alıcı sorunlarından biri olan trafik meselesine köklü bir çözüm getirecek olan ‘İzmir’e Yeni Çevre Yolu Projesi’ni hayata geçireceğiz.  Yeni çevreyolumuz ile şehrin trafiğini rahatlatmayı, şehre nefes aldırmayı hedefliyoruz. Bu yol şehrin içindeki araç yoğunluğunu azaltarak, emisyon miktarlarında önemli bir düşüş sağlayacak. Yeni çevreyolunun devreye girmesiyle, Menemen-Bayraklı arası trafikte kalma süresi 10 dakikaya, Menemen-Buca arası ise 20 dakikaya inecek. Bu, her bir İzmirli için değerli zamanını, aileleri ve sevdikleriyle geçirilebileceği anlamına geliyor. Yeni çevre yolunu şehir merkezine bağlayacak 9 önemli bağlantı yolu yapacağız. Bu bağlantı yolları; Koyundere, Harmandalı-Ulucak, Harmandalı-Çiğli, Örnekköy Mezarlık bölgesi, Doğançay, Şehir Hastanesi, Manisa Yolu, Ambarlar Bölgesi İzmir -İstanbul Otoyolu Bağlantısı ve Buca-Çeşme Otoyol Ayrımı olacak.

 

İZBAN yerin altına iniyor

Raylı sistem projelerimizle, İzmir’in ulaşım haritasını yeniden çiziyoruz. Mevcut hatları daha verimli hale getireceğiz. Karşıyaka ve Konak tramvay hatlarını birleştirerek, hafif raylı sistem ağımızı bütünleştireceğiz. Yapımı devam eden Buca Metrosu’nu tamamlayacağız. Söz veriyorum ki devam eden her türlü projeyi tamamlayacağız.  Halkapınar-Otogar İZBAN hattını hayata geçirerek havalimanı ile otogar arasında kesintisiz raylı ulaşımı sağlayacağız.  Buca Metrosu’nu tamamlama çalışmasını devam ederken Karabağlar-Gaziemir Metrosu çalışmalarına başlayacağız. İZBAN’a yeni rota olarak Bergama-Kınık hattının eklenmesiyle İzmir’in ulaşımını modern, hızlı ve çevreci bir yapıya kavuşturacağız. İZBAN’a 4 durak ekleyeceğiz. Tren setlerimizle İZBAN’ı 9 vagona çıkartarak, burada yaşanan izdihamları da bitireceğiz.  30 yeni tren seti alarak, istasyonlardaki 24 dakikalık bekleme süresini 12 dakikaya, 12 dakikalık bekleme süresini ise, 6 dakikaya indireceğiz. Ödemiş’in raylı sistemini modernize edeceğiz, Torbalı-Ödemiş ve Çatal-Tire hatlarını “İzmir’im Kart” ile entegre ederek İZBAN’ı Ödemiş’e de ulaştıracağız. Orta vadeli hedefimizde İZBAN’ı Bayraklı, Çiğli, Konak, Gaziemir ve Torbalı’da yerin altına almayı planlıyoruz.

 

90 dakika ve bazı hatlar geri gelecek

‘90 dakika’ uygulamasını geri getireceğiz. Ayrıca Genç İzmirim Kart sahipleri için bu süreyi 120 dakikaya çıkartacağız. Uzun mesafe otobüs hatlarının geri gelmesi, ‘ekspres’ ile öğrenci hatları gibi yeniliklerle ulaşımı daha da iyileştireceğiz.

