İzmir-Urla hattı tekrar

Bu yazıyı ufak değişikliklerle üçüncü yayınlayışım. Bir gün işe yarar umuduyla.

Hemen günün her saatinde Güzelbahçe kavşağında trafik sıkışıklığı, vakit kaybı ve boş yere yakılan yakıt da ilave olunca epeyce para kaybı mevcut.

Ne yapılabilir?

En basiti; bir trafik polisi kavşağa her iki yönde de 300 metrede araç park edilmesini önleyebilir. (Daha dün ters yönden gelip otobüs durağına park edeni gördüm!)

Görünen köye gelince… Güzelbahçe kavşağında direkt Urla-İzmir bağlantısı için araçlara bir üstgeçit yapılmalı.

Bu iklimde ve yaşlanan nüfusta yayalara üstgeçit yapma fikrinden vazgeçme vaktimiz geldi. Yayalara geçit her zaman hemzemin olmalı. İdeali bu. Araçlar üstgeçit veya altgeçitten geçsinler.  Önce insan sonra araç düsturunu anlamamız ve uygulamaya koymamız gerek. (Bu konuda isterseniz bakınız döner kavşaklar ile ilgili bir yazı.)

Güzelbahçe kavşağında deniz seviyesi nedeniyle araçlara altgeçit yapılamayacağına göre üstgeçit yapılmalı altında ise Güzelbahçe meydanında yayalara gölgelik de oluşur. Güzelbahçe’ye dönen trafik kavşaktan 300-400 metre önce hem Urla hem İzmir istikametinden Güzelbahçe’ye yönlendirilirse akan trafik akmaya devam edebilir. Bir trafik polisi ve önceden yapılan trafik planlaması ile doğru tabelalandırma ile tıkanma asgariye indirilebilir.

Tabii İzmir-Çeşme yolundaki bilhassa Urla-İzmir arasındaki yoğun nüfus ile anlamsız döner kavşaklardan kurtulmak gerek. Yol oralarda abuk daralmalarla trafiği yavaşlatacak şekilde oluşmuş.  Yolda karşı tarafa dönecek araçlar için cepler gördüğüm kadarı birçok yerde yapılabilir ve dönecek araç yavaşlayıp trafiği tıkayacağına karşı tarafa dönecek aracın işaret verip cebe girmesi ile yolu yavaşlatmaz.

Bir darboğaz da Narlıdere’deki İstihkam Okul Komutanlığı önünde yemin töreni olduğu günlerde yaşanıyor. Çözümü gene basit ama herhalde görevli komutanların veya trafik müdürlerinin bu konuyu anlayamadan tayinleri çıkıyor ki şimdiye kadar uygulanmıyor.

Benim konuyu ilk yazmam 12 yıl önceye dayanır. Her yemin töreninde eski Çeşme yolu (yani İzmir-Urla yolu) tıkanıyor. Deniz kenarında ise bomboş tek yönlü iki şeritli paralel yol var. Otoban köprüsünün altından giriş verip ve buraya bir trafik polisi görevlendirip yolu yemin töreni süresince çift yönlü olarak kullanmak mümkün! İlk (otobanın altından geçen) alt geçit çıkışına da bir trafik polisi veya asker görevlendirilince (eder 2, yazı ile iki) bu memurlarımızın çalışması neticesinde trafik güvenli bir şekilde akar yemin töreni boyunca.

Loading