Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP Urla Belediye Başkan Adayı İbrahim Burak Oğuz

27.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gözlem'in CHP Urla Belediye Başkan Adayı İbrahim Burak Oğuz ile röportajı.- Siyasetin içinde belediyelerin konumuna bakış açınız nedir?Belediyeler, siyasetin vatandaşa doğrudan temas ettiği kurumlar olarak çok büyük öneme sahip. Hem siyasetin amacı olan halka hizmetin gerçekleştirilmesi adına, hem de belediyeyi yöneten siyasetçinin kendini halkına, toplumuna ispat edebilmesi adına... İyi yönetilen güçlü belediyeler ve başarılı belediye başkanları, hem partilerinin ve hem de kendilerinin yükselmesini sağladığı gibi toplumun çok daha kaliteli hizmet almasını ve ülkemizin de kalkınmasını sağlıyor.


- Belde halkı ile ilişkileriniz nasıldır, sizin gözünüzle belde halkı size nasıl bakıyor?

Biliyorsunuz, ben çekirdekten Urlalıyım. İskele İlkokulu’nda okudum, bütün hayatım Urla’da geçti. Dolayısıyla Urlalı hemşehrilerim beni tanıyorlar, sevgilerini ve muhabbetlerini eksik etmiyorlar. Hepsi sağolsun. Bizim şiarımız, güleryüzlü bir belediye yaratmak. İnsanların belediyeye geldiklerinde sinirlenmelerini istemiyorum. Belediye başkanına ulaşamıyoruz yakınmalarını istemiyorum. Her arkadaşımın belediye başkanı gibi çalışmasını istiyorum. Halkla ilişkiler birimimizi 24 saat açık tutmayı planlıyoruz. Halkın sorunlarını dinlemek, sıkıntılarında yanında olmak, belediyedeki işlerini kısacık sürelerde halletmek, ikramlarda bulunmak, kısacası onların mutlu olmasını sağlamak ana hedefimiz. Amacımız, insanlarımızı mutlu etmekse bunları yapacağız. Urlalılarla bunları paylaşıyoruz, tüm hemşehrilerimizden de güzel tepkiler alıyoruz.


- Başkan adayı olduğunuz ilçeniz için projeleriniz neler olacak?

Seçimlerde uçuk projeler havada uçuşur. Hemen hiç biri de gerçekleşmez. Bir bakarsınız başkan adaylarının broşürlerine, inanılmaz projeler görürsünüz. Zannedersiniz ki bir anda Avrupa kentleri kalitesinde bir kente kavuşacağız. Zaman içinde broşürlerde yazan hiçbir ‘yapacağız, göreceksiniz’in gerçekleşmediğine şahit olursunuz. Bu kandırmaca dünyanın her tarafında oluyor! Bizim de projelerimiz var. Bu kentin sorunlarını çözecek düşüncelerimiz var. Arkadaşlarımızla yaptığımız önemli çalışmalar var. Baktığınız zaman, caddelerimizde sıkıntılar olduğunu görüyoruz. Caddelerimizin yetersiz kaldığını görüyoruz. Otopark sıkıntısı olduğunu görüyoruz. Çünkü Urla, çok ziyaretçi alan bir ilçe. Bunlar ihmalden kaynaklanmıyor, büyümeden kaynaklanıyor. Bu sorunları mantıklı planlamalarla çözmek gerekiyor. Urla geniş bir alana yayılmış; yerleşim alanlarının arasındaki büyük mesafeler herkesin araç kullanmasını gerektiriyor. Örneğin kentin her tarafına çağdaş ulaşım sağlamak zorundayız. Otopark konusu gelecek yılları düşünerek çözülmeli. Yeni oluşturulacak caddeler, yine bu mantıkla yapılmalı. Bunlar yapılırken kimse mağdur edilmemeli. Bizim istediğimiz, herkesin fikrini söyleyerek yapılacak her işe katkı vermesidir. İşte bu nedenle hep aynı yere dönüp geliyoruz. İlişkiler iyi olmalı. Halkın güvenini kazanmalısınız. Yoksa kağıt üzerinde kanallar açmak, sular yürütmek, içine kayıklar koymak, bir hayal kenti yaratmak çok kolay. Esas zor olan ve halkı ilgilendiren kısmı, sonrası. Yapabildin mi? diye sorarlar; insan cevap veremez.


- Hobileriniz nelerdir?

