Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmirliler'e klima kullanım uyarıları

17.6.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TMMOB İzmir şubesi, yaşanan aşırı sıcaklara karşı klimanın nasıl etkili kullanılabileceğine ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair bir açıklama yaptı.

Aşırı sıcaklar ülkeyi etkisi altına almaya başladı. Özellikle İzmir'de haftasonu havanın 40 derecenin üstüne çıkacağı belirtilirken, vatandaşlar klimaya adeta bağımlı hale geldi. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nden de klima kullanımında verim alma ve dikkat edilmesi gereken hususlara dair bir açıklama geldi. 

İŞTE O AÇIKLAMA!
Şehrimizde hava sıcaklıklarının artması ile birlikte soğutma amaçlı klima kullanımında da büyük oranda yükselme görülmektedir. Ancak ortam konforuna büyük katkılar sunan klimaların, bilinçsiz kullanım halinde ekolojik dengeye zarar veren gazların daha fazla salınmasına neden olduğu gibi, yurttaşlarımızın bütçelerinde de ekstra yükler oluşturduğunu unutmamak gerekir. Klimaların tekniğe uygun olmayan kullanımı sağlığımızı bozabilir ve gereksiz enerji sarfiyatına neden olur. Bu nedenle, TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak, klima kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara dair bir bilgilendirmede bulunma sorumluluğumuz olduğunu düşünmekteyiz.  Bu bağlamda, klima kullanımında dikkat edilmesi gereken başlıca noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Klimanın kullanıldığı ortamın ısı izolasyonu ne kadar iyi olursa, kapasitesi ve dolayısı ile elektrik tüketimi azalacağı gibi verimi de o kadar artacaktır.
   
 2. Klima kullanılan ortamda kapı ve pencereler kapalı olmalı, güneş alan camlarda bulunan perdeler vb. kapalı tutulmalıdır. Doğrudan güneş ışığının içeri girmesi daha fazla enerji harcamanıza neden olur.
   
 3. Klima cihazlarının serpantinleri, fanları, iç aksamı ve filtreleri toz tutar ve zamanla kirlenir. Bu durum hem klimanın verimliliğini etkiler hem de zamanla klima cihazını yıpratır. Bu tozlar çalışma esnasında birçok hastalığa neden olabilir, içinde mikrop ya da bakteri barındırabilir veya oluşturabilir. Bu nedenle serpantinler ile klima cihazı yaz-kış kullanılıyorsa en az her geçiş mevsiminde, sadece yazın kullanılıyorsa her kullanma dönemi öncesi en az bir kez serpantinler temizlenmeli ve periyodik bakım yapılmalıdır.
   
 4. Hava filtreleri düzenli olarak (en az haftada bir kez) temizlenmelidir.
   
 5. Klima cihazları konfor için üretilmiş cihazlardır; aşırı ısıtma ya da aşırı soğutma yapmak bu cihazların daha fazla enerji tüketmelerine neden olacaktır. Klima cihazlarının kumandasından istenilen oda sıcaklığının, sıcak havalarda soğutma yaparken dış hava sıcaklığına göre 8-12 °C’lik bir farka göre ayarlanması yeterlidir. Daha fazla soğutmak klimanın daha çok enerji harcamasına neden olur.
   
 6. Klima cihazında bulunan dikey ve yatay kanatların yönü ayarlanarak ya da sürekli hareket ettirilerek (min. 24°C) üflenen havanın odaya dağılması sağlanarak homojen bir soğutma elde edilmesini, istenilen oda sıcaklığının daha çabuk yakalanmasını ve enerjinin verimli kullanılmasını sağlayabilirsiniz.
   
 7. Hava akış yönü odayı soğutmak için yukarı, ısıtmak için aşağı olmalıdır.
   
 8. Klima, soğutmada çalışırken istenilen ortam sıcaklığını düşük tutmak, klimanın ortamı daha çabuk soğutmasını sağlamaz. Unutmayınız ki, kumandada ayarladığımız sıcaklık istediğimiz oda sıcaklığıdır. Fan hızının yüksek olması verimi artırarak istenilen sıcaklığa daha çabuk ulaşılmasını sağlar.
   
 9. Havanın çok sıcak olmadığı ve nemim yüksek olduğu günlerde klima cihazını nem alma modunda çalıştırın. Nemin alınması, iç ortamda konforlu bir ortam yaratacaktır.
   
 10. Klimanız soğutma modunda çalışırken diğer elektrikli (ütü vb.) aletleri kullanmamaya dikkat edin. Kullanılan her elektrikli alet ortama gücü etkisinde ısı vermekte ve bu ısı ortamda ilave soğutma ihtiyacına neden olmaktadır. Bu durumda klimanız daha fazla çalışma gereği duyacak ve daha fazla elektrik tüketecektir.
   
 11. Uzun süre klima cihazının karşısında ve hava akımında durmak, oturmak, soğuk hava akımı içerisinde kalmak sağlığınızı bozabilir. Yaşlı, hasta ve çocukların odalarında klima kullanımı
  sırasında daha dikkatli olunmalı, sağlık durumlarının etkilenmemesine dikkat edilmelidir.
   
 12. Bitkiler ve evcil hayvanlar uzun süreli olarak klima cihazlarının hava akımı içerisinde bulunmamalıdır. Sıcak ya da soğuk havanın sürekli olarak bitkilerin ve hayvanların üzerinden geçmesi bitkilere ve hayvanlara zarar verebilir.
   
 13. Klimanızı sadece fan modunda bir süre çalıştırarak içindeki nemi kurutabilir, böylece nemli ortamdan kaynaklanacak sağlıksız durumları ve arızaları önleyebilir, klimada koku oluşmasını giderebilirsiniz.
   
 14. Klima cihazlarını durdurmadan cihazlara müdahale edilmemeli ya da temizlik yapılmamalıdır. Çalışırken cihaza dokunulması durumunda yaralanma riski yüksektir. Klima cihazlarında temizlik yapılacağı zaman cihaz çalışmıyor olmalıdır. Klima cihazlarının bakım ve derin temizliği ise yetkili servislerce ya da bu konunun uzmanı olan kişilerce yapılmalıdır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak, bu bilgiler ışığında tüm yurttaşlarımıza, klima kullanımlarında hem bütçelerini ve konforlarını hem de ekolojik dengeyi gözetmeleri çağrısında bulunuyoruz.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

BM tarafından yayımlanan Dünya Mutluluk raporuna göre 156 ülke arasında 79. sıraya düştük. Araştırmalar mutlu çiftlerin mutsuzlara oranla 2 kat daha sağlıklı yaşadığın...

Muğla Yatağan Termik Santrali yakınında yaşayanlar kanserle içiçe yaşıyorlar.

2 yıldır birlikte olduğu Türk Sevgilisi Metin Hara'dan ayrılan Adriana Lima'nın yeni Türk sevgilisi kim?

Festivaller Başlıyor: Stilinizle Fark Yaratmanın 4 Altın Kuralı. Tarzınızla bu yaz festivallerin tozunu attırmanızı sağlayacak kombinleri en moda ürünler arasından te...

Yaz mevsiminde sıcak hava ve maruz kalınan güneş ışınları vücuttaki harareti artırıyor. Vücut ısısının yükselmesi, terleme yoluyla vücutta sıvı ve elektrolit kaybına s...

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen Yaz Gençlik Kampları, okulların tatiline girmesiyle birlikte başladı. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharre...

Yaz tatili minikler için nasıl verimli geçebilir? Tatil yaparken çocuklara aynı zamanda bir şeyler öğretmek mümkün mü? İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Er...

Yazarlar
Website Security Test