 

Otoparklara yüzde 50 indirim

İzmir’imizde bildiğiniz üzere otopark gibi büyük bir sorunumuz var. Otopark sorununu inşallah şehrimizin gündeminden çıkaracağız. Özellikle aktarma merkezlerine yakın otoparklar inşa edeceğiz. ‘Park Et, Ücretsiz Devam Et’ uygulamasıyla özel araçlarını otopark noktalarına park eden vatandaşlarımız ‘İZMİRİM KART’ uygulamasıyla hem otoparktan indirimli yararlanacak hem de toplu taşıma araçlarında yapacakları ilk 90 dakika yolculuklarda ücretsiz seyahat edebilecektir. Ayrıca, belediyemize ait otoparkları kullanan İZMİRİM KART sahibi vatandaşlarımız ilk 30 dakika ücretsiz park etme hakları olacak. Mevcut otopark tarifelerinde Nisan 2024 itibariyle yüzde 50 oranında indirime gideceğiz. 5 yıl içerisinde yapacağımız toplamda 100 bin araç kapasiteli yer altı otopark projelerimizle bir sorunu daha bitireceğiz. Çok amaçlı olarak kullanılabilecek bu yer altı otoparklarımızın üzerinde spor salonu ve sanat merkezi gibi sosyal tesisler inşa edeceğiz.”

 

Trafik için 16 battı-çıktı

Dağ ayrıca, şehir merkezinde trafiğin yoğun olduğu noktalarda kavşak düzenlemeleri yapacaklarını belirtti. Dağ, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerine yapılacak 4 adet battı-çıktı, Şehir hastanesi ulaşımı rahatlatacak buradaki yoğunluğu azaltacak kavşak düzenlemeleri, Karşıyaka Yalı Bulvarı’na battı-çıktı ve Altınyol Caddesi üzerine bir başka battı-çıktı sözü vererek “Yapacağımız 16 adet battı çıktı ve köprülü kavşağı yaz tatillerinde, 3 aylık süre zarfında, trafiğin şehrimizde azaldığı zaman diliminde gerçekleştireceğiz” dedi.

 

Yürüyen merdiven bile yok

İzmir Otogarı’na ilişkin de projesini açıklayan Dağ, “Mevcut otogarımızın durumu ortada. Bu otogar, güzel İzmir’imizin ruhuna, tarihine ve dinamizmine maalesef uygun değil. Biz, bu otogarı, İzmir’in yenilikçi, modern ve yeşil kimliğine uygun bir şekilde yerinde yenileyeceğiz. Yenileme projesi kapsamında, mevcut kot farkını koruyarak, otobüslerin giriş ve çıkışlarının ayrı katlardan yapılmasını sağlayacağız. Yenilenen terminalimizde, yürüyen merdiven ve asansörleri yaygınlaştırarak, her yaştan ve her ihtiyaçtan bireyin rahatça hareket edebilmesini sağlayacağız. Yürüyen merdiven ne bu zamanda diye sormayın. Çünkü şu anda otogarımızda yürüyen merdiven bile yok” diye konuştu. Öte yandan Dağ, deniz hatlarına ilişkin de “Mevcut iskeleleri aktif hale getirerek, deniz ulaşımının payını yüzde 2,5’ten yüzde 5’e çıkartarak, toplam ulaşım içindeki payını 2 katına artıracağız. Deniz ve kara ulaşımını entegre ederek, İzmirlilerin hayatını kolaylaştıracak çözümler sunacağız” diye konuştu.

 

