Facebook ta paylaştweet le

Tarihte ilk: İnsan dokularında mikroplastik bulundu

17.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yapılan araştırmaya göre ilk kez insan dokularında mikroplastiklere rastlandı.

Pek çok deniz canlısına zarar verdiği bilinen mikroplastikler ilk kez insan vücudunda bulundu. İnsanların bu parçacıkları yiyecek, su ya da nefes yoluyla aldığı tahmin edilirken henüz insan vücuduna potansiyel zararı tespit edilmedi. Bilim insanları, Nörodejeneratif hastalıkları araştırmak için kurulan bir doku bankasından organ örnekleri aldılar. Örnekler incelendiğinde organlarda plastik içecek şişelerinde ve plastik çantalarda bulunan türden plastikler tespit edildi.

The Guardian'ın haberine göre, alınan 47 organ örneğinin hepsinde Bisfenol A da bulundu. ABD Çevre Koruma Ajansı, Bisfenol A'nın hayvan çalışmalarında üreyen ve sistematik toksik etkileri olan bir kimyasal olduğunu açıklamıştı.

Doku örneklerini inceleyen bilin insanları akciğer, karaciğer, böbrek dokularının mikroplastiklere maruz kaldığını tespit etti.

Araştırma ekibinin bir parçası olan Arizona Devlet Üniversitesi'nden Varun Kelkar, "Panik yaratmak istemiyoruz ancak bu bakterilerine ayrışamayan materyallerin insan dokularına girebilmesi ve henüz etkilerinin bilinmemesi endişe uyandırıcı" dedi.

MİKROPLASTİK NEDİR?

Mikroplastikler, çevrede kirliliğe sebep olan, suda çözünmeyen, düzgün şekilli veya şekilsiz polimerik parçacıklardır. Kısaca, 5 mm'den daha küçük plastik parçacıklarına mikroplastik denilmektedir. 1 mikrondan küçük plastik parçacıklarına ise nanoplastikler denir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Güneş sistemimizin iki gaz devi Satürn ile Jüpiter'in 20 yılda bir meydana gelen yakınlaşması bugün, 21 Aralık en uzun gecede, yaşanacak.

Tesla CEO'su Elon Musk'ın çılgın projelerinden olan Starship projesinde Mars yolculuğu için kullanılması planlanan SN8 roketi, test alanına iniş yaptığı sırada patladı.

Elon Musk'ın merakla beklenen Neuralink projesi canlı olarak tanıttı. Neuralink nedir? Elon Musk'ın tanıttığı insan beyni ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kura...

Hollandalı görsel tasarımcı Bas Uterwijk, bir yazılım ile Hristiyanlığın kurucusu Hz. İsa'nın portresini oluşturdu.

Brezilya'daki Estadual de Campinas Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, ülkedeki yağmur ormanlarına özgü bir kurbağa türüğünde ilk kez çok eşliliğe rastlandığı...

Ağustos ayının 12'sini 13'üne bağlayan gece Perseid meteor yağmuru yaşanacak. Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Dal, h...

Markaların internet görünürlüğü her geçen gün daha da önemli bir hale geliyor. İnsanlar artık tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden araştırarak karar veriyor. Bu durum ...

Yazarlar