Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yanlış hesap ''İZSU'dan'' döndü!..

22.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, "Belediyenin yağmur suyu yatırımları sayesinde, Türkiye'nin en ileri biyolojik arıtma tesisi olan Çiğli'de 'arıtılan su miktarı' yüzde 21 azalmış."

Zira, "Belediyenin son 4 yılda yaptığı 175 milyon liralık yatırımla, 'Atık su hatları ile yağmur suyu hatları ayrılmış' ve İZSU, arıtmadaki bu ayrılma ile arıtmadaki enerji maliyetlerinde şimdiden 21 milyon lira tasarruf etmiş."

Dahası,  "2004 - 2018 arasında ise 261 milyon liralık yatırım yapılarak 506 kilometrelik yağmur suyu hattı oluşturuldu ve ana hattaki yük azaltılmış. Şimdi Bornova, Çiğli Harmandalı ile Menemen'de de yağmur suyu hattı çalışmaları devam ediyormuş."

GÖZLEM'e "veda" ziyaretine gitmiştim. Öcal Ağabeye, bu hafta "bu konuyu yazacağımı ve belediyeye bir İzmirli olarak teşekkür edeceğimi" söyledim.

Güldü ve dedi ki; "Aziz Başkan ve dönemine, İZSU yetkililerine teşekkür etmekte haklısın. Ama, İZSU yetkililerine bir sor bakalım; 'Kanal Projesi'nin temelini teşkil eden Konak - Çiğli ana hattı döşenirken', yağmur suyu ile atık su hattı ayrı mıydı, birleşik miydi? Sonra kim bu iki hattı 'bütün itirazlara rağmen' birleştirdi? Hatta o koca koca boruları da küçülttü? O yüzden fazla yağmur yağdığında yağmur suları Çiğli'ye gideceğine, atık sularla birleşip, şehir yollarını o yolların kenarındaki binaların alt katlarını basmadı mı? Kardeşim Kemal Uluç, Kanal Projesi'nde kontrol şirketinin ortağı olarak İzmir'de bu projeyle devri teslime kadar günü gününe ilgilendi. Ona bu birleştirmeyi anlattığımda, "Olamaz, bu intihar demek" demişti. Zorunlu ve çok çok yerinde olarak bu defa 'ayrılma projesi' gerçekleştirildi. Peki, 'birleştirme projesini gerçekleştiren' ve sonradan 'ayrılma projesini zorunlu hâle getiren' sorumlu kim? Bu skandalın hesabını kim verecek? Nerede o 'birleştirme projesinin yapan' Belediye yetkilisi?.."

İşin bu tarafını bilmiyordum; "Öcal ağabey gerçekleri söylüyorsa", hakikaten sormak gerek; "Nerede o yetkili?.."

 

 

Sağırsultan veda ediyor!..

Sevgili okurlarım, bunca zamandır sizlerle bu sütunlarda beraberim. Ama, "başka bir branşta İstanbul'da başka bir iş buldum"; gazeteciliğe ve GÖZLEM'e veda ediyorum. Artık bu meslekte iş kalmadı. "Özgürce yazamıyorsun" bile.

Onun için, sizlere "Allahaısmarladık" diyor ve bugüne kadar bana gösterdiğiniz teveccühe teşekkür ediyorum. Elbette başta sevgili patronum Çetin Gürel'e de, GÖZLEM'deki ağabeylerim ve arkadaşlarıma da.

Hoşça kalın!..

 

Dün ne yaptı, şimdi ne yaptı, ne dedi?

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir'de "15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Parkı'nı açarken" oradaydım. Konuşmasının önemli bir bölümünü Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na ayırmıştı. Onu, açılışa gelen binlerce İzmirliye ayakta alkışlattı. "Belediye Başkanı olarak İzmir'e yaptıklarını" öve öve bitiremedi.

Bu sırada yanımdaki CHP'li ve İzmirli bir arkadaş, kulağıma eğildi ve dedi ki; "Recep Tayyip Erdoğan uzun süre başkanlık yapan, hızı kesilen, haklarında iddialar yaygınlaşan, başarı notları düşen Belediye Başkanları istifa ettirmişti; 'yeni kan gelsin' diye. Bizler de onu parti olarak yerden yere vurmuştuk. İşte burada ve kaçıncı defa "öve öve göklere çıkardığı, herkese örnek gösterdiği, ayakta alkışlattığı, çok başarılı bir Belediye Başkanını" yeniden aday yapmadı. "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu" demek geliyor, içimizden ama, susuyoruz, önümüzde ve çok yakında hayati bir seçim var, çünkü!.."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

NASA'nın hazırladığı zor astronot testi sosyal medyanın gündeminde. NASA'nın astronot testini çöz. NASA'nın astronot testini geçebilecek misin? Hangi sorular var? NASA...

NASA, Uzay'da insanlığın kolonizasyon faaliyetleri için geliştirdiği Valkyrie robotuna merhaba deyin.

Apollo 11 programının 50’nci yıldönümü, Uzay Kampı Türkiye’de ''Apollo Haftası'' olarak düzenlenen özel bir haftada farklı etkinliklerle kutlandı.

İskoçya’daki Glasgow Üniversitesi’nde çalışan fizikçiler dünyanın ilk gerçek kuantum dolanıklığı fotoğrafını çektiler. Kuantum Dolanıklığı nedir, nasıl oluşur? İşte Ku...

Bu akşam (16 Temmuz 2019 Salı) Ay tutulması gökyüzü meraklılarını bekliyor. Ay tutulması saat kaçta olacak? Türkiye'den izlenebilecek mi? Ay tutulması ne zaman, saat k...

Paralel Evren nedir? Bilim insanları Paralel Evren deneyi için düğmeye bastı. Paralel Evren deneyi nasıl olacak, nerede yapılacak? Bilim insanlarının yapacağı Paralel ...

NASA tarafından belirlenen bir asteroidin 2019'dan başlayarak 2116 yılına kadar Dünya'ya 165 kere yaklaşacağı ifade edildi. Son yıllarda Dünya'ya yaklaşan ve çarpma ri...

Yazarlar
Website Security Test