Çiğli Arıtma Tesisi tam kapasite çalışacak

Çevre Altyapısıyla Eşsiz İzmir başlığı altında ise Dağ, Çiğli Arıtma Tesisi ve İzmir Körfezi’ne ilişkin “Temiz bir İzmir için kapsamlı bir planımız var. Körfezimizi temizleyecek, atık yönetim sistemlerimizi güçlendirecek ve yenilenebilir enerji kullanımını artıracağız.  İzmir’imizin sadece kötü kokudan arınması için değil, körfezimizin yeniden hayata dönmesi için olmazsa olmaz projemiz, Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi’nin modernizasyonu ve kapasitesinin arttırılması. Şu anda körfezin dibinde 2,5 metreyi aşkın balçık olduğu açıkça görülmektedir.  Bugün körfez kokuyorsa, insanımız bu koku nedeniyle rahatça körfez etrafında gezemiyorsa, en önemli sebebi bu tesisin doğru çalışmamasıdır.  Arıtılmadan körfeze bırakılan her damla, İzmir’e ihanettir. Biz göreve gelir gelmez en önemli gündem maddelerimizden birisi arıtma tesisinin tam kapasite çalışmasını sağlamak olacaktır. 4. fazın yapım sürecini ivedilikle tamamlayacağız. Ardından ilk üç fazın modernizasyonunu gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 1.5 milyar lira olan bu yatırım, İzmir’imizin çevresel sürdürülebilirliğinin can damarı olacaktır. Arıtma tesisimiz tam kapasite çalıştığında, günlük ortalama 700 tondan fazla çamur çıkacak. Çok uzun süre bu çamur arıtma tesisi alanına dökülmüş ve bir çevre katliamı yapılmıştır. Yağmur yağdığında ise, bu çamur sıvılaşmakta ve Körfez’e karışmaktadır.  Geçmişte dökülen yaklaşık 2.5 milyon metreküp çamur olan alanı yeşillendirerek rehabilite edeceğiz. Bu vesileyle şehrimizde özellikle yaz aylarında yaşanan koku ve sinek problemini ortadan kaldıracağız. İnşa edilecek biyogaz tesisi ile bu çamurdan gaz ayrıştırılacak ve İzmir’imiz yıllık ortalama 500 milyon lira gelir elde edecek.  Dip taramasıyla birlikte, bu projemizle İzmir’imizin, hepimizin ortak sevdası olan körfezimizin kıyısında, kordonda yürürken balıkları seyrettiğimiz masmavi bir körfezi hep birlikte yaşayacağız. Ben ‘görev süremin sonuna kadar Körfez’de yüzeceğim diyemiyorum. Çünkü olamayacağını biliyorum. Ama turkuaz bir körfez göreceğiz diyebiliyorum” diye konuştu.

 

10 milyon metrekare yeşil alan

Dağ, çevre başlığı altında da İzmir Bahçeleri vaat ederek Karabağlar-Uzundere-General Kazım Özalp, Buca-Cezaevi, Bayraklı-Turan, Gaziemir-Sarnıç, Çiğli-Kaklıç bölgeleri öncelikli olmakla beraber İzmir’imizin her bir köşesini nefes alabileceğimiz, doğayla iç içe olabileceğimiz toplamda 10 milyon metrekare yeni yeşil alan oluşturacaklarını söyledi.

 

Kültürpark’ta holler yıkılacak

Kültürpark konusunda da kent tarihin geçmiş yapıların korunması sözü veren Dağ, “İzmir Fuarı, sadece İzmirliler için değil, İzmir’e yolu bir kez düşmüş olan herkes için bir anlam taşımaktadır. Fuarın, çocukluğumuzun lunaparkını, hayvanat bahçesini, sanatçıların unutulmaz konserlerini hatırlatan özel bir anısı vardır.  Ancak zaman içinde fuar ruhunu kaybetti. Bizler, ‘Yaşayan Kültür Park Projesi’yle, İzmir Fuarı’na tekrar eski ruhunu kazandırmayı hedefliyoruz. Kültür Park’ın içindeki Göl Gazinosu ve Atlas Pavyonu gibi tarihi yapıları koruyacağız. Burada sonradan yapılmış holleri kaldıracağız” ifadelerini kullandı.

