Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP’deki yanlış adımlar ve İzmir kıyameti!..

18.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Her şey, hiç olmazsa “su üstündeki” sakinliği ile sürüp gidiyordu, taa ki Çarşamba günü öğle saatlerine kadar. Sonra kıyamet koptu; zira Aziz Kocaoğlu, Ankara’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmüş ve “Ben de adayım” açıklamasını yapmıştı.

Ankara’da Merkez Yönetim Kurulu’nda kararlaştırılacak “İzmir Adayının ismi”, öğleden sonraki Parti Meclisi’ne götürülecek ve “nihai karar” orada alınacaktı!..

Kocaoğlu’nun açıklaması, önce CHP Genel Merkezi’nde “bomba gibi” patladı ve bu patlamanın sesi anında İzmir’de duyuldu.

“Bomba patlamasaydı”; iki kişi, öğeden sonraki Parti Meclisi’nden çıkacak kararı “doğrudan kendilerini ilgilendireceği için” heyecanla bekliyorlardı; biri Ankara’da idi, Tuncay Özkan ve biri de İzmir’de idi; Tunç Soyer!..

Zira, Ankara kulislerinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “İzmir adaylığı için MYK’na ve oradan da Parti Meclisi’ne götüreceği iki ismin” Soyer ağırlıklı, Özkan rotasyonlu olacağı açık açık konuşuluyordu!..

Son ana kadar, Genel Başkanı’na “bu görüşünü kabul ettiremediğini anlayan” Aziz Kocaoğlu’nun yapacağı tek şey kalmıştı; “Ben de adayım” demek!..

Şimdi, “yarış yeniden başladı” ve yarışa “büyük favori” de girdi!..

“Ne olur” diye bana soruyorlar; cevabım “çok net”, CHP , “İzmir’i düşünüyorsa”, Parti Meclisi’nden “Kocaoğlu kararı çıkar!..”

Yok, İzmir’i düşünmüyorsa, “Kocaoğlu’nun istemediği bir ismi çıkarır”; ondan sonra olacakları, şu anda kimse tahmin edemez!..

Ortaya çıkan bu yeni tablo, AKP Adayı Nihat Zeybekçi’nin karargahınca memnuniyet yarattı. AKP’li komşum, Perşembe sabahı yaptığımız günlük sohbetimizde “Keşke, çayı geçerlerken atı değiştirseler, bu kapışma bile bize çok şey kazandırdı, Allah Kılışdaroğlu’ndan razı olsun” deyiverdi. Zeybekçi’nin karargahındaki memnuniyetin sesi idi, bu AKP’li komşumun beklentisi!..

 

Basın camiasının tahmini!..

Aziz Kocaoğlu’nun açıklamasından sonra, bir basın turu yaptım ve gazetelerdeki nabzı yokladım.

Hemen hemen yarı yarıya yakındı, “şimdilik” tahminler; yüzde 55 Kocaoğlu, yüzde 45 Soyer, “o olmazsa” Özkan!..

“Parti Meclisi’nden Kocaoğlu” çıkar diyen meslektaşlarım, “Kocaoğlu’suz ya da Kocaoğlu’nun karşı olduğu bir adayla CHP için seçim tehlikeye girer ve Ankara bu kararı almaz” görüşündeydiler!..

“Parti Meclisi, Kocaoğlu’nun restini görür, Tunç Soyer’i ya da Tuncay Özkan’ı seçer” görüşünde olan meslektaşlarım da ikiye bölünmüşlerdi; “Yüzde 70 Soyer, yüzde 30 Özkan” olarak. Diyorlardı ki; “Kılıçdaroğlu İzmir işini uzatmakla ne büyük hata yaptığını anlamıştır.

“Kimlerin tahmini çıkacak” bir hafta sonra belli olacak. Ama bu bir hafta, “Aday adayları Soyer ve Özkan başta” çok kişiye “uykusuz geceler” geçirtecek. Ankara’daki karar vericiler de zora girdiler; Allah kolaylık versin!..

 

Gaziemir’den yükselen ses!..

“Aday adayıyım” dedikten sonra İzmir’e dönen Aziz Kocaoğlu, Gaziemir’deki büyük dönüşüm projesinin tanıtımına katıldı ve gelen binlerce İzmirli ile kucaklaştı. “İzmir Aziz’dir, Aziz kalacak” sloganları sık sık kulaklarda çınladı.

Başkan’ın moralli, rahatlamış ve neşeli olduğunu gören İzmirliler de coştukça coştular. “2 gün önce bir karar verdim ve aday adayı olarak müracaat ettim. Bana bu ulvi görevi veren partim ve İzmirliler için geceli gündüzlü çalışmaya hazırım. Başka bir amacım olmadığını namusum üzerine buradan taahhüt ediyorum” sözleri büyük alkış aldı.

“15 yıldır hemşerilerim için çalışıyorum. İzmir farklı bir şehirdir. Bu kentte inancına, mezhebine, etnik kökenine saygılı 4 milyon 350 bin hemşerimizle huzur içerisinde yaşıyoruz. Kumpaslara karşı birlikte direndik. Eğer aday gösterilirsem, İzmir’i beraber kalkındırmaya devam edeceğiz” dediğinde yanımdaki bir İzmirli kulağıma eğildi; “Onu aday göstermezlerse, Ankaralıların hiç biri İzmir’e uğramasın” dedi, güldüm!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Boston Dynamics geliştirdiği robotlarla dünyayı şoke etmeye devam ediyor. Boston Dynamics'in geliştirdiği köpek robotlar tonlarca ağırlığındaki kamyonu çekiyor.

İsrail'in Ay'a inmesi için tasarladığı uzay aracı uydumuz Ay'a inmede başarısız oldu.

Event Horizon Telescope (EHT) ile çekilen ve dün (10 Nisan 2019 Çarşamba) yayınlanan ilk Kara Delik fotoğrafının nasıl çekildiğinin bilimsel açıklaması haberimizde.

Bilim insanları 10 Nisan 2019 Çarşamba (Bugün) ilk kez bir kara deliği görüntülemeyi başardıklarını açıkladılar ve elde edilen fotoğrafı da paylaştılar.

SpaceX, yeni oyuncağı Falcon Heavy Block 5 Roketi'nden görüntüler paylaştı. SpaceX şirketi Twitter'daki resmi hesabından 48 saat içinde parçaları birleştirilen Falcon ...

Yenildiği zaman ağzından ve burundan duman çıkaran dondurma büyük ilgi gördü.

Amazon drone (İnsansız hava aracı) ile kargolarını dağıtmaya başlamıştı.

Yazarlar
Website Security Test