Hacıkamiloğlu Polisan’da yeşil rüzgârlar estirecek

Necmettin Bitlis ile çok Malatya seyahatimiz oldu. En sevilen Malatyalı rahmetli Şaban Taçyıldız bizi çok kere bir araya getirdi. Necmettin Bitlis’in yüzü hep gülerdi. Ara sıra öyle bir cümle söylerdi ki nefesimizi keserdi. Evinde yaptığımız bir söyleşi de özel yaşamında ne kadar mütevazi olduğuna tanık olmuştuk. Evin terasını adeta seraya çevirmişti. Tıpkı Dilovası’ndaki bahçesi gibi yemyeşildi teras… Polisan Holding’in bugünkü duruşunda Necmettin Bitlis’in yeşile bakışının büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Necmettin Bitlis’in babasından devraldığı mirası Polisan Holding adıyla bir dünya markasına dönüştürdü.

Onun ölümünden sonra Polisan yeniden yapılandı ve kurumsallaşma çalışmalarını sürdürdü. Bu çalışmalar sonlandı ve Yönetim Kurulu Başkanı M. Emin Bitlis Polisan Holding’in başına bu alanın -boya, kimya liman işletmeciliği ve gayrimenkul- en başarılı profesyonellerinden biri olan Mehmet Hacıkamiloğlu’nun getirildiğini duyurdu. Hacıkamiloğlu Urfa’nın önde gelen ailelerinden birinin oğlu olarak dünyaya gelmiş, sonrada kariyerini Boğaziçi Üniversitesi, Çimse, Temsa, Akçansa gibi yıldız kuruluşlarda sürdürmüş ve geçtiğimiz yıl Polisan Kansai Boya’nın genel müdürlüğünü üstlenerek bu kuruluş ile yolu birleşmiş bir isim. Hacıkamiloğlu çok kısa bir süre önce 1 Haziran’da Polisan Holding’e CEO olarak atandı. Müthiş bir ekip kurdu ve şimdi Necmettin Bitlis’in “Her şey hayal etmekle başlar” diyerek kurduğu Polisan Holding’i yeni ufuklara taşamaya hazırlanıyor.

Polisan Holding tam 57 yaşında Türkiye’de birçok ilke imza atmış bir kuruluş… Yeni ekip önemli hazırlıklar yapıyor. Başlanmış işleri bitirmek için yoğun çaba içindeler. Ama Mehmet Hacıkamiloğlu’nun aktardığı bir söylem var ki bugünlerde her zamankinden daha değerli.

İşte Polisan’ın yeşil stratejisi… Hacıkamiloğlu’nun ağzından dinleyelim:

“Polisan Holding bünyesinde bulunan tüm şirketler gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için üretim ve hizmet faaliyetlerinde sürdürülebilirlik yaklaşımını benimsemeyi ve yaygınlaştırmayı hedefler.

Yatırımlarımızda düşük karbon ekonomisine geçişi destekliyoruz. Enerji verimli tasarımlarını göz önünde bulundurarak bunu yapıyoruz.

Sürdürülebilirlik bizim için son derece önemli ve kesinlikle sadece bir kavram olarak metinlerimizde yer almıyor. Biraz önce de ifade ettiğim üzere Polisan Kansai Boyada ürün portföyümüzün yüzde 88’i sürdürülebilirliğe destek veren, yüzde 12’si de tam sürdürülebilir ürünlerden oluşuyor.

Bunun yanında sadece ürünlerde değil üretimden, lojistiğe kadar tüm faaliyetlerde de sürdürülebilir olma prensibiyle, hem kendi sahalarımızda hem müşteri sahalarımızda tüm çevresel etkilerimizi azaltma, verimliliği artırma yönünde çalışıyoruz.

Örneğin; her biri entegre fabrika yatırımı değerinde, 2000’li yıllarda sektörde ilklerden olan Mix Sistemimiz ile toplam renk satışımızın yüzde 85-90’ını gerçekleştiriyoruz.

Bu baz sistemi üzerinden sahada renklendirme yapılması sebebiyle üretim, depolama ve satış faliyetleri minimuma indirilirken elde edilen tasarruflar ile birçok çevresel etkiyi de azaltmaktayız.

Su bazlı ve solvent bazlı ürünlerimizin tamamı AB direktiflerinde boyalar için belirlenmiş VOC limitlerine uygun.

Polisan Kimya şirketimizde ise Türkiye’de ilk Alman Otomotiv Vakfı (VDA) lisansı ile araç yakıt katkısı olan Adblue üretimi gerçekleştirdik.

Ayrıca, son yıllarda kimyasal katkı teknolojisinin pozitif etkisiyle beton ve çimento üretimi sırasında artık daha fazla atık kullanılabiliyor, böylelikle bizler de yapı kimyasalları katkı ürünlerimiz ile çevre için dolaylı yoldan pozitif bir etki yaratmış oluyoruz.

Ahşap esaslı levhalar yüzde 50’lerin üzerinde geri dönüşüm oranı ile döngüsel ekonomiye katkı sağlarken, levhaların üretilebilmesi için gerekli olan reçine ürünlerimiz ile sürdürülebilirliğe dolaylı katkı sağlamaktayız.”

Birkaç önemli hedefimiz

“Boya ile Polisan’ın daha çok noktada; evde, iş yerinde, fabrikada, sokakta, yolda -yol çizgi boyasını üreten markayız- olmasını istiyoruz. Sadece yurt içi için değil, yurt dışı pazarlar için de yeni ürün geliştiriyoruz.

Polisan Kimya, Türkiye’nin yarım asrı aşkın şirketlerinden biri durumunda bulunuyor. Kombine gelirlerimizin yüzde 38’ini kimya aktiviteleri oluşturuyor. Reçine, yapı kimyasalları ve AdBlue yakıt çalışmalarımızla aslında Türkiye’de yeşil kimya vizyonu ile ilerliyoruz.

Sabırsızlıkla yeni reçine fabrikamızın faaliyete geçeceği tarih olan Nisan 2022’yi bekliyoruz. Polisan Kimya Ar-Ge departmanımız ilk defa burada üretimi yapılacak olan ürünler üzerinde tüm hızıyla çalışıyor.”