Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sünnet için ideal yaş nedir?

29.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sünnetin ideal bir yaşı olmadığını söyleyen Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İrfan Serdar Arda, sünnet için en uygun dönem hakkında görüşünü bildirdi.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İrfan Serdar Arda, bu konuda bir çok kafa karıştırıcı soru olduğunu belirterek "Ben gelen hastalarıma diyorum ki doğumdan 80 yaşına kadar her zaman sünnet yapılabilir. Tabi günümüzde artık tekniğin gelişmesi, ilerlemesi, günümüzde kullandığımız lokal anestezik ilaçların değişmesi, kullandığımız aletlerin çok ince hale gelmesi yeni doğanlarda da sünnet yapabilmemizi sağladı" dedi. 
Sünnetin tıbbi gereklilik ve ailenin ya da kişinin tercihi nedenleriyle yapıldığını dile getiren Koru Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İrfan Serdar Arda, "Sünnet derisine çocuk doğduğunda bakılıyor. Eğer ki ileride idrar yolu enfeksiyonu olma riski var ise bunu aileye söylüyoruz ve bebekken sünnet ediyoruz. Enfeksiyon kapması böylece engellenmiş oluyor. Tercih içinse ailenin ya da kişinin kendi tercihi. Ama yaş söz konusu değil. Ama sünnet olunacaksa benim önerim çocuğun farkına varmadan olmasında fayda var. Neden?Belki de sünnet çocuğun hayatı boyunca yaşayacağı belki de tek cerrahi müdahale olacak. Belki de başka hiç bir şey olmayacak" diye konuştu. 
Can acıtıcı bütün işlemlerin çocuk bezden çıkmadan,ilk 18 aya kadar yapılmasında fayda olduğunu da sözlerine ekleyen Prof. Dr. İrfan Serdar Arda, "Sonrasında doktor ve hastane korkusu olabiliyor. İlk 3-4 ay içerisinde lokal anesteziyle olabiliyor. Çocuk da fark etmiyor. Yara da çabuk iyileşiyor. Aileler de mutlu. Ama o dönem sünnetin de bir takım özellikleri var. Mutlaka deneyimli kişilerin yapması gerekiyor" şeklinde konuştu. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Özel Egepol Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Emrah Güven, beyin atardamarları ve aort damarında görülen anevrizmanın hayatı tehdit eden kanamalara yol ...

Boyun ağrıları, en genel sağlık sorunlarından birisidir. Bu ağrılar genellikle duruş sorunlarından kaynaklansa da, bazı durumlarda daha ciddi nedenleri de olabilir.

Aydın’ın Nazilli ilçesinde astım hastalığına şifa bulmak için 3 yıl önce yaptığı kozalak reçeli hastalığına iyi gelince yakın çevresine de dağıtan ev hanımı Nilgün Şah...

İlaç alanındaki tecrübesini takviye edici gıdalar ve yenilikçi ürünlerle pekiştirmeyi amaçlayan Pierre Fabre İlaç, Elgydium Clinic Xeroleave Ağız Kuruluğu Giderici Spr...

Cinsel yönelim eksikliği olarak bilinen aseksüellik, cinsellik, karşı cinsellik, eş cinsellik ve çift cinselliğin yanında farklı bir kategori olarak yer alıyor.

Beyin sağlığı ile beslenme kalitesi arasında bağ olduğu bilimsel olarak ortaya kondu

Bitkisel ve doğal ürünlerle tedavi hakkında önemli çalışmalarda bulunan İç Hastalıkları ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Mehmet Emin Erdem, çok kısa zaman harcayarak ve basit ...

Yazarlar
Website Security Test