 

Doğalgaz bağlatılmamış ev kalmayacak

Dağ doğalgaz konusunda da iddialı söz veren Dağ, “Mevcut durumda İzmir’in köyler hariç hanelerinin yüzde 69’una doğal gaz ulaşıyor.  Söz veriyoruz, görev süremizde doğalgazın ulaşmadığı hiçbir mahallemiz kalmayacak. Özellikle Konak, Karabağlar, Bayraklı gibi ilçelerimizdeki doğalgaz altyapı çalışmalarının önündeki engelleri hızlıca kaldıracağız. Ayrıca sokağına doğalgaz gelip de evine doğalgaz bağlatamamış, Sosyal İzmirim Kart sahibi vatandaşlarımızın doğalgaz tesisatlarının yapılmasını sağlayacağız” diye konuştu.

 

5 yılda 150 bin konut dönüşümü

30 Ekim 2020 depremi üzerinden kentsel dönüşüm projeleri hakkında ayrıntılı bilgi veren Dağ, şunları söyledi; “Deprem hayatın bir gerçeği, deprem ile mücadele edebilmek için konutlarımız daha güvenli bir hale getirmek zorundayız. Bu konuda hep birlik olup, sorunlarımızı çözmeliyiz. Biz sağlam şehirler inşa etmenin önemini çok iyi biliyoruz. Güvenliğimizi tehdit eden en küçük bir riske bile tahammülümüz yok ve bunu ortadan kaldıracağız. Yerinde yeniden dönüşüm ile İzmir afetlere karşı direnç kazanacak. ‘Yerinde Yaşam’ anlayışımızla, büyükşehir belediyesi garantörlüğünde ve kurmuş olduğu finansal sistemle tüm hane sahiplerinin kabul ettiği, kent kimliğine uygun, dayatma olmadan yerinde bir dönüşümü gerçekleştireceğiz. Beş yıl içerisinde, 150 bin konutu yenileyerek şehrimizin kimliğini taşıyan konutlarda huzur ve güven içerisinde yaşanmasını sağlayacağız. Bu çalışmalar, yeni kuracağımız İZMİR KONUT A.Ş garantörlüğünde gerçekleştirilecek ve şehrimizdeki her bir bireyin güven içinde yaşamasını sağlayacağız.

 

30 Ekim mağdurlarına ‘yarısı bizden’ modeli

Beş yıl içinde 50 bin Sosyal Konutu ve 4 Yöre Kentini İzmir’imize kazandıracağız. Başta dar gelirli vatandaşlarımıza olmak üzere sosyal konutlar üretmeyi şehrimizin geleceğinin doğru planlaması açısından çok önemsiyoruz.  Bu konutlar, yeni evlenen ve ev sahibi olmayan gençlerimize, hiç evi olmayan engellilerimize, şehit ve gazi yakınlarımıza ve uzun süredir İzmir’de kiracı olarak yaşayan vatandaşlarımıza öncelik sağlayacağız. Bu yerleşim alanları için İzmir’de 5 yıl ikamet şartı koyacağız.   ‘Yöre Kentler’ inşa edeceğiz. Bunları dört farklı noktada konumlandırılacağız. 30 Ekim 2020’de yaşanan deprem afeti sonrasında yapılan hasar tespit çalışmaları neticesinde binaları orta hasarlı olan vatandaşlara ‘Yarısı Bizden Kampanyası’ ve ‘Rezerv Alanda Yeni Konut’ olmak üzere iki yöntemden biriyle destek olacağız. Yarısı Bizden Kampanyasında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Emlak Konut A.Ş. arasında yapılacak protokol kapsamında hak sahiplerine belediyemizin desteğiyle uygun finansal modeller oluşturularak vatandaşların depreme dayanıklı evlerine yerleşmelerini İzmir Büyükşehir Belediyesi garantörlüğünde sağlayacağız. Rezerv Alanda Yeni Konut formülünde ise rezerv alana yapacağımız yeni konutlarda hak sahibi olan orta hasarlılara uygun fiyatlı ve kira öder gibi konut sahibi olma imkanı sunacağız.”

