Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Eğitim’de bilgisayarsız kodlama dönemi

23.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) tarafından düzenlenen, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK) tarafından kabul edilen “TÜBİTAK 4004 Okul Öncesi Eğitimde Bilgisayarsız Kodlama” projesi gerçekleştirildi.

Dünyada eğitimin odak konularından biri halini alan okul öncesi eğitimde bilgisayarsız kodlama, HKÜ tarafından okul öncesi eğitim gören çocuklara yönelik olarak düzenlendi. Çocukların iletişim gücünü geliştirmek amaçlı gerçekleştirilen etkinliğe, iki farklı okul öncesi öğrencilerinden seçilen yirmi beş çocuk katıldı.

 

Öğretmenlerin gözlemci olarak katıldığı “TÜBİTAK 4004 Okul Öncesi Eğitimde Bilgisayarsız Kodlama” projesinde beş-altı yaşındaki çocuklarla, oyun temelli olmasına dikkat edilen çalışmalar yapıldı. Yedi gün süren projede çalışmaya katılan çocuklar, yapılan çalışmalarla eğlenerek öğrendi. Gözlemci olarak projeye katılan öğretmenler, bu tür uygulamaların çocukların farkındalığını geliştirdiğini öne sürdü. Çocuklarla bire bir çalışma fırsatı bulan öğretmenler, ayrıca bilgisayarsız kodlamanın öğrencilerin etkileşimli çalışma yönünü iyi yönde etkilediğini ifade etti.

“Yeni bir dil oluşturmaya çalıştık”

Projenin yürütücülüğünü yapan HKÜ Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Şermin Metin,

“Dünyada da eğitimin odak konularından biri hallini alan bilgisayarsız kodlama, ülkemizde de önemli bir hal almaya başladı. Teknolojisiz bağımsız bir öğrenme ortamı sağlamak istediğimiz projede çocukların bireysel, küçük grup ve büyük grup olarak etkileşimli çalışmalarına özen göstermeye çalıştık. Bu süreçte çocuklar kendilerini farklı bir ortamda hissettiler. Daha çok iletişim gücünü arttırmak için izlediğimiz bu yolda, etkileşimli çalışmalar ve farklı bir yöntemle yeni bir dil oluşturmaya çalıştık” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ekranların yeni popüler dizisi Kuzgun'daki Dila rolüyle gündemden düşmeyen oyuncu Burcu Biricik kimdir, kaç yaşında, fotoğrafları, resimleri...

Son zamanlarda kamuoyunda meslekten yetişen büyükelçilerin başarıları konusunda tereddüt uyandıran bir tartışma meydana geldi. Diplomaside başarı nedir?

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un 13. sezonu, 19-22 Mart 2019 tarihleri arasında Zorlu PSM'de gerçekleşecek.

Sanat ve cemiyet dünyasının ünlü isimleri, güzel sunucu Burcu Esmersoy’un evsahipliğinde düzenlenen “Vodafone Red’le Dünya Avucunuzda” programının ikinci sezon tanıtım...

Türkiye’nin önde gelen mobilya markalarından Çetmen Mobilya, yeni kampanyasıyla 2019 yılında evlenmeyi düşünen çiftlerin yükünü hafifletiyor. Mobilyalarını 1 Mart – 30...

Japon bilim insanları, "su ayısı" isimli mikroskobik bir canlıyı eksi 20 santigrat derecede dondurduktan 30 yıl sonra yeniden canlandırdı.

Günlük Burç Yorumları aşk, sağlık, para. Günlük burç yorumu 27 şubat 2019 Çarşamba. Aslan, balık, ikizler, kova, akrep, oğlak, koç, boğa, yengeç, başak, terazi, yay bu...

Yazarlar
Website Security Test