Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İşte Nihat Zeybekçi!..

23.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Ankara’dan gelen kulis haberlerine bakılırsa, “CHP Genel Merkezi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayını açıklamak için, AKP adayının açıklanmasını” bekliyormuş.

Eh, fazla beklemesine gerek kalmadı, zira ben bu satırları yazarken (Perşembe / saat 11.00) bir gazeteci ağabeyden telefon geldi; “Haberin olsun, Cumhurbaşkanı Ankara / İstanbul / İzmir dahil 40 il belediye başkan adayını cumartesi günü açıklayacak. İstanbul’a Binali Yıldırım, Ankara’ya Mehmet Özhaseki, İzmir’de de Nihat Zeybekçi kararı verilmiş!..”

Oooo, Ankara / İstanbul tamam da, İzmir tam bir sürpriz; bugüne kadar kulislerde adını duymamıştım.

Nihat Bey’i 2004’lü yıllardan beri, yani Denizli Belediye Başkanlığı’na seçildiğinden beri tanırım. Tavas’ta doğmuş, çocukluğu yokluk içinde geçmiş, biyografilerine göre çıraklık, salyangoz toplayıcılığı bile yapmış, “devlet parasız yatılı imtihanlarını kazanarak” Kütahya İmam Hatip Lisesi’nde okumuş. Sonra, İstanbul Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olmuş, eğitimini yüksek lisansını da yaparak tamamlamış. İstanbul’da okurken, Necip Fazıl Kısakürek’in sohbetlerine katılmış, bunlardan birinde Recep Tayyip Erdoğan ile tanışmış.

Zeybekçi, daha sonra memleketi Denizli’ye dönmüş ve Turkuaz Tekstil Şirketi’ni kurmuş, iki dönem Denizli Tekstil İhracatçılar Birliği Başkanlığı’na, nihayet 2004’te AKP’den Denizli Belediye Başkanlığı’na seçilmiş, iki dönem bu makamda Denizli’ye büyük  hizmetler vermiş, sonra Denizli Milletvekili olmuş ve iki dönem “Ekonomi Bakanlığı” da yapmış, bir iş adamı / siyasetçi. İngilizce ve Almanca biliyor, hem de çok iyi biliyor, evli, bir kız, 3 erkek çocuk babası.

İşte, İzmir’imizin “seçimi kazanırsa” Büyükşehir Belediye Başkanı olacak Nihat Zeybekçi’nin özetle öz geçmişi bu.

Hatta adının “Nihat” olmasının da bir hikayesi var; doğduğunda aile ikiye bölünmüş; “Adı, Mehmet mi, Mustafa mı olsun” diye, tartışma “Nihat” adı konularak sonlandırılmış.

CHP’nin kalesinde, “seçilebilir mi”; bu sorunun cevabını, CHP’nin adayını bekleyelim, sonra ararız!..

 

CHP / İzmir!..

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıklamak için “AKP’nin adayının açıklanmasını bekleyen” CHP’nin kafası, cumartesi günü rahatlayacak. Gerçi “Nihat Zeybekçi” adı bile duyuldu ama, gene de Cumhurbaşkanı’nın açıklaması bekleniyor.

Bakınız, ey CHP’liler, İzmir ve İzmir ilçeleri için söylüyorum, sadece, öteki illerden haberim yok:

“İzmir için bu bekleme nöbetini” fazla uzatmayınız, uzatırsanız zarar görürsünüz, zira görmeye başladınız bile. Uzatırsanız, şu tablo ortaya çıkacaktır; ya “İlçe belediyeleri aday seçimi de, Büyükşehir belediye başkan adayını bekleyecek” ya da “onların adayları belirlenecek” ve Büyükşehir belediye başkan adayı, “ilçe belediye başkan adaylarını” kucağında bulacak.

 

Diyelim ki, “hep beraber seçim sandığından çıktılar”, iyi de “ahenk nasıl sağlanacak” ve de “İzmirlinin seçeceği takımda Büyükşehir Belediye Başkanı’nın istemediği ilçe belediye başkanları varsa, ki olacaktır”, ne olacak?..

Sizler, “yeni gelecek olan” adayın, İzmir’e ve koltuğuna ısınacağı yıllar geçmeden, “Aziz Başkan gibi “toparlayıcı bir liderlik yapacağına” inanıyor musunuz?..

