Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmirliler'e klima kullanım uyarıları

17.6.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TMMOB İzmir şubesi, yaşanan aşırı sıcaklara karşı klimanın nasıl etkili kullanılabileceğine ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair bir açıklama yaptı.

Aşırı sıcaklar ülkeyi etkisi altına almaya başladı. Özellikle İzmir'de haftasonu havanın 40 derecenin üstüne çıkacağı belirtilirken, vatandaşlar klimaya adeta bağımlı hale geldi. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nden de klima kullanımında verim alma ve dikkat edilmesi gereken hususlara dair bir açıklama geldi. 

İŞTE O AÇIKLAMA!
Şehrimizde hava sıcaklıklarının artması ile birlikte soğutma amaçlı klima kullanımında da büyük oranda yükselme görülmektedir. Ancak ortam konforuna büyük katkılar sunan klimaların, bilinçsiz kullanım halinde ekolojik dengeye zarar veren gazların daha fazla salınmasına neden olduğu gibi, yurttaşlarımızın bütçelerinde de ekstra yükler oluşturduğunu unutmamak gerekir. Klimaların tekniğe uygun olmayan kullanımı sağlığımızı bozabilir ve gereksiz enerji sarfiyatına neden olur. Bu nedenle, TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak, klima kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara dair bir bilgilendirmede bulunma sorumluluğumuz olduğunu düşünmekteyiz.  Bu bağlamda, klima kullanımında dikkat edilmesi gereken başlıca noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Klimanın kullanıldığı ortamın ısı izolasyonu ne kadar iyi olursa, kapasitesi ve dolayısı ile elektrik tüketimi azalacağı gibi verimi de o kadar artacaktır.
   
 2. Klima kullanılan ortamda kapı ve pencereler kapalı olmalı, güneş alan camlarda bulunan perdeler vb. kapalı tutulmalıdır. Doğrudan güneş ışığının içeri girmesi daha fazla enerji harcamanıza neden olur.
   
 3. Klima cihazlarının serpantinleri, fanları, iç aksamı ve filtreleri toz tutar ve zamanla kirlenir. Bu durum hem klimanın verimliliğini etkiler hem de zamanla klima cihazını yıpratır. Bu tozlar çalışma esnasında birçok hastalığa neden olabilir, içinde mikrop ya da bakteri barındırabilir veya oluşturabilir. Bu nedenle serpantinler ile klima cihazı yaz-kış kullanılıyorsa en az her geçiş mevsiminde, sadece yazın kullanılıyorsa her kullanma dönemi öncesi en az bir kez serpantinler temizlenmeli ve periyodik bakım yapılmalıdır.
   
 4. Hava filtreleri düzenli olarak (en az haftada bir kez) temizlenmelidir.
   
 5. Klima cihazları konfor için üretilmiş cihazlardır; aşırı ısıtma ya da aşırı soğutma yapmak bu cihazların daha fazla enerji tüketmelerine neden olacaktır. Klima cihazlarının kumandasından istenilen oda sıcaklığının, sıcak havalarda soğutma yaparken dış hava sıcaklığına göre 8-12 °C’lik bir farka göre ayarlanması yeterlidir. Daha fazla soğutmak klimanın daha çok enerji harcamasına neden olur.
   
 6. Klima cihazında bulunan dikey ve yatay kanatların yönü ayarlanarak ya da sürekli hareket ettirilerek (min. 24°C) üflenen havanın odaya dağılması sağlanarak homojen bir soğutma elde edilmesini, istenilen oda sıcaklığının daha çabuk yakalanmasını ve enerjinin verimli kullanılmasını sağlayabilirsiniz.
   
 7. Hava akış yönü odayı soğutmak için yukarı, ısıtmak için aşağı olmalıdır.
   
 8. Klima, soğutmada çalışırken istenilen ortam sıcaklığını düşük tutmak, klimanın ortamı daha çabuk soğutmasını sağlamaz. Unutmayınız ki, kumandada ayarladığımız sıcaklık istediğimiz oda sıcaklığıdır. Fan hızının yüksek olması verimi artırarak istenilen sıcaklığa daha çabuk ulaşılmasını sağlar.
   