 

EXPO sil baştan

Dağ ayrıca Yeşildere için de ayrı bir başlık açarak Botanik EXPO 2026’nın Yeşildere’den alınacağını duyurarak “Yol kenarındaki derenin sağ ve sol tarafının rekreasyon alanı olarak planlanması ile bölgenin yeşil oranını artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca burada yolun kenarlarından yukarıdaki mahallelere doğru ‘Yerinde Yeni Yaşam’ düşüncesiyle büyükşehir belediyesi garantörlüğünde konut stokunun yenileyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Dağ diğer başlıklarda ise şu mesajları verdi:

 

Alsancak yeniden doğacak

Şehrimizin turizm potansiyelini tam anlamıyla ortaya çıkaracak, şehrimizi ulusal ve uluslararası arenada bir cazibe merkezi haline getirecek Turizmiyle Eşsiz İzmir hayalimizi gerçekleştirerek projelerimizi çok önemsiyoruz. İzmir’i bir kongre şehri yapma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Ulusal ve uluslararası kongreler, sempozyumlar ve toplantılar için modern, teknolojik altyapıya sahip mekanlarımızla, İzmir’i bilim, kültür ve iş dünyasının buluşma noktası haline getireceğiz. Kurvaziyer limanımızı geliştirerek, dünyanın dört bir yanından gelen gemileri ve turistleri ağırlayacağız. İzmir, Ege’nin incisi olarak, deniz turizminin de gözde duraklarından biri olacak. Elbette, halk plajlarımız, otellerimiz ve sosyal tesislerimizle, her bütçeye uygun tatil imkanları sunacağız. Önemsediğim bir diğer proje ise, Urla Karantina Adası’nın Dönüşüm Projesi’dir. 1800’lü yıllardan bu yana, zaman zaman çeşitli hastalıkları olan insanlarımızın yaşadığı bu özel ada, şimdi İzmir’in yeni cazibe merkezlerinden biri olacak. Karantina Adası’nda, ziyaretçilerimizin denizin ve güneşin tadını çıkarabilecekleri plajlar yapacağız, aynı zamanda sosyal tesisler inşa ederek hemşerilerimizin adanın keyfini çıkarabilecekleri alanlar oluşturmayı hedefliyoruz. İzmir’imizin kalbinde, Alsancak’ta gerçekleştireceğimiz, şehrimize nefes aldıracak Meydan Alsancak projemiz olacak. Meydan Alsancak Projemizle, Alsancak’ımızı asıl hüviyetine, tarihine ve kültürüne uygun bir şekilde yeniden şekillendirirken aynı zamanda bir teknoloji merkezi haline getireceğiz. Projemizin en önemli hedeflerinden biri de, motorlu taşıt trafiğini yer altına alarak Alsancak’ımızda yürümenin, nefes almanın keyfini çıkarmaktır. Alsancak Garı’nı da koruyarak, onu ve çevresini modern, işlevsel bir meydanla bütünleştireceğiz. Serbest Teknoloji Parkı Projesi’yle, Alsancak Limanı’nın arka alanını, İzmir’in ilk sanayi sitelerinin bulunduğu, endüstriyel mirasın zenginleştirdiği bir bölgeyi, teknoloji ve inovasyonun merkezi haline getireceğiz. Tarihi Elektrik Fabrikası’nı yazılım sektörü ve teknoloji girişimcilerinin kullanımına sunarak, geçmişle geleceği buluşturacağız. Alsancak Tren Garı’mızı ‘Yenilikçi Ulaşım Politikaları Araştırma Merkezi’ olarak yeniden hayata geçireceğiz.

