Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Alzheimer hastalığını durduran ve gerileten yeni araştırma ...

25.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Araştırmacılar, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, Alzheimer’a neden olarak, beyindeki nöronları öldüren amyloid plaklarının ilerlemesini tersine çevirmeyi başardılar.

Beyin hücreleri arasındaki iletişimi bozan plakların azaltılmasının yanı sıra, farelerin algılamalarında da düzelme meydana geldi.
ABD'deki Cleveland Clinic Lerner Araştırma Enstitüsü ekibi, bu konuyla ilgili olarak elde ettikleri bulgulara ait detayları, Journal of Experimental Medicine Dergisi ile paylaştı. 
 
Bir hastaya Alzheimer'in teşhisi koymanın en somut yollardan biri, beyin beta-amiloid peptid diye adllandırılan bir tür proteinin beyinde anormal bir şekilde biriktiğinin gözlemlenmesidir. 
 
Beyinde anormal boyutlarda birikebilen beta-amiloid peptid, daha sonra büyük amiloid plaklarına dönüşerek, günümüzde hala tedavi edilemeyen hastalıklar sınıfında olan , ölümcül alzehimer hastalığına neden olmaktadır.  
 
BACE1 enzimi (aynı zamanda β-sekretaz olarak da bilinir) bu peptitlerin oluşmasında önemli bir role sahiptir. Fareler üzerinde yaptıkları deneyler sonucunda araştırmacılar, BACE1'in kademeli olarak  azaltılmasının, hem yeni plakların oluşumunda bir gerilemeye, hem de önceden oluşturulmuş plakların yok edilmesine neden olabileceğini ortaya çıkarmışlardır. 
 
Bu, böylesine etkili bir tedaviyi gerçekleştirmek için yalnızca ilk adım olabilir, ancak ilk sonuçlar göz önüne alındığında, takip etmeye değer bir yöntem. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Özel Egepol Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Emrah Güven, beyin atardamarları ve aort damarında görülen anevrizmanın hayatı tehdit eden kanamalara yol ...

Boyun ağrıları, en genel sağlık sorunlarından birisidir. Bu ağrılar genellikle duruş sorunlarından kaynaklansa da, bazı durumlarda daha ciddi nedenleri de olabilir.

Aydın’ın Nazilli ilçesinde astım hastalığına şifa bulmak için 3 yıl önce yaptığı kozalak reçeli hastalığına iyi gelince yakın çevresine de dağıtan ev hanımı Nilgün Şah...

İlaç alanındaki tecrübesini takviye edici gıdalar ve yenilikçi ürünlerle pekiştirmeyi amaçlayan Pierre Fabre İlaç, Elgydium Clinic Xeroleave Ağız Kuruluğu Giderici Spr...

Cinsel yönelim eksikliği olarak bilinen aseksüellik, cinsellik, karşı cinsellik, eş cinsellik ve çift cinselliğin yanında farklı bir kategori olarak yer alıyor.

Beyin sağlığı ile beslenme kalitesi arasında bağ olduğu bilimsel olarak ortaya kondu

Bitkisel ve doğal ürünlerle tedavi hakkında önemli çalışmalarda bulunan İç Hastalıkları ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Mehmet Emin Erdem, çok kısa zaman harcayarak ve basit ...

Yazarlar
Website Security Test