Gözlem Gazetesi’ne haber ödülü

Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi, Dünya Veteriner Hekimler Günü nedeniyle düzenlediği etkinlikte meslekte beş yılını tamamlamış veteriner hekimler ile birlikte yazılı ve görsel basın mensuplarına ödül verdi. Gazetemiz Ankara Temsilcisi Aysel Kanber de ödüle layık görülen gazeteciler arasında yer aldı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

TVHB Merkez Konseyi, Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü ödüllerle kutladı. Ankara’da Orman Genel Müdürlüğü Konferans Salonunda yapılan törene Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, TURCOVAC aşısının mucidi veteriner hekim Prof. Dr. Aykut Özdarendeli de katıldı.  Gazetemiz Ankara Temsilcisi Aysel Kanber’in de haber ödülü aldığı törende, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç ile çok sayıda sektör temsilcisi ve genç veteriner hekim adayı da bulundu.

Törende konuşan Bakan Kirişci’nin dikkat çeken sözleri şöyle oldu: “Bakanlığımızda kadro yönünden ziraat mühendisleri birinci sırada. İkinci sırada veteriner hekimlerimiz var ama veteriner hekimlerimizin özgül ağırlığı var. Onu söyleyeyim.”

TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu ise TURKOVAC aşısının kaşifi Veteriner Hekim Viroloğu Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’ye teşekkür ederek, şöyle devam etti:

“Veteriner Hekimlerin bu anlamlı günün kutluyorum. 6 kıtada sayıları 1 milyon 800 bini bulan veteriner hekimler tarafından kutlanan bugün, veteriner hekimler için gurur kaynağı olmuştur. Gerek dünyada gerekse ülkemizde veteriner hekimler böyle anlamlı bir günü fazlasıyla hak etmektedir. Bu vesileyle, tüm meslektaşlarımızı ve meslek büyüklerimiz ile tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”

Dünya Veteriner Hekimleri Günü’nü bu yıl buruk bir şekilde kutladıklarına vurgu yapan Eroğlu, “Derin bir üzüntü içerisindeyiz. 25 Nisan’da Yozgat’ın Sorgun ilçesi mezbahasında halkın gıda güvenliği dolayısıyla sağlığını korumak için görevi başında katledilen, Yozgat Veteriner Hekimleri Odası’nın önceki başkanı TVHB Vakfı’nın Yozgat İl Sorumlusu ve meslek şehidimiz Volkan Lale’yi bir kez daha anıyor, kederli ailesine baş sağlığı ve sabırlar diliyorum. Bir an önce adaletin tecellisi ile suçlu ya da suçluların hak ettikleri cezaları almalarını bekliyoruz” dedi.

Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün amacına da değinen Ali Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm dünyadaki veteriner hekim organizasyonları arasında iş birliği ve etkileşimi güçlendirme, veteriner hekimlerin hayvanların ve diğer tüm canlıların hayatını korumaya yönelik çalışmalarını vurgulamak, veteriner hekimlik mesleğinin önemi hakkında farkındalığın artırılmasına katkıda bulunmaktır. Dünya Veteriner Hekimleri Birliği ve Küresel Hayvan Sağlığı Birliği tarafından 2022 yılının teması veteriner hekimlerin zorluklarla mücadele gücünün artırılması olarak açıklanmıştır. Belirlenen tema ile kamunun dikkatini hayvan sağlığının farklı yönlerine, hayvan refahına, gıda güvenliğine ve veteriner hekimlerin bu alanlardaki çalışmalarına çekmek amaçlanmaktadır.

Veteriner hekimlik, gecesi gündüzü olmayan, mesaisi ve tatili farklı bir meslek. Yağmurda, karda çamurda hizmetin olduğu bir meslek. Hizmetimiz canlıya ve hayata dönük. 2022 yılının teması da bunları ifade etmektedir. Sahada tedavi ve aşılama sırasında kliniğine gelen hastasına müdahale sırasında, Yozgat’ta olduğu gibi mezbaha görevleri ve gıda denetimlerinde ağza alınmayacak sözler ve saldırılar, ağır darp olayları her gün rastlanan olaylar halinde devam ediyor. Sağlıkta şiddete dahil edilme ya da başka ağır cezai tedbirlerin alınması kaçınılmaz hale gelmiştir.”

Bakan Kirişci, konuşmasının ardından görev şehidi Volkan Lale’nin abisi İbrahim Lale’ye vefa plaketi takdim etti. Ardından Kirişci, daha sonra TURKOVAC aşısının kaşifi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’ye üzerinde şair Mehmet Akif Ersoy’un ve Özdarendeli’nin figürünün bulunduğu tabloyu hediye etti.

Plaket töreni Prof. Dr. Aykut Örenli’nin sunumunun ardından basın ve hizmet ödüllerinin takdimi ile sona erdi.