 

Kemeraltı’na özel proje

İzmir’imizin kalbi, kalbimiz Konak Meydanı ve Kemeraltı’nı hak ettiği değere kavuşturmayı amaçladığımız projemiz de Kalbimİzmir Projesi… Projemiz ile bu değerli mirası restore ederek Kemeraltı’nı ve Konak’ı İzmir’in yeniden can damarı yapmayı hedefliyoruz. Projemiz, Kemeraltı’nı modern bir açık hava müzesi haline getirecek. 7/24 yaşayan, dinamik bir yer haline getireceğimiz bu bölge, yerel esnafın ve sanatçıların ürünlerini sergileyebileceği, ziyaretçilerin alışveriş yaparken tarihi atmosferin tadını çıkarabileceği bir mekan olacak.  Hayata geçireceğimiz modern otoparklar ile ziyaretçilerin ve esnafın parklanma sorunu çözülecek. Konak ve Kemeraltı’ndaki tescilli binalar, projemizin en önemli parçalarından birini oluşturuyor. Bu binalar, müzeler ve kültürel mekanlar olarak işlevlendirilecek. İzmir’in zengin tarihini, kültürünü ve sanatını ziyaretçilere sunacak, Konak Atatürk Meydanı genişleyecek. Meydandaki yeşil alan oranı artırılacak. Konak Saat Kulesi’nden Agora’ya kadar her sokağı, titiz bir restorasyon sürecinden geçireceğiz.

 

Akıllı şehircilikte QR İzmir

Günümüz çağında şehir yönetimlerinde akıllı şehircilik uygulamaları olmazsa olmaz. Gerek insanımızın günlük yaşamına dokunan gerekse de hizmet yönetimimizi optimize edecek uygulamaları ivedilikle uygulamaya alacağız. İzmir’imizin bugünü ve yarınını kurtaracak, şehrimizin dijital izi haline gelecek vizyonumuz,  QR İzmir olacak. QR İzmir; öncelikle şehrimizin sokak sokak, mahalle mahalle, ilçe ilçe yapısal analizini çıkartacak, binalarımızda yapılan yapısal değişimleri dijitalde arşivleyecektir.

Yine gerek büyükşehir gerekse de ilçe belediyelerimizin hizmet araçlarını, QR İzmir sistemine entegre edeceğiz. Böylelikle kentimiz genelinde belediye hizmetlerimizin sokak, mahalle, ilçe bazında analiz edilmesi sağlanacak, yoğunluklarına göre hizmet trafikleri güncellenecektir. Kentimiz genelindeki tüm güvenlik ve trafik kameraları QR İzmir sistemimize entegre edeceğiz. Bölgesel trafik yoğunlukları analiz edilerek, kentimizin yeni altyapı ihtiyaçları veriye dayalı oluşturulacaktır.  QR İzmir, şehrimizin  yüzde 100 kapasite ile çalışan yeni nesil beyni olacak. İzmir rahatlayacak, İzmir kalkınacak.

 

Güvenli kent

Şehrimizin her noktasını akıllı şehir mobilyalarıyla donatacağız.  Vatandaşlarımızın ihtiyaç duydukları her an cihazlarını şarj edebilmelerini sağlayacağız. Mobil şarj cihazlı kent panolarımız ile acil durumlarda hizmet birimlerimize doğrudan erişim sağlayabileceğiniz direkt hatları devreye sokacağız. Akıllı park yönetim sistemimiz ile kent genelindeki tüm otoparklarda doluluk anlık olarak takip edilecek. Hizmete sunacağımız mobil uygulama ile otopark arama derdi son bulacak.  Şehir genelinde sokaklarımızı yenilenebilir enerji kaynaklı sokak aydınlatmaları ile aydınlatıyoruz. Cadde ve sokaklarımızı mobeseler ile takip ederek, özellikle çocuklarımızın ve kadınlarımızın güvenli sokaklarda günün her saati rahatlıkla dolaşabilmelerini amaçlıyoruz. Tüm ilçelerimizi kapsayacak şekilde fiber ağ altyapısını yaygınlaştıracağız. Bu sayede, hızlı ve kesintisiz internet erişimi şehrin her noktasına ulaşacak. Eğitimden sağlığa, iş dünyasından sosyal hayata kadar her alanda dijital dönüşümü destekleyeceğiz.