Urla bir deniz kenti. Deniz kenti olmak, denizi seyretme imkanı, denizin kenarında oturup kafa dinleme, yazın serinleme şansı demek değildir. Önce şunu söyleyeyim, deniz kentinin en birinci görevi, denizini ve sahillerini korumaktır. Sahilleri herkesin faydalanabileceği gibi düzenlemektir. Denizin kirlenmemesini sağlamaktır. Balıkçılığı, denizciliği geliştirmek, ekonomiye değerli katkılar vermesini sağlamak önemli değilse, deniz kenti olmanızın bir faydası olmaz. Denizle ilgili yapacağımız çok işler var. Urla-İzmir arasında deniz seferlerinin yapılmasını çok önemsemeliyiz. Bunun yanı sıra ilçemizin ulaşım yükünün büyük bölümünü karşılayan taşıma kooperatiflerinin daha modern şartlarda çalışmasını sağlamalıyız. İzmir’in bu araçlara ulaşımını, bu araçların son duraklarından ilçenin her tarafına insanların gidebilmesini sağlamalıyız. Her sahilimize insanların toplu taşım araçlarıyla gidebilmesini önemsiyoruz. Bu isteğimizin kargaşaya neden olmamasını da gerçekleştirmek zorundayız. Sahillerimizin üzerinde güzel, ucuz hizmet verecek tesislerin olması önemli. Bu tesislerin hakkaniyetle ve özellikle gençlerce işletilmesi önemli. Esnafımızın buralarda hizmet verebilmesi önemli… Denizin, sahillerin ilçe ekonomisine gençlerimize fayda sağlamasını çok önemsiyoruz. Gelecek yıllarda deniz şenlikleri niye yapmayalım? Amatör balıkçılığı neden geliştirmeyelim? Gençlerin küçük teknelere sahip olmalarını neden sağlamayalım? Deniz konusunda yapacaklarımız çok. Bu arada geçtiğimiz günler Kum Denizi civarını inceledik. Buranın acilen kurtarılması gerekiyor. Kum Denizi çekiliyor. Eğer müdahale etmezsek, birkaç yıl içinde yok olması söz konusu. Bu gün hudut sahillerin uhdesinde bulunan Karantina Adası, küçülüyor. Orada önemli tarihi eserler var, gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor. Anlayacağınız bu konu geniş ve uzun.


Sibel Başkanımız festivaller konusunda önemli işler yaptı. Enginar Festivali bunların başını çekiyor. Sibel Hanım’ın yaptığı bu başlangıcı, geliştirerek, biraz daha modern dokunuşlarla tabii ki sürdürmeliyiz. Halkın bir şenliği, bir festivali sahiplenmesi, bu bağlamda kurulan birliktelikler çok önemli. Festivallerin ekonomiye katkılarını geliştirmeliyiz. Sadece insanları eğlendirmek değil, ekonomik, sosyal ve kültürel katkılarını artırmak zorundayız. Bağ bozumu şenlikleri, kukla festivalleri tabii ki devam etmeli. Sosyal kent yaşamının gevrekleri bunlar.
Urla’ya sadece tarım kenti diyemezsiniz. Sadece turizm kenti de diyemezsiniz. Buranın özelliği, hepsinin bir arada olması. Bu yüzden yerel yönetimlerin çok planlı çalışması gerekiyor. Öte yandan kaplıca konularında jeolojik çalışmalar gerektiren bir yer. Burada esas iş, var olanı korumak, koruyarak gelişmektir. Tarım alanlarını elbette çok iyi korumalıyız. Ama yaşadığımız çağın gereklerini de yerine getirmek zorundayız. Konut sorunu hat safhada. İşyeri bulmakta güçlük çekiliyor. Bunları da çözmek zorundayız. Gönül ister ki; bütün bunları yaparken kentin tarihi dokusuna uygun standartlar getirelim. Tarımı küçük fabrikalarla, işletmelerle geliştirelim. Müzelerimiz olsun, denizimize turistler gelsin, ekonomiyi yükseltelim. Bunların hepsi olacak. Amacımız Urla’yı, Urla halkını refah içinde yaşatmaksa ki öyle, planlamalarımızı büyük hesaplarla yapacağız.


Projelerimizi Mart ayında açıklayacağız. Hepsi de bu ilçenin kalkınmasına, insanların huzurlu, rahat yaşamasına katkıda bulunacak projeler. Ama yapılamayacak hiçbir proje, seçim vaatlerimizde yer almayacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

NASA Uranüs gezegeninin en net fotoğrafını çekti. Güneşe yakınlık sıralamasına göre 7. sırada bulunan Uranüs'ün yeni fotoğrafı paylaşıldı.

Merkür, dün Güneş ile Dünya arasından geçerek gözlemcilere olağanüstü görseller bıraktı. Merkür'ün Güneş önünden geçişini NASA Youtube'da canlı olarak yayınladı.

Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sevil Acar’ın Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erinç Yeldan ile birlikte hazırladığı “Dual ...

Dünyada yapay zeka harcamaları ve yatırımları ne kadar? Bu yıl global ölçekte 40 milyar doları bulması beklenen harcamalar önümüzdeki yıllarda ne kadara çıkacak?

7-18 yaş arası katılımcılara yönelik sunduğu gençlik kamplarıyla uygulamalı uzay bilimleri ve teknolojileri eğitimi veren Uzay Kampı Türkiye, 2019-2020 eğitim öğretim ...

Antarktika'da son 50 yılın en büyük buzul parçası koptu. Antarktika'da kopan buzul 315 milyar ton ağırlığında ve Kilis büyüklüğünde.

Boston Dynamics'in Atlas robotunun jimnastik yaptığı son görüntüler bilim ve teknoloji gündemini sarstı.

Yazarlar
Website Security Test