 

Ve kulisten bir örnek!..

 

İzmir’de “kaynamaya başlayan CHP yerel kulis kazanındaki fokurdamalar, olan bitenler, söylenenler, fısıldananlar” Genel Merkeze ulaşmıyor mu, acaba?..

Mesela deniyor ki; Büyükşehir başkan aday adayı olan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ “Ben Büyükşehir belediye başkan adayı olmazsam, Bayraklı Belediye Başkanlığı’na da aday olmam. Zira, büyükşehir başkan adayı olarak seçilecek şu aday adayının, bu aday adayının altında çalışmam, çalışamam” diyormuş ve 5 – 6 aday adayı olması muhtemel ismi art arda sıralıyormuş.

Doğru mu, bilmiyorum. Bana anlatan “güvenilir” bir arkadaşımdı. Kuliste “en hafifi bu” konuşulanların, kulaklara fısıldananların. Dahası, dahaları var da var; öyleleri var ki; “CHP Büyükşehir Belediye başkan aday adayları” için, onları AKP’li adaylar bile söylemezler; anlayın gerisini.

Bilmem ki, bu karmaşada CHP İl Başkanı neden susup oturuyor, CHP İzmir Milletvekilleri ne yapıyor? Bildiğim bir şey var; AKP’de “İzmir ümitleri” arttıkça artıyor, bu ümitlerin üzerine de Nihat Zeybekçi geliyor; hayırlısı!..

 

Urla’da AKP bombası!..

İzmir’de CHP’nin kalelerinden biri olan Urla’da, AKP “ciddi bir hamle” yaptı ve “beldede çok sevilen” Devlet Hastanesi Başhekimi Adıgüzel Demirel’i “belediye başkan adayı” yaptı!..

Bu haber, Urla’da genel merkezce aday tayinine “çok aday adaylı giren” CHP’de “şok etkisi” yarattı.

Seçimi “çantada keklik olarak gören” CHP’liler, aday adayları ile birlikte “Ne yapacağız” tartışmalarına girdiler.

Partide “adaylık için” başkan Sibel Uyar’la yarışan 3 aday daha vardı. “Hangisi belediye başkanı olacak” sorusuna cevap aranırken, “Adigüzel Demirel” adı ortaya çıkınca, bu soru “Hangisi aday olacak, hangisi AKP adayını mağlup edebilir” şekline dönüştü!..

 

Kısacası bu seçimde Urlalılar sandık başına, “CHP Genel Merkezi’nin seçtiği adayı onaylamak için değil, iki belediye başkan adayından birini seçmek için” gidecekler!..

Sandıkta sonuç ne olur; bekleyecek, yaşayacak ve göreceğiz!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Rusya’nın Plesetsk Uzay Üssü’nden fırlatılan ve Glonass-M navigasyon uydusunu taşıyan Soyuz-2.1b roketine çarpan yıldırım videosu sosyal medyada gündem oldu.

SpaceX şirketi 60 tane internet uydusunu Falcon 9 roketi ile uzaya gönderdi. SpaceX uyduları gönderdiğini Twitter hesabından duyurdu.

Türkiye Mars'a gitmek isteyen ülkeler arasında birinci oldu. NASA'nın Mars projesinde isim başvurusu yapan ülkeler arasında Türkiye bir günde liderliği ele aldı.

NASA isminizi Mars'a yolluyor. Ücretsiz olarak kayıt olup isminizi Mars'a gönderebilirsiniz. NASA Mars Projesi'ne adını yazdır. İsmini Mars'a gönder. Başvuru bağlantıs...

AstraZeneca, uzaya ilaç gönderimi üzerine çalışmak için Center for Advancement of Science in Space (Uzayda Bilimin Gelişme Merkezi) işbirliğiyle 1 Mayıs’ta yörüngedeki...

Ay küçülüyor. Ay neden küçülüyor? Ay ne kadar küçüldü ve küçülmeye devam edecek mi? Tüm bu soruların cevabı haberimizde...

NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu ile 16 yılda çektiği inanılmaz galaksi kümeleri fotoğrafı.

Yazarlar
Website Security Test