Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yanlış hesap ''İZSU'dan'' döndü!..

22.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, "Belediyenin yağmur suyu yatırımları sayesinde, Türkiye'nin en ileri biyolojik arıtma tesisi olan Çiğli'de 'arıtılan su miktarı' yüzde 21 azalmış."

Zira, "Belediyenin son 4 yılda yaptığı 175 milyon liralık yatırımla, 'Atık su hatları ile yağmur suyu hatları ayrılmış' ve İZSU, arıtmadaki bu ayrılma ile arıtmadaki enerji maliyetlerinde şimdiden 21 milyon lira tasarruf etmiş."

Dahası,  "2004 - 2018 arasında ise 261 milyon liralık yatırım yapılarak 506 kilometrelik yağmur suyu hattı oluşturuldu ve ana hattaki yük azaltılmış. Şimdi Bornova, Çiğli Harmandalı ile Menemen'de de yağmur suyu hattı çalışmaları devam ediyormuş."

GÖZLEM'e "veda" ziyaretine gitmiştim. Öcal Ağabeye, bu hafta "bu konuyu yazacağımı ve belediyeye bir İzmirli olarak teşekkür edeceğimi" söyledim.

Güldü ve dedi ki; "Aziz Başkan ve dönemine, İZSU yetkililerine teşekkür etmekte haklısın. Ama, İZSU yetkililerine bir sor bakalım; 'Kanal Projesi'nin temelini teşkil eden Konak - Çiğli ana hattı döşenirken', yağmur suyu ile atık su hattı ayrı mıydı, birleşik miydi? Sonra kim bu iki hattı 'bütün itirazlara rağmen' birleştirdi? Hatta o koca koca boruları da küçülttü? O yüzden fazla yağmur yağdığında yağmur suları Çiğli'ye gideceğine, atık sularla birleşip, şehir yollarını o yolların kenarındaki binaların alt katlarını basmadı mı? Kardeşim Kemal Uluç, Kanal Projesi'nde kontrol şirketinin ortağı olarak İzmir'de bu projeyle devri teslime kadar günü gününe ilgilendi. Ona bu birleştirmeyi anlattığımda, "Olamaz, bu intihar demek" demişti. Zorunlu ve çok çok yerinde olarak bu defa 'ayrılma projesi' gerçekleştirildi. Peki, 'birleştirme projesini gerçekleştiren' ve sonradan 'ayrılma projesini zorunlu hâle getiren' sorumlu kim? Bu skandalın hesabını kim verecek? Nerede o 'birleştirme projesinin yapan' Belediye yetkilisi?.."

İşin bu tarafını bilmiyordum; "Öcal ağabey gerçekleri söylüyorsa", hakikaten sormak gerek; "Nerede o yetkili?.."

 

 

Sağırsultan veda ediyor!..

Sevgili okurlarım, bunca zamandır sizlerle bu sütunlarda beraberim. Ama, "başka bir branşta İstanbul'da başka bir iş buldum"; gazeteciliğe ve GÖZLEM'e veda ediyorum. Artık bu meslekte iş kalmadı. "Özgürce yazamıyorsun" bile.

Onun için, sizlere "Allahaısmarladık" diyor ve bugüne kadar bana gösterdiğiniz teveccühe teşekkür ediyorum. Elbette başta sevgili patronum Çetin Gürel'e de, GÖZLEM'deki ağabeylerim ve arkadaşlarıma da.

Hoşça kalın!..

 

Dün ne yaptı, şimdi ne yaptı, ne dedi?

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir'de "15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Parkı'nı açarken" oradaydım. Konuşmasının önemli bir bölümünü Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na ayırmıştı. Onu, açılışa gelen binlerce İzmirliye ayakta alkışlattı. "Belediye Başkanı olarak İzmir'e yaptıklarını" öve öve bitiremedi.

Bu sırada yanımdaki CHP'li ve İzmirli bir arkadaş, kulağıma eğildi ve dedi ki; "Recep Tayyip Erdoğan uzun süre başkanlık yapan, hızı kesilen, haklarında iddialar yaygınlaşan, başarı notları düşen Belediye Başkanları istifa ettirmişti; 'yeni kan gelsin' diye. Bizler de onu parti olarak yerden yere vurmuştuk. İşte burada ve kaçıncı defa "öve öve göklere çıkardığı, herkese örnek gösterdiği, ayakta alkışlattığı, çok başarılı bir Belediye Başkanını" yeniden aday yapmadı. "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu" demek geliyor, içimizden ama, susuyoruz, önümüzde ve çok yakında hayati bir seçim var, çünkü!.."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

NASA Uranüs gezegeninin en net fotoğrafını çekti. Güneşe yakınlık sıralamasına göre 7. sırada bulunan Uranüs'ün yeni fotoğrafı paylaşıldı.

Merkür, dün Güneş ile Dünya arasından geçerek gözlemcilere olağanüstü görseller bıraktı. Merkür'ün Güneş önünden geçişini NASA Youtube'da canlı olarak yayınladı.

Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sevil Acar’ın Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erinç Yeldan ile birlikte hazırladığı “Dual ...

Dünyada yapay zeka harcamaları ve yatırımları ne kadar? Bu yıl global ölçekte 40 milyar doları bulması beklenen harcamalar önümüzdeki yıllarda ne kadara çıkacak?

7-18 yaş arası katılımcılara yönelik sunduğu gençlik kamplarıyla uygulamalı uzay bilimleri ve teknolojileri eğitimi veren Uzay Kampı Türkiye, 2019-2020 eğitim öğretim ...

Antarktika'da son 50 yılın en büyük buzul parçası koptu. Antarktika'da kopan buzul 315 milyar ton ağırlığında ve Kilis büyüklüğünde.

Boston Dynamics'in Atlas robotunun jimnastik yaptığı son görüntüler bilim ve teknoloji gündemini sarstı.

Yazarlar
Website Security Test