Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Bizimki kalıyor, galiba'' mı?..

2.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Haftada bir iki defa, telefonla konuştuğum ve Ankara kulisini almaya çalıştığım “eski gazeteci” bir arkadaşım var. Sabahtan akşama Gazeteciler Cemiyeti lokalindedir, gazeteleri okur, sohbetlere katılır, tavla oynar ve de “kulisin” tam da göbeğindedir.

Çarşamba sabahı telefon ettim, daha “Ne var ne yok, oralarda, havalar nasıl” dememe kalmadan, “Müjdem var sana, sizinki kalıyor galiba!?.”

Birden anlayamadım; “Bizim kim?..” diye söze başlamıştım ki, anladı ve başladı, konuşmaya; konuştukça da konuştu:

“Bak, ‘Sizinki’ dediğim belediye başkanınız Aziz bey. Buraya çağırmışlar, Kemal Kılıçdaroğlu ile bir saate yakın başbaşa görüşmüş ve de Ona, ‘İzmir’de durum karışık, çok talip var, hangisini seçsek, kırılacak gücenecek önemli partililerimiz var. Bir dönem daha kal, bu kritik günlerde, ‘İstanbul / Ankara’ derken, bir de İzmir ile uğraşmayalım’ diye düşünmüşler, herhalde. Ne var ki, Kocaoğlu’nun ne cevap verdiği belli değil. ‘Düşünmek için zaman istemiş’ diyorlar; orada sızan bir şey var mı?..”

“Buradaki hava, çok değişik. Kimi aday yapacakları konusunda görüşünü almışlar. Ondan seçilecek adayın desteklemesini ve propaganda gezilerine, toplantılarına katılmasını rica etmişler. Birliğin ve beraberliğin sağlanmasında öncülüğü üstlenmesini istemişler” gibi ‘suya sabuna dokunmayan’ sözler söyleniyor, o görüşme için” cevabını verince, kahkahayı patlattı, telefonda: “Bunun için taa Ankaralara çağrılır mı insan, bir saate yakın konuşulur mu?..”

Ne diyeceğimi şaşırdım; “Hayırlısı, yeni bir durum olursa beni haberdar et” dedim, telefonu kapadım.

“Kapalı kapılar ardındaki konuşmalar, “sır gibi saklanırsa”, olacağı budur. Kendi kendime diyorum ki; “Türkiye’de ‘olmaz’ olmaz. Hele hele CHP’de olmaz “hiç” olmaz!..”

 

Grip ve Şifayı kapmak!..

Ankara telefonunu kapayınca, “Aziz Başkan nerede” diye araştırmaya başladım, meğer “grip olmuş” evinde istirahat ediyormuş. Galiba, köy / kasaba gezilerinde “Gitme kal baba” diyenlerden birinden “şifayı kapmış!..”

Buyurun, “Grip ve Şifayı Kapma” denilince, sevgili dostum Ömer Güneş’in birkaç gün önce gönderdiği maili “Herkes okusun” diye sütunuma alıyorum, nerede “teşekkür”; ben Ömer kardeşime teşekkür ediyorum:

“GRİP” ŞİFADIR; ONUN İÇİN Eskiden GRİP OLUNCA “ŞİFAYI KAPTIN” DENİRDİ.

*Grip, Metabolizmanın, ana organları yani kalp ve beyni tehdit edecek kadar dolması sonucu kendini temizlemek için tüm vücudun kontrollü çalıştırmasını sağlar.

*Sahip olduğunuz enerjiyi içeriye çekerek beden temizliği yapar.

*Halsizlik yaparak; vücudun harekete ayırdığı enerjiyi toksin yakınıma yönlendirir.

*İştahı keserek sindirim organlarındaki kireçlenme, iltihaplanmanın, iç zar ve kaslardaki (ağız mide vs.) bakım ve onarımı sağlar.

*Öksürük, balgam ve geniz akıntısı yaparak beyni temizler, tüm üst solunum yollarını temizler.

*İshal yaparak beynimizden aşağıya doğru inen tüm toksinleri boşaltım yolu ile atar ve bağırsakları da onarır.

*Gribi kesici ilaçlar içeride tümörleşme yapar. Bu yüzden gribi kesmeyiniz.

*Gripli iken bolca istirahat ediniz.