 9. Havanın çok sıcak olmadığı ve nemim yüksek olduğu günlerde klima cihazını nem alma modunda çalıştırın. Nemin alınması, iç ortamda konforlu bir ortam yaratacaktır.
   
 10. Klimanız soğutma modunda çalışırken diğer elektrikli (ütü vb.) aletleri kullanmamaya dikkat edin. Kullanılan her elektrikli alet ortama gücü etkisinde ısı vermekte ve bu ısı ortamda ilave soğutma ihtiyacına neden olmaktadır. Bu durumda klimanız daha fazla çalışma gereği duyacak ve daha fazla elektrik tüketecektir.
   
 11. Uzun süre klima cihazının karşısında ve hava akımında durmak, oturmak, soğuk hava akımı içerisinde kalmak sağlığınızı bozabilir. Yaşlı, hasta ve çocukların odalarında klima kullanımı
  sırasında daha dikkatli olunmalı, sağlık durumlarının etkilenmemesine dikkat edilmelidir.
   
 12. Bitkiler ve evcil hayvanlar uzun süreli olarak klima cihazlarının hava akımı içerisinde bulunmamalıdır. Sıcak ya da soğuk havanın sürekli olarak bitkilerin ve hayvanların üzerinden geçmesi bitkilere ve hayvanlara zarar verebilir.
   
 13. Klimanızı sadece fan modunda bir süre çalıştırarak içindeki nemi kurutabilir, böylece nemli ortamdan kaynaklanacak sağlıksız durumları ve arızaları önleyebilir, klimada koku oluşmasını giderebilirsiniz.
   
 14. Klima cihazlarını durdurmadan cihazlara müdahale edilmemeli ya da temizlik yapılmamalıdır. Çalışırken cihaza dokunulması durumunda yaralanma riski yüksektir. Klima cihazlarında temizlik yapılacağı zaman cihaz çalışmıyor olmalıdır. Klima cihazlarının bakım ve derin temizliği ise yetkili servislerce ya da bu konunun uzmanı olan kişilerce yapılmalıdır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak, bu bilgiler ışığında tüm yurttaşlarımıza, klima kullanımlarında hem bütçelerini ve konforlarını hem de ekolojik dengeyi gözetmeleri çağrısında bulunuyoruz.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Bilbo Baggins karakterine hayat veren Sir Ian Holm, hayatını kaybetti.

Zeytinyağı evcil hayvanlar için de büyük etkiler yaratıyor. Zeytinyağının hayvanlar üzerindeki etkileri neler? Evcil hayvanlar, kedi ve köpeklerimiz için zeytinyağını ...

Sedat Peker'den Alaattin Çakıcı açıklaması geldi. Çakıcı'nın kendisine etek giydireceği iddialarıyla ilgili konuşan Peker sert bir açıklamaya imza attı.

Sağlıklı ve nitelikli çocuk ve gençlerin yetişmesi için 30 yıldır okul dışı eğitim kampları düzenleyen Geleceğin Yıldızları’nın 2020 yaz programı hazır.

Türkiye’de yaptığı kuşak araştırmalarıyla dikkat çeken ve bu konuda ilklere imza atan Evrim Kuran, ikinci kitabı olan ''Z: Bir Kuşağı Anlamak''ta Türkiye’nin bilinen v...

Kadınların seks sırasında yaptıkları hatalar nelerdir? Erkekler kadar kadınların da dikkat etmesi gereken birçok unsur cinsel ilişki sırasında da büyük önem taşıyor. K...

Sosyal medyada düğün salonuna uçarak giren gelinin görüntüleri kullanıcıların beğenisini topladı.

Yazarlar
Website Security Test