Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Güneş Mars'ta neden mavi renkte batıyor?

24.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya ve Mars'ta iki ayrı renkte gün batımı son zamanlarda popüler bir konu oldu. Peki dünyamızda kızıl renkte batan güneş, Mars'ta neden mavi renkte batıyor?

Gün batımı Dünya'da kızıl renkte, Mars'ta ise mavi renkte. Peki bunun nedeni ne? Birbirine tamamen zıt olan bu iki gezegende birçok şeyin yanı sıra gün batımı da farklı renkte oluyor. Güneş’ten gelen ışınlar, atmosferde bulunan moleküllere göre yayılıyor. Bahsi geçen moleküller ve toz parçacıkları ise her dalga boyuyla değil, sadece bazılarıyla etkileşime giriyorlar. Işığın bu parçacıklara çarparak kırılması ise gördüğümüz gün batımı rengini belirleyen etmen.

Dünya’ya göre çok daha ince bir atmosfere sahip olan Kızıl Gezegen, neredeyse ağzına kadar karbondioksit ve tozla dolu (Mars’ın basıncı Dünya’daki atmosfer basıncının %1’i kadar). Tozun kırmızı ışığı saçma eğiliminde olması ise bu gezegenin gökyüzünün kırmızı renkte olmasına yol açıyor. Dünyamızda ise durum çok da farklı değil. Hava moleküllerine çarpan ışık mavi renkte bir saçılım gerçekleştiriyor ve gökyüzümüzün mavi rengine bürünmesini sağlıyor.

Gün batımlarında ışığın atmosferde kat etmesi gereken yol artıyor ve bu da ışığın daha fazla kırılmasıyla sonuçlanıyor. Dünya’da bu daha geniş çapta kırmızı renklere sahipken, Mars’ta ise bu olay mavi rengin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Opportunity tarafından kayda alınan videoda, Mars’ın mavi gün batımını gözlemleyebilirsiniz.

PEKİ GÜNEŞ SİSTEMİMİZDEKİ DİĞER GEZEGENLERDE DURUM NE?

Dünya ve Mars güneş sistemimizde gün batımını birebir izleyebildiğimiz iki gezegen. Bir yılı 88 gün olan Merkür'de Güneş ufuk noktasında anında kaybolurken gezegenin sıcaklığı ise çok hızlı bir şekilde 427 °C’den -173 °C’ye geçiş yapıyor. Venüs'te ise kalın ve yoğun bulutlar atmosferi kaplıyor ve Güneş ışınlarının yeryüzüne ulaşmasına engel oluyor. Asit yağmurları ve yüksek sıcaklık da Venüs’ün ayrı bir sorunu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Merkür, dün Güneş ile Dünya arasından geçerek gözlemcilere olağanüstü görseller bıraktı. Merkür'ün Güneş önünden geçişini NASA Youtube'da canlı olarak yayınladı.

Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sevil Acar’ın Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erinç Yeldan ile birlikte hazırladığı “Dual ...

Dünyada yapay zeka harcamaları ve yatırımları ne kadar? Bu yıl global ölçekte 40 milyar doları bulması beklenen harcamalar önümüzdeki yıllarda ne kadara çıkacak?

7-18 yaş arası katılımcılara yönelik sunduğu gençlik kamplarıyla uygulamalı uzay bilimleri ve teknolojileri eğitimi veren Uzay Kampı Türkiye, 2019-2020 eğitim öğretim ...

Antarktika'da son 50 yılın en büyük buzul parçası koptu. Antarktika'da kopan buzul 315 milyar ton ağırlığında ve Kilis büyüklüğünde.

Boston Dynamics'in Atlas robotunun jimnastik yaptığı son görüntüler bilim ve teknoloji gündemini sarstı.

Astronomlar yaşanabilir bölgede yer alan ve ''K2-18b'' olarak adlandırılan bir gezegenin atmosferinde ilk kez suya rastladı. Peki K2-18b dünyaya ne kadar uzaklıkta ve ...

Yazarlar
Website Security Test