Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

EÇEV’li annelere “Cumhuriyet ve Kadın” semineri

25.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhuriyet haftası etkinlikleri kapsamında Kültürpark Rotary Kulübü organizasyonu ve Ege Çağdaş Eğitim Vakfı ev sahipliğinde Cumhuriyet ve Kadın semineri gerçekleştirildi.

Ege Çağdaş Eğitim Vakfı ev sahipliğinde vakıf merkezinde gerçekleşen seminere, EÇEV’den eğitim desteği alan ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin anneleri katıldı. Açılışında EÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Reşitoğlu ve Kültürpark Rotary Kulübü Dönem Başkanı Aslıhan Akacar EÇEV’li annelere hoş geldin dediler.

CHP İzmir Milletvekili Av. Murat BAKAN ve Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılâpları Enstitüsü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Türkan Başyiğit’in konuşmacı olarak katıldığı seminerde Cumhuriyet dönemi kadın hakları üzerine konular ele alındı. Sayın BAKAN, kadınlarımızı ilgilendiren ve halen ülkemizin gündeminde yer alan kadına şiddet, kadınların sosyal ve medeni haklarını ilgilendiren yasama çalışmaları konusunda bilgi paylaştı.

Sayın BAŞYİĞİT ise, Cumhuriyet ile birlikte Türk kadınlarının kavuştuğu kazanımlarla ilgili paylaşımda bulundu. Türk kadınlarının diğer ülke kadınlarına göre seçme ve seçilme gibi birçok medeni haklarına daha erken ulaştığına dikkat çekti. 1930’lu yıllarda Türkiye Cumhuriyeti’nin modern bir ülke olma yolunda ilerlediğini ve kadınların toplum içindeki statüsünü hayatı iyileştirmek için çalıştığını vurgulayan Başyiğit; “Türkiye Cumhuriyeti, kadınlara milletvekili olma hakkını 1934’te verirken, Fransız İhtilalı ile toplumsal değişimin öncüsü durumundaki Fransa 1946’da, medeni kanununu örnek alıp uyguladığımız İsviçre ise 1971’de kadınlara seçme seçilme haklarını vermiştir. Bu açıdan, Cumhuriyetin kadınlara verdiği değer tüm dünyaya öncü ve örnek olmuştur” dedi.

Konuşmaların ardından Ege Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Yasemin Reşitoğlu ve Kültürpark Rotary Kulübü Dönem Başkanı Aslıhan Akacar, CHP İzmir Milletvekili Av. Murat Bakan’a ve Yrd. Doç. Dr Türkan Başyiğit’e teşekkür belgelerini takdim ettiler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Okul öncesi İngilizce Eğitimi İzmir Çakabey Okullarında. Okul öncesi dönemde Türkiye’de ilklere imza atan Özel Çakabey Okulları, ''MavişehirAnaokulunda'' Türkçe-İngili...

Dünya, Güneş'in yörüngesinde nasıl dönüyor?

10 çocuk doğuran Finlandiyalı anne sosyal medyanın gündeminde.

40 yıldır mağarada yaşayan adam 3 dil biliyor.

Yeni bir araştırma sade kahve içenler hakkında çarpıcı bir iddiada bulundu.

Irmak Ünal ve Mustafa Sandal beraberler mi? Peki Irmak Ünal kimdir, kaç yaşında?

Köpek saldırısı nedeniyle şikayetçi olarak sahibine pitbull'un sahibine dava açsalar da, eskisi gibi rahat yürüyemeyen 12 yaşındaki Soner Edis, vücudundaki izler neden...

Yazarlar
Website Security Test