*Bol su tüketin.

*Pişmiş yemek yemeyiniz, bolca meyve yiyiniz, taze sıkılmış meyve suyu içiniz.

*Limon suyu ve taze zencefil suyu içiniz.

*Stresten, yoğunluktan kaçınınız.

*Bolca çiğ sarımsak yutup terlemeye çalışınız.

Göreceksiniz ki, “grip şifadır” ve siz de “şifayı kaptınız” ve de sonunda şifa buldunuz!..”

 

Teşekkürler Uğur Yüce!..

Türk insanının aydınlanması, dahası ve hatta Türk aydınının daha da aydınlanması için, bir “kitap oku” misyoneri gibi yıllardır “kitap özetleri hazırlayan ve dostlarına, arkadaşlarına, meslektaşlarına gönderen” sevgili Uğur Yüce’den çok anlamlı bir mesaj aldık.

Diyor ki, özetle:

“Değerli Dostlarım,

Bir süre son yıllarda yazılmış (10 yıl) tarih kitaplarından ve / veya tarihe ışık tutacak bazı kitaplardan özetler sunacağız.

En azından ozetkitap.com sitemizde Sevgili Halit Yıldırım’ın büyük emeği ve katkısı bu alanda hem değerlenmiş hem de çok daha geniş kitlelerce paylaşılmış olacak.

Sizlerin okuma temponuzu dikkate alarak 9 adet kitabın özetini en fazla 6 ayda paylaşmayı planlıyoruz. Hepsini toplasanız 250 sayfada özetlenmiş 9 kitap.

Özet Kitap faaliyetimizin ilk ve çok değerli takipçisi rahmetli Sn. Süleyman Demirel, ikincisi ise sevgili Güngör Uras idi. Defalarca bizi sütunlarında konuk etmiş ve sitenin tanınırlığını büyük ölçüde arttırmış idi. Çok yakınlarda kaybettik. Nurlar da olsun inşallah.

Pek farkında olmayan dostlarım için yazıyorum. Ozetkitap.com sitesini tüm hakları ile “Kentimiz İzmir Derneği”ne devretmiş bulunuyorum.

Tek nedeni sitenin sürdürülebilir olmasını ve benim neslimden sonrada devamını sağlayabilmek umudu. Bu arada müsterih olun sitenin ziyaretçi adedi her geçen ay artmakta. Bu da geleceğe dair olan umutlarımızı biraz da olsa canlı ve pozitif tutuyor.

Tarih dizisi ile ilgili başka kapak yazısı yazmayacağım.

İlk özetimizi yayınlıyoruz. Hepinize en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Mailde gördüm ki, “ilk özet” bir Cumhuriyet Bayramı hediyesi; “Atatürk İlke ve Devrimleri”

Teşekkürler, sevgili Yüce, “teşekkür” de yetmez; şükranlar!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Rusya’nın Plesetsk Uzay Üssü’nden fırlatılan ve Glonass-M navigasyon uydusunu taşıyan Soyuz-2.1b roketine çarpan yıldırım videosu sosyal medyada gündem oldu.

SpaceX şirketi 60 tane internet uydusunu Falcon 9 roketi ile uzaya gönderdi. SpaceX uyduları gönderdiğini Twitter hesabından duyurdu.

Türkiye Mars'a gitmek isteyen ülkeler arasında birinci oldu. NASA'nın Mars projesinde isim başvurusu yapan ülkeler arasında Türkiye bir günde liderliği ele aldı.

NASA isminizi Mars'a yolluyor. Ücretsiz olarak kayıt olup isminizi Mars'a gönderebilirsiniz. NASA Mars Projesi'ne adını yazdır. İsmini Mars'a gönder. Başvuru bağlantıs...

AstraZeneca, uzaya ilaç gönderimi üzerine çalışmak için Center for Advancement of Science in Space (Uzayda Bilimin Gelişme Merkezi) işbirliğiyle 1 Mayıs’ta yörüngedeki...

Ay küçülüyor. Ay neden küçülüyor? Ay ne kadar küçüldü ve küçülmeye devam edecek mi? Tüm bu soruların cevabı haberimizde...

NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu ile 16 yılda çektiği inanılmaz galaksi kümeleri fotoğrafı.

Yazarlar
Website Security Test