Facebook ta paylaştweet le

Bipolar bozuklukta damgalamaya karşı mücadele, tedavi kadar önemli

24.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tedavi edilmediği takdirde intihara dahi sürükleyebilen bipolar bozuklukta, doğru tedavi ile hastaların %40'ından fazlasında tam iyileşme ve yaklaşık yarısında da belirtilerde belirgin düzelme görülüyor. AİO’nun geçen yıl başlattığı “Öyle Söyleme” hareketi de bipolar bozukluk ve diğer tüm ruhsal hastalıklarda, ötekileştirici ve damgalayıcı dille mücadelede büyük rol oynuyor.

AİO Medikal Direktörlüğü, bipolar ilgili bilinmesi gerekenlere ve bipolar bozukluk teşhisi konulanların maruz kaldığı ötekileştirici dile karşı “Öyle Söyleme” hareketinin önemine dikkat çekti. Bipolar manik depresif bozukluk veya manik depresyon adıyla da bilinen bipolar bozukluk, manik ve depresif ataklarla seyreden ve tedavi edilmediği takdirde intihar yoluyla ölüme dahi yol açabilen, ciddi bir psikiyatrik tablo olarak kabul ediliyor. Hastalık genelde 20’li yaşların ortalarında görülüyor. Çocuklarda ve 65 yaş üstünde ise nadiren yeni teşhis edilmiş vakalara rastlanıyor.

 

Biyolojik, genetik ve çevresel etkenlere bağlı

Dünyada yaklaşık her 50-100 kişiden birini etkileyen Bipolar Bozukluk, şeker hastalığı, hipertansiyon ya da kalp rahatsızlıkları gibi tıbbi bir hastalık. Nitekim doğru tedavi ile bipolar bozukluğu olan kişilerin %40'ından fazlasında tam iyileşme ve yaklaşık yarısında da hastalık belirtilerinde çok belirgin düzelme görülüyor. 

Bipolar bozuklukla ilgili diğer bazı dikkat çekici veriler ve bilgiler ise şöyle: 

 

  • Genel kanının aksine bipolar bozukluk psikiyatri hekimlerince genellikle kolaylıkla teşhis edilebilen bir hastalık.
  • Pek çok hastalık gibi bipolar bozuklukta da genetik yatkınlık önemli bir etken. Anne, baba ya da kardeş gibi birinci derece akrabalarında bipolar bozukluk olan kişilerin hastalanma riski 4- 6 kat daha yüksektir. Bununla beraber genetik bir yatkınlık olmayan kişiler arasında da yüzde 1-2 oranında görülebiliyor. Genel olarak biyolojik, genetik ve çevresel birçok etkene bağlı olarak hastalığın ortaya çıktığı kabul ediliyor.
  • Genel kanının aksine bipolar bozukluk teşhisi konulan kişiler, hastalık dönemleri dışında çalışma yaşantısını sürdürebiliyor. Psikoterapi ve ilaç tedavisi sayesinde manik ve depresif ataklar arasında tedaviyle tam düzelme görülüyor ve kişi olağan günlük yaşantısına ve iş hayatına devam edebiliyor. Bu noktada önemli olan, hastalık belirtileri uzun süre tekrarlamasa bile ilaçlarla koruyucu tedaviyi sürdürmek. 

 

“Öyle Söyleme” hareketi ile damgalamaya karşı mücadele 

Bipolar bozuklukta en az tedavi kadar topluma kazandırma da önemli. Bunun için de bipolar bozukluk teşhisi konulan kişilerin, önyargılar ve eksik bilgi nedeniyle toplum tarafından damgalanmasının önüne geçilmesi gerekiyor. AİO’nun geçen yıl başlattığı “Öyle Söyleme” hareketi de ruhsal hastalıklar yaşayan bireylere yönelik dilde damgalamaya karşı yürütülen çabalara öncülük ediyor. Ötekileştirici dil ve davranış alışkanlıklarının değiştirilmesi gerek hastaların gerekse de hasta yakınlarının yaşam kalitesinin artırılması adına büyük önem taşıyor. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haftalık illere göre her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 282 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 13 bin 604 yeni vaka sayısının olduğunu açıkladı.

Depresyon mu kilo artışına sebep olur, kilo artışı mı depresyona sebep olur? Depresyonda antidepresan ilaç tedavileri kilo artışına sebep olur mu? Eğer ilaçlar depresy...

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 283 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 15 bin 191 yeni vaka sayısının olduğu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 281 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 18 bin 52 yeni vaka sayısının olduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü, Çin tarafından Sinopharm'ın geliştirdiği korona virüs aşısına acil kullanımını onaylayarak, ilk defa batılı ülkelere ait olmayan bir aşıya onay ve...

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 278 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 20 bin 107 yeni vaka sayısının olduğu açıkladı.

Yazarlar