22 ay 392 veteriner alımı için beklendi

Kamuda veteriner hekim istihdamı bekleyişi de fiyasko ile sonuçlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı 22 ayın sonunda sadece 392 veteriner hekim alınacağını açıkladı. TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, açıklanan rakamın 85 milyon Türkiye’nin ihtiyacı karşısında hayal kırıklığı yarattığını söyledi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

AYSEL KANBER

Tarım ve Orman Bakanlığı, 22 aylık uzun bir bekleyişin sonunda istihdam edilecek veteriner hekim sayısını 392 olarak açıkladı.

Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, kamudaki veteriner hekim sayısının yetersizliğine karşın meslektaşlarının limitleri zorlayarak hizmet vermeye çalıştıklarını dile getirdi.

Eroğlu, insan, hayvan ve çevre sağlığı başta olmak üzere hayvansal gıdaların üretim, denetim ve kontrol aşamalarının her alanında hizmet veren, tarladan sofraya gıda güvenliğini sağlayan, üretici bilincinin artırılması, eğitim ve yayım faaliyetleri, koruyucu aşılama çalışmaları, yaban hayatı, zoonotik hastalıklarla mücadele ve yaşanan pandemi sürecinde önemli görevler üstlenen veteriner hekimlerin bugün sayılarının yetersizliğine rağmen limitlerini zorlayarak hizmet verdiklerine dikkat çekti.

Ali Eroğlu, 2021 yılının Aralık ayında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin,Türk Veteriner TVHB Merkez Konseyi ve Veteriner Hekimleri Odalarının Başkanları ile bir araya gelerek, başta kamuda veteriner hekim istihdamı olmak üzere veteriner hekimlik mesleği ile ilgi sorun ve talepleri konusunda bir çalışma yapıldığını kendilerine ilettiğini belirterek, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

“Göreve yeni gelen Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişçi tarafından yapılan açıklamada; 5064 personel istihdamı yapılacağı bunun 392’sinin veteriner hekim olduğu belirtilmiştir. Veteriner hekimlerimize ayrılan 392 kişilik kadro açıklaması 85 milyonluk Türkiye’de böylesine geniş hizmet yelpazesi olan veteriner hekimlerimizi açıkça hayal kırıklığına uğratmıştır.”

Uzun zamandır veteriner hekim alımı yapılmaması ve ihtiyaçların da dikkate alınarak durumun tekrar değerlendirilerek yeni bir kararla istihdamın artırılmasının uygun olacağını dile getiren Eroğlu, “Halen Tarım ve Orman Bakanlığında çalışan 9 bin 531 veteriner hekimle 81 il ve 922 ilçede hizmet verilmektedir. Bu sayı çok yetersizdir. Açıklanan 392 veteriner hekim istihdamı, beklentilerin gerisinde kaldığından, İkinci bir istihdamın gündeme alınması oldukça önem arz etmektedir” dedi.