Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İlk kez bir yaşanılabilir gezegende su buharı bulundu

13.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Astronomlar yaşanabilir bölgede yer alan ve ''K2-18b'' olarak adlandırılan bir gezegenin atmosferinde ilk kez suya rastladı. Peki K2-18b dünyaya ne kadar uzaklıkta ve atmosferindeki su nasıl tespit edildi?

Gök bilimciler ilk kez Güneş Sistemi dışında, yaşama elverişli bölgede yer alan bir gezegende su buharı izi kaydetti. Dünya'ya 110 ışık yılı mesafede, "K2-18b" adlı öte gezegenin atmosferinde su buharı izine rastlandığını bildirdi. 

K2-18b'nin özellikleri:

K2-18b, Dünya'nın 2 katı büyüklüğünde ve 8 kat fazla öz kütleye sahip. Bulguların öte gezegenin atmosferinde binde 1 ila yüzde 50 oranında su buharı bulunabileceğine işaret ettiği vurgulandı. Yaşama elverişli bölgesinde bulunması ve gezegende su buharı izine rastlanması nedeniyle K2-18b'nin Dünya dışı canlı yaşamının araştırılması için iyi bir hedef olduğuna dikkati çekti. Bilim insanları K2-18b'nin geniş bir atmosfere sahip kayalık bir gezegen olabileceğini veya tamamen suyla kaplı olabileceğini ifade etti.

K2-18b'nin gerçekten canlı yaşamı barındırıp barındırmadığının anlaşılması için gezegenin atmosferinde canlı organizmaların yarattığı gaz bileşiklerinin varlığının tespit edilmesi gerekiyor. Dünyadan çok uzak olması nedeniyle öte gezegen bir keşif aracı göndermenin henüz mümkün olmayacağının altını çizen bilim insanları, James Webb Uzay Teleskobu gibi yeni nesil teleskopların 2020'den itibaren faaliyete geçmesiyle K2-18b hakkında daha detaylı bilgi edinmeyi beklediklerini kaydetti.

Gök bilimciler, bir yıldızın yörüngesinde suyun istikrarlı şekilde var olmasını sağlayacak yakınlıktaki alanı "yaşama elverişli bölge" olarak tanımlıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Güneş sistemimizin iki gaz devi Satürn ile Jüpiter'in 20 yılda bir meydana gelen yakınlaşması bugün, 21 Aralık en uzun gecede, yaşanacak.

Tesla CEO'su Elon Musk'ın çılgın projelerinden olan Starship projesinde Mars yolculuğu için kullanılması planlanan SN8 roketi, test alanına iniş yaptığı sırada patladı.

Elon Musk'ın merakla beklenen Neuralink projesi canlı olarak tanıttı. Neuralink nedir? Elon Musk'ın tanıttığı insan beyni ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kura...

Hollandalı görsel tasarımcı Bas Uterwijk, bir yazılım ile Hristiyanlığın kurucusu Hz. İsa'nın portresini oluşturdu.

Brezilya'daki Estadual de Campinas Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, ülkedeki yağmur ormanlarına özgü bir kurbağa türüğünde ilk kez çok eşliliğe rastlandığı...

Yapılan araştırmaya göre ilk kez insan dokularında mikroplastiklere rastlandı.

Ağustos ayının 12'sini 13'üne bağlayan gece Perseid meteor yağmuru yaşanacak. Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Dal, h...

Yazarlar
Website Security Test