Belirsizlik, iş dünyasında olağan hale geldi

Türkiye'nin en büyük şirketler topluluğu olan Koç Holding, bayilerini bir araya getiren geleneksel Anadolu Buluşmaları'nın 31'incisini Ankara'da gerçekleştirdi.

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon, düşük ücretler sarmalı son yıllarda giderek artarken, mevcut durumdan hem şirketler hem de ücretli çalışanlar şikayet etmeye devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük şirketler topluluğu olan Koç Holding, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği 31. Anadolu Buluşmaları’nda Koç Topluluğu çatısı altında faaliyet yürüten bayi yetkilileri ile bir araya geldi. Etkinliğe Koç Holding adına en üst seviye katılım gösterilirken, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, toplantıda Türkiye’deki mevcut ekonomi şartlarına ilişkin karamsar ifadeler kullandı.

Ömer M. Koç, Cumhuriyet ile neredeyse yaşıt olan Koç Topluluğu’nun köklerinin Ankara’da filizlendiğini hatırlatarak, “Biz de 3 yıl sonra 100’üncü yaşımızı idrak edeceğiz. Bir asırdır ülkemiz için değer yaratıp onunla birlikte büyüdük. Attığımız her adımda, kurtuluş ve kuruluş ruhunu daima muhafaza ettik. Bundan sonra da, sarsılmaz bir inançla Cumhuriyet değerlerinin savunucusu ve hizmetkârı olmaya devam edeceğiz. Sizlerle birlikte, daha da çok çalışarak, Türkiye’nin ekonomik büyümesine ve toplumsal kalkınmasına öncülük etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

“Öngörülerde temkinliyiz”

2023’ü tamamlarken, bilhassa yakın coğrafyada çatışma ortamının giderek yayıldığını kaydeden Koç, “Batı hükümetlerinin bu hunhar katliam karşısında sessiz kalmalarını hayret ve dehşet içinde izliyoruz. Bu utanç verici umursamazlığın bedelini bugün binlerce masum hayatıyla ödüyor. Batının bu çifte standardının, maalesef ileride hepimizi menfi etkileyecek çok vahim neticeleri olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Küresel jeopolitik riskler artarken ekonomik belirsizliklerin de artık iş dünyasında olağan hale geldiğini aktaran Koç, 2020’den itibaren küresel salgın, Ukrayna’daki savaş ve hayat pahalılığı sorunlarıyla boğuşan dünya ekonomisinin, 2023’ün başında tahmin edilenden daha başarılı olduğunu belirtti.

Koç, geçen yıl son 40 yılın zirvesine çıkan küresel enflasyonun 2023’te gerilediğini, büyümenin yüzde 3 gibi makul bir düzeyde kalabilmesinin “yumuşak bir iniş” yapıldığı anlamına geldiğini ifade etti. Koç ayrıca, küresel ekonomiye ilişkin öngörülerinde temkinli olmayı sürdürdüklerini kaydetti. Jeopolitik risklere dikkat çeken Ömer Koç, ekonomik belirsizliklerin de artık iş dünyasında olağan hale geldiğini söyledi.

“Stratejik adımlara devam”

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu da güçlü bilanço, dengeli portföy yapısı, yurt dışı gelirleri ve risk yönetim politikaları sayesinde Topluluk olarak ekonomik konjonktürden kaynaklanan riskler karşısında dirençli olduklarını, Türkiye’nin geleceğine güvenle uzun vadeli perspektifle yatırımlara devam ettiklerini vurguladı.

Büyüme vizyonunu gerçekleştirmeye yönelik hem yurt içi hem de yurt dışında stratejik adımlar atmaya devam edeceklerini belirten Çakıroğlu, Topluluk genelinde devam ettirdikleri dönüşüm programlarına da dikkati çekti. Çakıroğlu, “Dijital dönüşüm, sadece iş akışlarının dijitalleşmesi değil, aynı zamanda iş yapış şeklimizin veriye dayalı bakış açısıyla yeniden kurgulanması anlamına geliyor. Dijital dönüşümle; müşteri deneyiminden operasyon verimliliğine kadar pek çok alanda; teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak değer yaratıyoruz” diye konuştu.