Facebook ta paylaştweet le

Kendine harem kuran kurbağa, bilim dünyasının gündeminde

18.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Brezilya'daki Estadual de Campinas Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, ülkedeki yağmur ormanlarına özgü bir kurbağa türüğünde ilk kez çok eşliliğe rastlandığı açıklandı.

Brezilya’da yağmur ormanlarına özgü bir kurbağa türü olan Thoropa taophora adlı amfibi türünde ilk kez çok eşliliğe rastandığı açıklandı. Araştırmayı gerçekleştiren zoolog Fabio de Sa, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu olaya doğadaki zorlu rekabet koşullarının neden olduğunu söylerek şu açıklamayı yaptı:

"Thoropa taophora türü sadakatleri ve tek eşlilikleriyle ünlü. Ancak, yiyecek ve su yetsizliğinden dolayı erkeklerin birbirleriyle rekabet etmek zorunda kaldığı ortamlarda bu türün erkeğinin sadece kendisine sadık iki dişiyle çiftleştiği gördük."

Araştırmacılar, haremdeki dişiler arasında hiyerarşik ilişkiler olduğunu buldu. Söz konusu iki dişi kurbağadan birinin dominant, diğerinin ise ikinci konumda olduğu açıklandı. Buna görei dominant dişi, yumurtalarını yemeğe başladığında erkek dominant genlerin aktarılması için onunla yeniden çiftleşiyor, ancak ikinci dişide böyle bir durum gerçekleşmiyor. İkincil dişi yumurtarını yediğinde erkek onunla nadiren çiftleşiyor. De Sa, "Bu ilişkide dişinin avantajı, dışarıda kalmak ve başka bir erkek bulamamak yerine kaliteli bir üreme alanı içinde varolabilmesi" ifadelerini kullandı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Güneş sistemimizin iki gaz devi Satürn ile Jüpiter'in 20 yılda bir meydana gelen yakınlaşması bugün, 21 Aralık en uzun gecede, yaşanacak.

Tesla CEO'su Elon Musk'ın çılgın projelerinden olan Starship projesinde Mars yolculuğu için kullanılması planlanan SN8 roketi, test alanına iniş yaptığı sırada patladı.

Elon Musk'ın merakla beklenen Neuralink projesi canlı olarak tanıttı. Neuralink nedir? Elon Musk'ın tanıttığı insan beyni ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kura...

Hollandalı görsel tasarımcı Bas Uterwijk, bir yazılım ile Hristiyanlığın kurucusu Hz. İsa'nın portresini oluşturdu.

Yapılan araştırmaya göre ilk kez insan dokularında mikroplastiklere rastlandı.

Ağustos ayının 12'sini 13'üne bağlayan gece Perseid meteor yağmuru yaşanacak. Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Dal, h...

Markaların internet görünürlüğü her geçen gün daha da önemli bir hale geliyor. İnsanlar artık tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden araştırarak karar veriyor. Bu durum ...

Yazarlar