Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bilim insanları 10 Nisan'da ne açıklayacak?

2.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bilim insanları 10 Nisan 2019 tarihini göstererek çok önemli bir buluş açıklayacaklarını ifade ettiler.

Bilim insanları 10 Nisan 2019 Çarşamba günü çığır açan bir keşif paylaşacaklarını bildirdiler. Avrupa Güney Gözlemevi'ndeki bilim insanları 10 Nisan'da karadeliklerle ilgili çok önemli bir bilgi paylaşacaklarını duyurdular.

EHT olarak da adlandırılan, Event Horizon Telescope-EHT, yani Olay Ufku Teleskobu, 2017 yılında bulunduğumuz, Samanyolu Galaksisi'nin, merkezinde bulunan Sagittarius A* kara deliğini izlemek için çalıştırılmıştı. İşte bu konuyla alakalı çok önemli bulguların paylaşılacağı söylenen basın toplantısı 10 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 15.00'te yapılacak. Bu önemli basın toplantısı Avrupa Güney Gözlemevi ve Avrupa Araştırma Konseyi tarafından da sosyal medyada paylaşılacak ve Youtube'dan canlı izlenebilecek.

Olay Ufku Teleskobu (Event Horizon Telescope-EHT) ile amaçlanan Samanyolu Galaksisi merkezindeki Sagittarius A* isimli kara deliğin etrafındaki olay ufkunu görüntülemekti. Olay ufku, ışığın artık kaçış hızına ulaşamayacağı bir kara deliğin dışındaki nokta olarak tarif ediliyor ve uzmanlara göre görüntülemek zor olsa da teorik olarak mümkün.

Olay Ufku Teleskobu, dünya çapında 10'dan fazla teleskop ve 14 kurumum katılımıyla 2017'den bu yana radyo dalgalarında Sagittarius A*'yı inceliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Dogru soz

09.04.2019 - 08:25
Bir kara deligi goruntulediler heralde. Sonuc da ekonomimiz duzelmeyecek ama onemli bir ispat.

semih sahin

03.04.2019 - 09:56
ulan bende ufolarin gercek oldugunu uzaylilarla iletisime gectiklerini falan aciklayacaklarini sandin peehhh :))
Diğer Haberler

Boston Dynamics geliştirdiği robotlarla dünyayı şoke etmeye devam ediyor. Boston Dynamics'in geliştirdiği köpek robotlar tonlarca ağırlığındaki kamyonu çekiyor.

İsrail'in Ay'a inmesi için tasarladığı uzay aracı uydumuz Ay'a inmede başarısız oldu.

Event Horizon Telescope (EHT) ile çekilen ve dün (10 Nisan 2019 Çarşamba) yayınlanan ilk Kara Delik fotoğrafının nasıl çekildiğinin bilimsel açıklaması haberimizde.

Bilim insanları 10 Nisan 2019 Çarşamba (Bugün) ilk kez bir kara deliği görüntülemeyi başardıklarını açıkladılar ve elde edilen fotoğrafı da paylaştılar.

SpaceX, yeni oyuncağı Falcon Heavy Block 5 Roketi'nden görüntüler paylaştı. SpaceX şirketi Twitter'daki resmi hesabından 48 saat içinde parçaları birleştirilen Falcon ...

Yenildiği zaman ağzından ve burundan duman çıkaran dondurma büyük ilgi gördü.

Amazon drone (İnsansız hava aracı) ile kargolarını dağıtmaya başlamıştı.

Yazarlar
Website Security Test