AGROEXPO dünya tarım sektörüne moral oldu

Organizasyonunu Orion Fuarcılık A.Ş.’nin üstlendiği, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın dört büyük tarım fuarından biri 16. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 23-27 Haziran 2021 tarihleri arasında 80 ülkeden 774 marka katılımcısı ile 126.332 ziyaretçiyi ağırladı.

2020 ve 2021 yıllarının düzenlenen tek Tarım fuarı olması sektöre büyük moral oldu. Yaklaşık 2 yıldır fiziki fuarlar gerçekleştirilememesinden dolayı tarım sektörü temsilcileri beklediklerinin üzerinde bir verim aldılar. Özellikle yabancı alım heyeti akınına uğrayan Agroexpo sayesinde firmalar, fuarda yer almaktan dolayı katılımlarının çok büyük prestij kazancı olduğunu yorumluyorlar.

Uzun bir aradan sonra ilk kez İzmir’de tarım sektörünün bir araya geldiği fuarda yüz yüze, fiziksel katılımlı olarak gerçekleştiği Agroexpo 2021 fuarımızın gururunu yaşadığını belirten Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih TAN,  ayrıca fuar alanında tüm katılımcı ve ziyaretçilerin sağlığının ön planda olduğunu belirterek, tüm gereken COVID-19 önlemlerini fazlasıyla alındığının altını çiziyor.

Açılışı Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Yaptı

Agroexpo resmi açılış töreninin açılış konuşmalarını Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, İzmir Valisi Yavuz Selim KÖŞGER,  İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut ÖZGENER, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Tunç SOYER yaptı. Açılış töreni; Azerbaycan Tarım Bakanı İnam Kerimov, Kuzey Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su Ekonomisi Bakanı Aryanit Hoca ve Bakanlık Üst Düzey Yetkililerinin teşrifleri ile onurlandırıldı.

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın dört büyük tarım fuarından biri olan AgroExpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 80 ülkeden 774 marka temsilcisini buluştururken, fuarın ikinci günü Orion Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen “Alım Heyeti İkili Görüşmeleri” ile Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Türki Cumhuriyetleri’nden gelen 287 yabancı alıcı firma yetkilisi, Türk katılımcı firmalar ile bir araya geldi. Ayrıca Ticaret Bakanlığı himayesinde Ege İhracatçı Birlikleri tarafından 42 yabancı alıcı firma yetkilisi ile birlikte fuarın ikinci günü “Alım Heyeti İkili Görüşmeleri” gerçekleştirildi. Toplamda ikili görüşmelere 329 yabancı alım heyeti katılarak yalnızca bu görüşmeler sayesinde yaklaşık 1.5 milyar dolarlık bir iş hacmi gerçekleşti.

Türk ve dünya tarımına çok büyük moral olan 16.AGROEXPO Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, son 2 yılın beklenen en büyük ticari platformu oldu.