Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mimarlar Büyükşehir’i uyarı: Hatadan dönün!

7.6.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi, geçtiğimiz yıl önce Konak Belediyesi sonra, Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanan ve Kordon’da yapı yüksekliği karını İTO binası üzerinden gündeme getirdi.

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İzmir Şubesi 2015’in Mart ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Kordon yapı yüksekliği yönetmeliğini gündeme taşıdı.

Kordon’da yapımı devam eden İzmir Ticaret Odası yeni hizmet binası inşaatını hedef alan Mimarlar Odası, Büyükşehir’e yeniden çağrıda bulundu.

UYARMIŞTIK

Odanın yaptığı yazılı açıklama şöyle: “İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 13.03.2015 tarihinde kabul edilerek yürürlüğe konan “Yürürlükteki 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planlarında sadece kat adeti belirlenmiş imar adalarında, planlarda yeni bir düzenlemeye gerek kalmaksızın yürürlükteki imar yönetmeliklerinin tariflediği yüksekliklerin uygulanmasına” kararın, kentimizi güneşsiz, ışıksız, hava almayan kalitesiz mekanlara mahkum etmeye başlayacağı konusunda uyarmıştık.

Kordon ve Körfez kıyılarında kentlilerin “Çin Seddi” benzetmesiyle tanımladığı mevcut 24.80m. olan yapı yüksekliği bu yönetmelikle artırılarak 31,7 - 35m.’ye çıkarılıyor. Yapı yükseklikleri Karşıyaka, Güzelyalı kıyılarında 8 katlı yapılar olan bölgelerde ve ana caddelerde 7 ve 10 m., 5 katlı bina bulunan sokaklarda ise 5 m. artırılmaktadır. Bu öngörüsüz, yalnızca ranta hizmet eden ve mevcut planları yok sayan dönüşüm, kent yaşamının bütününde niteliği 'yeniden' tahrip eden sonuçlar doğuracaktır.

İmar Kanunu eki yönetmeliklerde yapı yüksekliklerinin yol genişlikleri ile doğrudan bir ilişkisi vardır. Cadde, sokak vb. yol genişliklerini “Mekansal Plan Yapım Yönetmeliğine” uygun olarak artırmadan yapı yüksekliklerinin artırılması, imar planlarının öngördüğü yapı yüksekliklerinin yönetmelikle değiştirilmesi, İmar Kanunu’na, açıkça aykırıdır.

İTO BİNASI ÖRNEĞİ
Bugün bu sorunlu kararın ilk somut örneği olarak Ticaret Odası binası mevcut kütlelerden yaklaşık 7 m. daha yüksek olarak projelendirilmiş, belediye tarafından ruhsatlandırılmış ve inşa süreci devam etmektedir.

HATADAN DÖNÜLMELi
İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı bu tarihi hatadan dönmeleri için tekrar uyarıyoruz. Bu meclis kararı, yapılaşmış bölgelerde ilgili mevzuata uygun imar planı değişiklik ve revizyonları yapılmadan her yapı özelinde uygulanırsa İzmir yaşanamaz hale gelecektir.

ÇİN SEDDİ
Kent ve kentlilerin açıkça aleyhine olan bu durumdan, gerekli düzenlemeleri yapma irade ve becerisini gösterememiş, zaten kentsel estetiği, mekanı ve sağlığı olumsuz etkileyecek yükseklikteki yapıların daha da yükselmesine göz yuman Büyükşehir Belediyesi öncelikle sorumludur.

Bugün Kordon’daki ne Osmanlı ne de Erken Cumhuriyet döneminden kalan nitelikli tarihi dokuyu koruyamayıp çoğu zaman “Çin Seddi” olarak adlandıran yapılaşmanın önünü açanlar her zaman bu eylemleriyle birlikte anılmışlardır. Bu yapılaşmanın daha da yükselmesine neden olacak kararlara imza atanlar bu kadim kentin belleğinde onlardan daha iyi bir edinemeyeceklerdir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Külot kot modası külot jeans modası nedir? Ssense adlı internet sitesinin astronomik bir rakamla satışa sunduğu külot kot önümüzdeki yazın modası mı olacak?

Osmanlı lezzetleri Divan Grubunda. Amasya Kuru Çiçek Bamya Çorbası, İşkembe Çorbası, Zeytinyağlı Lahana Dolması, Zeytinyağlı ve Ekşi Elmalı Ispanak Kökü, Urla Taze Sa...

Genç bir erkeğin, genç bir kadına selam vermesi şehvet uyandırır diyen hocanın videosu sosyal medyada patladı.

Ekranların yeni popüler dizisi Kuzgun'daki Dila rolüyle gündemden düşmeyen oyuncu Burcu Biricik kimdir, kaç yaşında, fotoğrafları, resimleri...

Son zamanlarda kamuoyunda meslekten yetişen büyükelçilerin başarıları konusunda tereddüt uyandıran bir tartışma meydana geldi. Diplomaside başarı nedir?

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un 13. sezonu, 19-22 Mart 2019 tarihleri arasında Zorlu PSM'de gerçekleşecek.

Sanat ve cemiyet dünyasının ünlü isimleri, güzel sunucu Burcu Esmersoy’un evsahipliğinde düzenlenen “Vodafone Red’le Dünya Avucunuzda” programının ikinci sezon tanıtım...

Yazarlar
Website Security Test