Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bir kez daha insana ait en eski kalıntı bulundu

13.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Şimdiye kadar insanlığın Afrika'da doğduğunu biliniyordu. Çin'de yeni bulunan aletler bilineni değiştirecek.

Kuzey Çin, Şangçen'de bir platoda yeni keşifler yapan bilim insanları insanlık tarihinin tekrar yazılmasına sebep olabilirler. Daha önce eski insana ait taştan yapılmış alet kalıntıları Afrika'da bulan bilim insanları insanlığın Afrika'da ortaya çıktığını sanmıştı. Şimdi ise Çin'de en eski kalıntıların bulunması insanlığın ilk kez Afrika'da ortaya çıkmadığını gösterdi. Taş aletlerin yaşını tespit eden bilim insanları, hangi insan türü tarafından yapıldığını ise şu an için bilmiyorlar. Nature dergisinde yayınlanan araştırma insan tarihine etki edecek cinsten. 

Araştırmanın başında olan Robin Dennel, “Asya’daki ilk insanlara dair bulgular 2,5-2,6 milyon yıl geriye, insanların taş aletler geliştirdiği döneme kadar gidebilir” dedi. Dennel sözlerini “Bu bulgu Asya’nın insan evirimi için kesinlikle çok önemli olduğunu gösteriyor. Artık Avrasya’daki insan evrimine dair Avrupa merkezli bakış açısının ötesine geçiyoruz: İnsan evriminde Asya’daki kanıtlar da Afrika ve Avrupa’daki kadar büyüleyici ve karmaşık. Çin’de bulunan 80 kadar alet iklimin sıcak ve nemli olduğu bir dönemde fosilleşen topraktan çıktı. Diğer 16 aletin geliştirildiği dönemde ise iklim daha soğuk ve kuruymuş. Aslanlar ve sırtlanlar gibi daha büyük ve güçlü yırtıcılar tarafından kovalanmazdan önce leşlerin üzerindeki etleri almak için basit ama etkili bir araç edindiler. Bu onlara yeni bir dünya açtı" dedi. 

Daha önce Afrika'da bulunan en eski insan fosilleri 2,8 milyon yıl önceye ait Etiyopya'da, en eski taştan yapılan alet ise 3,3 milyon yaşında Kenya'da bulundu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Dünya, Güneş'in yörüngesinde nasıl dönüyor?

10 çocuk doğuran Finlandiyalı anne sosyal medyanın gündeminde.

40 yıldır mağarada yaşayan adam 3 dil biliyor.

Yeni bir araştırma sade kahve içenler hakkında çarpıcı bir iddiada bulundu.

Irmak Ünal ve Mustafa Sandal beraberler mi? Peki Irmak Ünal kimdir, kaç yaşında?

Köpek saldırısı nedeniyle şikayetçi olarak sahibine pitbull'un sahibine dava açsalar da, eskisi gibi rahat yürüyemeyen 12 yaşındaki Soner Edis, vücudundaki izler neden...

Hezarfen Ahmed Çelebi'nin isminde yer alan ''Hezarfen'' kelimesinin anlamı nedir?

Yazarlar
Website Security Test