Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kılıçdaroğlu neden sinirli?..

8.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi'nin istifası üzerine, Ankara'daki "Bir Bilenim'e" telefon ettim. Aktif politikayı bırakmış (CHP'li) bir Bilenim'e sordum; "Neler oluyor CHP'de?."

Telefonda bir süre sessizlik oldu, sonra cevap geldi; "Sayın Genel Başkan'a bir şeyler oldu. Sinirli, öfkeli bir süreç yaşıyor. Onu hiç böyle görmemiştik. Ve bu hava içinde kararları pek salim olamıyor. Çok şey yüze göze bulaştı, istifalar Genel Sekreter'e kadar ulaştı, etrafında ona en yakın olanları bile kırdı. Sebebi ne, onu da bilen ok, her kafadan bir ses çıkıyor. Bu hava içinde seçim süreci nasıl geçilecek ve asıl seçimlerden sonra ne olacak, herkes endişe içinde bekliyor. Ankara'dan çıkan dalgaları, sizler Ege'de, İzmir'de hissetmiyor musunuz? Okuduklarıma, dinlediklerime göre, şiddetli dalgalar oraları da vuruyormuş. Burada 'önce seçilen sonra Aziz Kocaoğlu'nun adamı' denilerek değiştirilen adaylar konuşulup duruyor, iş gerçekten oralara kadar vardı ise, birlik, beraberlik nasıl sağlanacak, sen de onu bana anlat" dedi.

Kendisine "Yorum yok" dedim, teşekkür edip telefonu kapadım. Allah kolaylık versin, CHP'lilere. İşleri güç!..

 

Hangi Parti kârlı çıkacak?

Birçok gazeteye, birçok partinin seçim bürolarına girdim, çıktım. Hatta Ayvalık'taki, Kula'daki, Marmaris'teki, Bodrum'daki, Fethiye'deki arkadaşlarıma bile sordum. Anladım ki; Millet ve Cumhur İttifaklarında "yerel bazda çıkan anlaşmazlıklar" ve de "partilerinde aday olamayınca, istifa edip başka partilerden aday olanlar" sandığı çok etkileyecekler.

Bu trafikten en kârlı çıkacak partiler de, DSP / DYP ve HDP gibi görünüyor, ittifak partilerinde hemen hemen "eşit" kayıplar olacak.

 

Bu nasıl şehir gazeteciliği?

 

İzmir Hilton Oteli'nin çevresi "İzmir'de yayınlanan gazetelerin çoğunun mutfaklarının olduğu" bir mekandır; çapı bir kilometreyi geçmez.

Hilton merkezli bu daire, İzmir'de "trafik keşmekeşinin en yoğun olduğu" bir yerdir; bu gazetelerde çalışan en yetkilisinden, stajyer muhabirine, genel müdüründen, şoförüne kadar yüzlerce insan, bu keşmekeşi her gün görür, yaşar, kızar, öfkelenir amma...

İş "gazetecilik görevine gelince" her şey unutulur; yahu, hayatınızı etkileyen  "işinize her sabah sinir içinde gelmenize yol açan" o keşmekeşin, kaosun "haber değeri" yok mudur; orada yüzlerce iş yeri ve binlerce çalışanı var; "bu keşmekeş" haber olmaz mı?

Neden o gazetelerin bir tanesi, "bu konuyu bir kampanya hâline getirmez", her gün o keşmekeşin resimlerini, "sorun halledilene kadar" sayfalarına koymaz, ilgililerden, yetkililerden hesap sormaz?

Hilton'un etrafında daracık sokaklar ve daracık caddeler(!) vardır; bunların iki yanı park etmiş otolarındır, hatta çok zaman otolar bir tarafı tekli, öte tarafı ikili park halindedirler!

Bitmedi, bazıları da "iki yönlüdür, gidiş ve geliş"; dahası oralarda hastaneler vardır, ambulansların vızır vızır işlemesi gerekir, Allah korusun bir yangında, itfaiye nasıl müdahale edecektir?

Bunlar yazılmazsa, haber yapılmazsa, "sorunu çözdürecek" bir tavır konulmazsa, "şehir gazetelerinin görevi" nedir?

"Tiraj" diye ağlayan gazeteciler, "böyle haberleri sayfalarına taşımazlarsa", vatandaş o gazeteleri neden alacaktır?

"Dünyayı, Vatanı, Milleti kurtaran" ve "ulusal" dediğimiz gazeteler vardır; gazetelerinin görevi ise "beldelerini kurtarmaktır ; sayfalarını bülten ve ajans haberleriyle doldurmak değil!

Okuyucu da, tiraj da "öyle gelir"; bir zamanların ülkenin en büyük gazetelerine meydan okuyan ve Ege'de baş eğdiren Yeni Asır'ı gibi!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Rusya’nın Plesetsk Uzay Üssü’nden fırlatılan ve Glonass-M navigasyon uydusunu taşıyan Soyuz-2.1b roketine çarpan yıldırım videosu sosyal medyada gündem oldu.

SpaceX şirketi 60 tane internet uydusunu Falcon 9 roketi ile uzaya gönderdi. SpaceX uyduları gönderdiğini Twitter hesabından duyurdu.

Türkiye Mars'a gitmek isteyen ülkeler arasında birinci oldu. NASA'nın Mars projesinde isim başvurusu yapan ülkeler arasında Türkiye bir günde liderliği ele aldı.

NASA isminizi Mars'a yolluyor. Ücretsiz olarak kayıt olup isminizi Mars'a gönderebilirsiniz. NASA Mars Projesi'ne adını yazdır. İsmini Mars'a gönder. Başvuru bağlantıs...

AstraZeneca, uzaya ilaç gönderimi üzerine çalışmak için Center for Advancement of Science in Space (Uzayda Bilimin Gelişme Merkezi) işbirliğiyle 1 Mayıs’ta yörüngedeki...

Ay küçülüyor. Ay neden küçülüyor? Ay ne kadar küçüldü ve küçülmeye devam edecek mi? Tüm bu soruların cevabı haberimizde...

NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu ile 16 yılda çektiği inanılmaz galaksi kümeleri fotoğrafı.

Yazarlar
Website Security Test